Debian CD'leri

Küçük bir CD ile ağdan kurulum

Uyarı! Bu çeviri oldukça eski, lütfen belgenin özgün haline bakın.

Ağdan kurulum (network install veya netinst) CD'si, tüm sistemi tek bir CD'den kurmaya yarayan CD'dir. Bu CD, yüklemenin başlaması için gerekli yazılımları içerir ve geri kalan paketleri İnternet aracılığı ile çeker.

Benim için hangisi daha iyidir?—Küçük boot olabilen CD-ROM mu yoksa tüm CD'ler mi? Bu değişir, fakat çoğu durumda küçük CD kalıbının en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında, sadece yükleme esnasında seçtiğiniz paketler indirilecektir, bu da daha fazla zaman ve bant genişliğinde tasarruf sağlayacaktır. Diğer yandan, eğer İnternet bağlantısı bulunmayan veya birden fazla makinaya yükleme yapacaksanız tüm CD'ler daha uygundur.

Yükleme sırasında hangi tip bağlantı çeşitleri desteklemektedir? Ağdan kurulum, İnternet bağlantınız olduğunu varsayar. Bunu etkin kılmak için PPP çevirmeli ağ, Ethernet, WLAN (çeşitli kısıtlamalar ile birlikte) gibi çeşitli bağlantı tiplerini desteklenmektedir, fakat ISDN kartları hariç — üzgünüz!

Bahsettiğiniz kalıplar 180 MB/40 MB'dan daha büyük! Evet — şuan boyut sadece i386 mimarisi için verilmektedir, diğer mimariler için olan kalıplar bu boyutu geçebilir.

Küçük boot olabilen CD kalıpları aşağıdaki linklerden indirilebilinir:

Resmi kararlı dağıtım için ağdan kurulum kalıpları

180 MB boyutunda olan bu kalıplar, 80 mm/3.1" boyutundaki küçük CD-R(W) medyalar için uygundur. Kalıp, yükleyici ve en temel sistemi kurabilmek için gerekli bazı paketleri içermektedir.

Ağdan kurulan CD kalıpları (bittorrent ile indirmek için)

Ağdan kurulan CD kalıpları (genelde 135-175 MB)

Bu dosyaların ne olduğu ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için lütfen SSS sayfasına bakınız.

Kalıpları indirdikten sonra, yükleme süreci hakkında ayrıntılı bilgi sayfasına bakınız.