دبیان ۸ جِسی منتشر شد

25 آوریل 2015

پس از ۲۴ ماه توسعه مداوم پروژه دبیان مفتخر است انتشار نسخه ۸ام پایدار خود را (با نام مستعار جسی -Jessie) اعلام نماید. این نسخه به شکر فعالیت‌ های دو تیم امنیت و تیم پشتیبانی بلند مدت تا ۵ سال آینده مورد پشتیبانی بلند مدت قرار خواهد گرفت.

جسی (jessie) به صورت پیش‌فرض با سیستم جدید مدیریت بوت خود systemd ارائه گردیده است. مجموعه Systemd امکانات هیجان انگیزی از جمله بوت با سرعت بالا، cgroups برای سرویس‌ها، و امکان ایزوه کردن بخشی از سرویس خاص را فراهم می‌کند. Sysvinit, سیستم سابق init همچنین در جسی (jessie) در دسترسی می‌باشد. UEFI که در نسخه پیشین دبیان ویزی (wheezy) معرفی گردیده‌ بود همچنین در این نسخه (جسی) بهبود قابل توجهی پیداکرده است.

این تغییرات شامل راه‌حل‌هایی برای مشکلات firmware‌ها، پشتیبانی UEFI بر روی سیستم‌های ۳۲ بیتی و پشتیبانی از کرنل‌های ۶۴ بیتی با UEFI‌های ۳۲ بیتی البته مورد دوم تنها در نصاب‌های amd64/i386 برای "multi-arch" اضافه شده است.

از انتشار پیشین، اعضا پروژه دبیان بهبود‌های شگرفی در سیستم پشتیبانی مان ارائه کرده اند. یکی از آن‌ها سیستم قابل پیمایش و مرور کلیه‌ی کد‌های برنامه‌هایی است که به مخازن دبیان منتقل شده‌اند. به طور حتم، با بیش از ۲۰ هزار بسته نرم‌افزاری پیدا کردن یک فایل خاص می‌تواند واقعاً دلهره‌آور باشد، با وجود این ما مسروریم سامانه جستجوی کد دبیان را واقع در codesearch.debian.net معرفی نماییم. هر دوی است سرویس‌ها تکمیل شده‌اند و کاملاً بازنویسی شده سیستم پیگیری بسته‌های سابق می‌باشد.

این انتشار شامل بروزرسانی‌های متعددی در بسته‌های نر‌افزاری می‌باشد از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به واسطه گزینش خاص بسته‌ها و به رسم سنت پشتیبانی از دامنه وسیعی از معماری‌ها دبیان به درستی بازهم مطابق با هدفش همگانی و جهانی بودن خود را در میان توزیع‌های دیگر حفظ می‌کند. همچنان برای بسیاری از کاربرد‌های متفاوت مناسب می‌باشد: سیستم‌های خانگی و کاربری عمومی گرفته تا نت بوک‌ها . از سرور‌های توسعه کد گرفته تا سیستم‌های یکپارجه‌ی خوشه‌ای. و برای پایگاه‌داده‌ها و اینترنت یا سرور‌های ذخیره فایل. به صورت همزمان‌ آزمون‌های سنجش کیفیت مانند نصب خودکار و بروزرسانی تست‌ها برای کلیه‌ی بسته‌ها دبیان به ما این اطمینان را می‌دهد که جسی (jessie) کلیه‌ی انتظارات کاربران را در راستای داشتن یک نسخه پایدار دبیان مرتفع می‌کند. مجموعاً ۱۰ معماری پشتیبانی می‌شود: 32-bit PC / Intel IA-32 (i386), 64-bit PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc برای سخت‌افزار‌های قدیمی و ppc64el و برای ۶۴ بیتی‌های جدید (little-endian) ، میپس (mips (big-endian) و برای معماری آرم armel و armhf و برای سخت‌افزارهای ۳۲ بیتی قدیم و جدید و اضافه بر این‌ها arm64 برای برای سخت‌افزار‌های ۶۴ بیتی با معماری AArch64 .

می‌خوای امتحانش کنی؟

اگر قصد داری دبیان ۸ (جسی – jessie ) را بدون اینکه نصبش کنید، امتحان کنید می‌توانید نسخه مخصوص که تحت عنوان نسخه live ارائه گردیده است که به صورت CD ، USB یا جهت راه‌اندازی روی نت بوک‌ها قابل استفاده می‌باشد. به صورت پیش‌فرض این نسخه‌ها فقط برای استفاده در معماری‌های amd64 و i386 آماده گردیده‌اند. الیته از این نسخه‌ها می‌توان برای نصب دبیان نیز استفاده کرد. اطلاعات بیشتر در بخش نسخه live دبیان موجود می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید آن را روی دیسک اصلی خود نصب نمایید می‌توانید از بین موارد متنوعی که آماده شده است اعم از blue-ray، CD, DVD,USB با نسخه نصب از طریق شبکه آن افدام به نصب جسی نمایید. محیط‌های مختلف کاربری گنوم، KDE ، xfce , … قابل نصب از طریق CD می‌باشند. همچنین نصاب‌های جدید دبیان برای نصب معماری‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی بنا به انتخال کاربر از روی یک دیسک نیز آماده گردیده است که برای اولین بار ارائه میگردد، همچنین شما مثل همیشه می‌توانید USB قابل بوت خود را بسازید. همچنین کابران رایانش ابری می‌توانند نسخه‌های از پیش آماده شده اوپن استک را دانلود و نصب کنند. فایل‌های فوق همین الآن قابل دانلود از طریق مجاری زیر می‌باشد. نورنت (روش مورد پیشنهاد), jigdo, یا HTTP; دبیان بر روی سی دی نسخه هارد کپی جسی بر روی CD, DVD, Blue-ray با پشتیبانی شرکت‌های مختلف تجاری ارايه خواهد شد.

بروز رسانی دبیان

بروزرسانی دبیان از نسخه پیشین به نسخه ۸ به صورت کاملاً اتوماتیک توسط نرم‌افزار apt-get پشتیبانی می‌شود، بدون اینکه نیاز به هرگونه قطعی در سرویسدهی باشد ولی برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می‌شود ابتدا راهنمای زیر را مطالعه نمایید. متن انتشار همچنین the راهنمای نصب چون ممکن است برخی مشکلات احتمالی وجود داشته باشد همچنین متن انتشار طی جند هفته بد از انتشار به زبان‌های مختلف ترجمه شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

در مورد دبیان

دبیان یک سیستم‌عامل آراد می‌باشد که توسط مشارکت هزاران داوطلب از سرتاسر دنیا بر بستر اینترنت توسعه داده می‌شود. مشخصه اصلی دبیان توسعه داوطلب محور بودن، فداکاری در راستای فرارداد اجتماعی آزاد دبیان و تعهد داوطلبان در فراهم کردن بهترین سیستم عامل ممکن می‌باشد. دبیان ۸ فدمی استوار در این راستا می‌باشد.

اطلاعات تماس

برای اطلاعات بیشتر لطفاً از وب سابت دبیان به آدرس https://www.debian.org/ مراجعه نمایید و یا ایمیل‌های خود را به آدرس <press@debian.org>.

ارسال نمایید.