Debian 7.0 Wheezy wydany

4. maja 2013r

Po wielu miesiącach ciągłej pracy, projekt Debian z dumą prezentuje nową stabilną wersję 7.0 (o nazwie kodowej Wheezy).
Nowe wydanie Debiana zawiera wiele interesujących cech, takich jak obsługa wieloarchitekturowości, różne narzędzia do uruchamiania prywatnych chmur, ulepszony instalator oraz kompletny zestaw multimedialnych narzędzi i kodeków, dzięki czemu nie trzeba wspomagać się zewnętrznymi repozytoriami.

Obsługa wieloarchitekturowości, jeden z głównych celów dla wydania Wheezy, pozwoli użytkownikom Debiana na instalowanie pakietów z wielu architektur na tej samej maszynie. Po raz pierwszy daje to możliwość instalacji na jednym komputerze zarówno 32- jak i 64-bitowych programów, wraz z automatycznym spełnieniem wszystkich zależności.

Proces instalacji został znacznie ulepszony: Debian pozwala osobom niewidomym nie korzystającym z urządzeń Braille'a, na instalację z użyciem syntezera mowy. Dzięki wspólnym wysiłkom wielu tłumaczy instalator przełożony został na 73 języki, w tym ponad tuzin z nich dostępny jest również poprzez syntezer mowy.
Ponadto Debian po raz pierwszy umożliwia instalację oraz uruchamianie systemu na nowych 64-bitowych PC-tach (amd64) wyposażonych w UEFI, jednakże brak jeszcze obsługi Secure Boot.

W tym wydaniu znalazło się wiele zaktualizowanych pakietów oprogramowania, między innymi:

Z tak szerokim wyborem pakietów Debian po raz kolejny pozostaje w zgodzie ze swoim założeniem uniwersalnego systemu operacyjnego. Nadaje się do wielu różnorakich zadań: od systemów biurkowych po netbooki, od serwerów roboczych po systemy klastrowe, a także dla serwerów baz danych, WWW i plików. Jednocześnie dodatkowa kontrola jakości — jak na przykład automatyczna instalacja oraz testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana — zapewnia, że Wheezy zaspokoi wysokie oczekiwania jakie użytkownicy pokładają w stabilnym wydaniu Debiana. Jest on solidny jak skała oraz drobiazgowo przetestowany.

Debiana zainstalować można na najróżniejszym sprzęcie — na urządzeniach przenośnych, superkomputerach i niemal wszystkim pomiędzy. W sumie obsługiwanych jest dziewięć architektur: 32-bitowe PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitowe PC / Intel EM64T / x86-64 amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips — big-endian i mipsel — little-endian), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (31-bitowe s390 i 64-bitowe s390x) oraz ARM EABI (armel dla starszego i armhf dla nowszego sprzętu korzystającego z FPU).

Chcesz wypróbować?
Jeśli jedynie chcesz zobaczyć bez instalowania jak działa system, możesz skorzystać ze specjalnego obrazu, znanego jako live, dostępnego na płytach CD, kluczach USB oraz do uruchomienia przez sieć. Początkowo obrazy dostępne są tylko dla architektur amd64 i i386. Obrazów live można również użyć do instalacji Debiana. Więcej informacji znaleźć można na stronie Debiana Live.

Jeśli jednak chcesz od razu zainstalować system, do wyboru masz różne nośniki, takie jak płyty Blu-ray, DVD i CD oraz obrazy dla pamięci USB i do uruchomienia przez sieć. Z obrazów CD można zainstalować kilka środowisk graficznych. Preferowane można wybrać w menu podczas uruchamiania CD/DVD. Dodatkowo dostępne są kilkuarchitekturowe obrazy CD i DVD, które pozwalają na instalację różnych architektur z pojedynczej płyty. Można też utworzyć instalacyjny klucz USB (szczegóły w Podręczniku instalacyjnym).

Obrazy instalacyjne można pobrać już teraz przez bittorrent (metoda zalecana), jigdo lub HTTP (więcej informacji na stronie Debian na CD-ROM-ach). Wheezy wkrótce będzie również dostępny na fizycznych płytach DVD, CD-ROM i Blu-ray u licznych dostawców.

Jesteś już zadowolonym użytkownikiem Debiana i jedynie chcesz zaktualizować system?
Aktualizacje do Debiana 7.0 z poprzedniego wydania, Debiana 6.0 (o nazwie kodowej Squeeze) są w większości przypadków automatycznie obsługiwane przez menedżera pakietów apt-get. Jak zawsze Debian może zostać zaktualizowany bezpośrednio, bez wymuszonego przestoju i bez przykrych skutków ubocznych, jednak stanowczo zaleca się przeczytanie Uwag do wydania oraz Podręcznika instalacji, gdzie wskazano możliwe problemy oraz opisano szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz aktualizacji. Uwagi do wydania będą wciąż udoskonalane oraz tłumaczone na kolejne języki.

O Debianie

Debian jest wolnym systemem operacyjnym, rozwijanym przez tysiące ochotników z całego świata, którzy współpracują za pośrednictwem Internetu. Kluczowymi atutami projektu Debian są jego wolontariacki charakter, oddanie Umowie Społecznej Debiana oraz ruchowi Wolnego Oprogramowania i zaangażowanie w dostarczenie możliwie najlepszego systemu operacyjnego. Debian 7.0 jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.

Kontakt

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.debian.org/ lub pod adresem e-mail <press@debian.org> (w języku angielskim).