Debian на КД

Створення дзеркала для образів компакт-дисків Debian

Увага! Цей переклад дуже застарів, дивіться, будь ласка, оригінал.

Для створення сайту образів компакт-дисків Debian вам потрібна Linux- або Unix-подібна машина з постійним, надійним з'єднанням з Internet. На дзеркалах КД Debian зберігаються .iso-образи для компакт-дисків та DVD різних розмірів, файли для jigdo (.jigdo and .template), файли для BitTorrent (.torrent) та контрольні суми (MD5) образів (MD5SUMS*).

Головний сайт

Нижче наведено URL-адреси головного сайту — проте, будь ласка, якщо є така можливість, для віддзеркалення завантажуйте образи з іншого, найближчого до вас дзеркала (списки дзеркал: HTTP/FTP, rsync). Доступ до головного сайту одразу після виходу нового випуску може бути обмежений.

Зауважте також, що в цих теках зберігається величезна кількість даних — детальніше про те як зменшити розмір, виключивши деякі з файлів, можна дізнатись, прочитавши розділ нижче.

Віддзеркалення за допомогою HTTP/FTP не рекомендується

Ви не повинні використовувати FTP чи HTTP для оновлення вашого дзеркала. Під час передачі даних за допомогою цих протоколів імовірність помилок є доволі високою з огляду на величезний розмір файлів.

Крім цього, в протоколах HTTP та FTP не передбачено перевірок цілісності завантажених даних, а тому переривання завантаження або пошкодження даних може залишитись непоміченим.

Віддзеркалення за допомогою rsync є прийнятним

Програма rsync — непогане вирішення проблеми віддзеркалення. Вона є менш ефективною ніж інші, характерні для Debian рішення (про них йдеться нижче), однак налаштувати її простіше. До того ж, гарантується, що всі файли будуть передані правильно і збережеться синхронізація метаданих (наприклад, часові позначки), так само як і файлових даних.

Приклади використання перемикачів --include та --exclude можна знайти, переглянувши розділ Віддзеркалювання за виключенням деяких файлів. Окремо доступний список дзеркал rsync.

Як мінімум, використовуйте опції --times --links --hard-links --partial --block-size=8192. При цьому збережеться час модифікації, символьні та жорсткі посилання та використовуватиметься розмір блоку 8192 байт (найбільш ефективний для образів компакт-дисків). Якщо час модифікацій та розмір файлу співпадають, то rsync залишить цей файл у спокої і не намагатиметься оновлювати його, отже користуватися перемикачем --times справді необхідно.

Віддзеркалення за допомогою jigdo-lite не рекомендується

Попередні версії програми jigdo-lite підтримують одночасне завантажування декількох образів „в пакеті“. Проте, ми не рекомендуємо використовувати jigdo-lite для створення дзеркал компакт-дисків Debian — натомість використовуйте jigdo-mirror.

Рекомендується віддзеркалення за допомогою jigdo-mirror

Фактично, це означає: створіть відображення .iso-файлів за допомогою jigdo-mirror, після чого (якщо ви маєте на меті віддзеркалити й файли інших типів, таких як .jigdo та .template) запустіть rsync в цій теці та завантажте решту файлів. Скрипти з цієї сторінки можуть стати в нагоді при налаштуванні системи.

Багато людей підтримують „звичайні“ дзеркала Debian (debian/) або просто мають гарний зв'язок з таким дзеркалом. А отже, в них вже є включені в образи компакт-дисків .deb-файли. Очевидне запитання: а чому б не використати ці ж самі файли в образах компакт-дисків?

jigdo-mirror — це програма, що дозволяє створювати образи компакт-дисків Debian за допомогою файлів зі „звичайних“ сховищ та декількох додаткових файлів шаблонів jigdo.

Перш за все вам потрібні файли шаблонів jigdo. Відповідні посилання ви можете знайти на інформаційній сторінці jigdo. Стягніть файли для кожної з архітектур, для котрих ви плануєте створювати образи.

Створіть файл ~/.jigdo-mirror з налаштуваннями програми. Ось приклад:

jigdoDir="/where/you/keep/mirrors/debian-cd/current/jigdo"
imageDir="/where/you/keep/mirrors/debian-cd/current/images"
tmpDir="/where/you/keep/mirrors/debian-cd/current/images"
debianMirror="file:/where/you/keep/mirrors/debian"
include='i386/|sparc/|powerpc/|source/'; exclude='-1\.'

Змінні include та exclude містять списки архітектур, для яких ви хочете створити образи (швидше, регулярні вирази). Щоб отримати більше інформації перегляньте сторінку довідки jigdo-mirror або власне джерельні коди програми (це shell-сценарій з багатьма коментарями).

Після того, як ви все це налаштували, просто запустіть jigdo-mirror і програма все зробить сама. Під час роботи на екран буде виведено досить багато інформації, а сам процес займе деякий час, тому ми пропонуємо вам здійснити певні кроки для його контролю (запускати програму в screen, перенаправляти її вивід в файл, тощо).

Як створити push-дзеркало

Як тільки стають доступними нові образи головний сайт може надіслати своїм дзеркалам повідомлення про необхідність негайно почати оновлення. Таким чином, ця схема (коли нові дані фактично „втискуються“ в дзеркало замість того, щоб очікувати доки вони „витягнуться“ під час наступного щоденного оновлення дзеркала) сприяє швидшому розповсюдженню нових випусків образів.

Якщо ви хочете, щоб ваше дзеркало стало частиною такої системи оновлень, будь ласка, перегляньте цю сторінку.

Віддзеркалення з виключенням деяких файлів

Щоб скоротити необхідний для вашого дзеркала компакт-дисків Debian розмір дискового простору ви можете утриматись від віддзеркалення деяких файлів. Далі наведені параметри командного рядка для команди rsync, однак вони можуть допомогти і у випадку, коли ви користуєтесь іншими інструментами для віддзеркалення. rsync розглядає перемикачі --include та --exclude в тому порядку, в якому вони вказані і рішення про необхідність віддзеркалення певного файлу визначається першим перемикачем, вираз для якого відповідає назві файла.

Вимоги до назв та розмірів образів .iso

Різні варіанти .iso-образів розрізняються за своїми назвами, дозволяючи вам накласти обмеження на типи образів для вашого дзеркала:

Реєстрація дзеркала

Щоб зробити ваше дзеркало образів компакт-дисків корисним для ширшої аудиторії, ви можете зареєструвати його в нашому списку дзеркал, в цьому або в цьому. Проте, оскільки повні образи є досить великими файлами, це може призвести до щоденного трафіку в декілька гігабайт.

Ви можете зареєструвати ваше дзеркало або заповнивши відповідну форму (зауважте, що поля CDImage-* є дуже важливими), або ж відіславши електронного листа за адресою debian-cd@lists.debian.org.

Ми цінуємо кожне нове дзеркало образів компакт-дисків. Заздалегідь дякуємо вам!