Debian 7.0 Wheezy yayınlandı

04 Mayıs 2013

Debian projesi, aylarca durmaksızın geliştirilen yeni kararlı sürümü Debian 7.0'ı (kod adı Wheezy) gururla sunar.
Debian'ın bu yeni sürümü birçok yeni özellikle birlikte gelmektedir. Bunların en önemlileri: çoklu mimari desteği, özel bulut sistemleri hazırlamak için birkaç araç, iyileştirilmiş bir yükleyici ve üçüncü parti depoların ihtiyacına gerek kalmadan kurulabilecek çoklu ortam kodekleri ve arayüzleri.

Wheezy'nin ana dağıtım hedeflerinden biri olan çoklu mimari desteği, Debian kullanıcılarının aynı makineye birden fazla mimariden paket kurabilmelerine olanak tanıyacak. Bu şu demek oluyor: İlk defa siz aynı makineye hem 32 hem de 64-bit yazılım kurabilecek ve ilgili bağımlılıkların otomatik olarak çözümlenmesini sağlayabileceksiniz.

Kurulum süreci Wheezy ile birlikte oldukça iyileştirilmiştir. Debian artık konuşma sentezi yazılımıyla, körler alfabesi kullanmayan görme engelliler tarafından da kurulabilir. Çok sayıda çevirmenin gayretiyle, kurulum sistemi 73 dilde mevcuttur ve bir düzineden fazla konuşma sentezi de bulunmaktadır.
Ek olarak, ilk defa Debian yeni 64-bit PC'lerde (amd64) bulunan UEFI ile yükleme ve önyükleme yapmayı desteklemektedir fakat Secure Boot şimdilik desteklenmemektedir.

Bu dağıtım sayısız güncel yazılım paketleriyle gelmektedir, bunların bazıları:

Sunulan bu kadar geniş paket seçeneğiyle Debian, bir kez daha hedefinde kalmış ve evrensel işletim sistemi olmayı sürdürmüştür. Masaüstü sistemlerinden netbooklara, geliştirme sunucularından küme sistemlerine ve veritabanı web veya depolama sunucularına kadar birçok alanda kullanılmaya uygundur. Aynı zamanda Debian'ın arşivinde yer alan her bir paket için otomatik yükleme ve yükseltme testleri gibi ilave kalite güven çabaları ile Debian 7.0, kullanıcıların kararlı bir Debian dağıtımına olan yüksek beklentilerini karşılamaktadır. Debian 7.0 çok sağlamdır ve dikkatli bir şekilde test edilmiştir.

Debian'ı avuçiçi sistemlerden süper bilgisayarlara kadar ve bunun arasında kalan neredeyse her bilgisayara kurabilirsiniz. Debian/GNU Linux toplamda dokuz mimari desteklemektedir: 32-bit PC / Intel IA-32 (i386), 64-bit PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian) ve mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (31-bit s390 ve 64-bit s390x), ve ARM EABI (eski donanım için armel ve donanımsal kayan nokta kullanan yeni donanım için armhf).

Denemek ister misiniz?
Eğer yalnızca denemek istiyorsanız CD, USB ortamları ve ağdan kurulum için bulunan ve canlı kalıp olarak da bilinen özel kalıpları kullanabilirsiniz. Kalıplar ilk aşamada amd64 ve i386 mimarileri için sunulmuştur. Bu canlı kalıpları Debian GNU/Linux kurmak için de kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi Debian Canlı anasayfasında bulabilirsiniz.

Eğer bunun yerine doğrudan kurulum yapmak isterseniz, Blue-ray diskleri, DVD'ler, CD'ler ve USB bellekler veya ağ üzerinden kurulum yapabilirsiniz. — KDE Plasma Masaüstü ve Uygulamaları, Xfce ve LXDE — gibi bir kaç masaüstü ortamını CD/DVD'lerin önyükleme menüsünden seçerek CD kalıpları yardımıyla kurulabilirsiniz. Ek olarak tek bir diskten fazla mimariye kurulum yapmayı sağlayan çoklu mimari CD ve DVD'leri mevcuttur veya her zaman kendi USB kurulum ortamı oluşturabilirsiniz (daha fazla bilgi için Kurulum Kılavuzu'na bakınız).

Debian kurulum kalıpları artık şunlar yardımıyla indirilebilir: bittorrent (önerilen yöntem), jigdo veya HTTP; ayrıntılı bilgi için Debian CD'leri sayfasına bakınız. Wheezy çok yakında sayısız tedarikçilerde fiziksel DVD, CD-ROM ve Blu-ray diskleri olarak da bulunabilecektir.

Zaten mutlu bir Debian kullanıcısısınız ve sadece yükseltmek mi istersiniz?
Daha önceki dağıtım olan Debian 6.0'dan (kodadı Squeeze) Debian GNU/Linux 7.0'a yükseltme, çoğu yapılandırma için apt-get paket yönetim sistemi ve bir dereceye kadar aptitude paket yönetim aracıyla otomatik olarak yapılmaktadır. Her zamanki gibi Debian GNU/Linux sistemleri; ağrısız, yerinde ve herhangi bir kesinti yaratmadan yükseltilebilmesine rağmen; dağıtım notlarını ve ayrıca kurulum kılavuzunu okumanız, olası sorunlar ve ayrıntılı yükleme ve yükseltme talimatları için şiddetle önerilir. Dağıtım notları, dağıtımı izleyen haftalarada iyileştirilecek ve diğer dillere çevrilecektir.

Debian Hakkında

Debian, dünyanın dört bir yanından İnternet aracılığıyla işbirliği yapan binlerce gönüllü tarafından geliştirilmiş özgür bir işletim sistemidir. Debian projesinin gücü; gönüllü topluluğu, Debian Sosyal Sözleşmesi ve Özgür Yazılıma olan adanmışlığı ve olası en iyi işletim sistemini ortaya çıkarmak için olan sözünde yatar. Debian 7.0 bu yolda atılmış önemli bir adımdır.

İletişim Bilgileri

Daha fazla bilgi için https://www.debian.org/ adresinde yer alan sayfaları geziniz veya <press@debian.org> adresine e-posta gönderiniz.