Debian 7.0 Wheezy uvolněn

04. května 2013

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po mnoha měsících nepřetržitého vývoje byl uvolněn Debian 7.0, kódovým označením Wheezy.
Tato nová verze Debianu přináší zajímavé vlastnosti, jako je podpora multiarch, různé nástroje pro nasazení privátních cloudů, vylepšený instalátor a kompletní sada multimediálních kodeků a přehrávačů, což odstraňuje potřebu využívat repositáře třetích stran.

Podpora multiarch, jeden z hlavních cílů pro Wheezyho, umožňuje uživatelům Debianu na jednom počítači instalovat balíky různých architektur. To znamená, že nyní je možné na jednom systému instalovat 32 i 64 bitový software a mít veškeré závislosti vyřešeny automaticky.

Instalační proces Debianu byl v mnoha směrech vylepšen. Nyní je například možné při instalaci využívat softwarovou syntézu hlasu, což pomůže zrakově postiženým uživatelům nevyužívajícím Braillův řádek. Díky nezměrnému úsilí překladatelů je nyní instalační systém dostupný v 73 jazycích a nejméně tucet z nich podporuje hlasový výstup.
Debian také poprvé podporuje instalaci a zavádění 64 bitových počítačů (amd64) pomocí UEFI. Podpora pro Secure Boot je zatím ve vývoji.

Toto vydání obsahuje množství aktuálních softwarových balíků jako:

S tímto širokým výběrem softwaru Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro mnoho odlišných způsobů nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských serverů ke klastrům a produkčním databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Wheezy splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Debian běží na nejrůznějších počítačích od handheldů až po superpočítače a téměř čemkoliv mezi tím. Celkově je podporováno devět architektur: 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian) a mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (31 bitový s390 a 64 bitový s390x) a ARM EABI (armel pro starší hardware a armhf pro novější hardware s hardwarovou podporou pro výpočty s plovoucí desetinnou čárkou).

Chcete Debian vyzkoušet?
Chcete-li Debian vyzkoušet přímo bez předchozí instalace, můžete využít speciální obrazy. Tyto speciální obrazy se nazývají živé (live) a jsou dostupné pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Zatím jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386 a je možné je použít i pro instalaci Debianu. Více informací naleznete na domovské stránce Debian Live.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si vybrat z nejrůznějších instalačních médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Při instalaci je možné volit z několika desktopových prostředí — GNOME, KDE Plasma Desktop and Applications, Xfce nebo LXDE. Zvolené prostředí lze vybrat z nabídky přímo při zavádění instalačního systému z CD/DVD. Debian navíc podporuje vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na různých architekturách z jediného média. Také si třeba můžete vytvořit instalační USB média (více se dozvíte v instalační příručce).

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout z Internetu přes BitTorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Wheezy dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Již Debian používáte a chcete jenom aktualizovat?
Přechod z předchozího vydání Debianu 6.0 Squeeze je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak potenciálním problémům. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 7.0 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na adresu <press@debian.org>.