Debian 12 Bookworm vydán

10. června 2023

Projekt Debian po 1 roce, 9 měsících a 28 dnech vývoje s hrdostí představuje novou stabilní verzi 12, kódovým názvem Bookworm.

Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let.

Na základě Obecného usnesení ohledně nesvobodného firmwaru jsme v archivu vytvořili novou sekci, která umožňuje oddělit nesvobodný firmware od ostatních nesvobodných balíků:

Většina balíků s nesvobodným firmwarem byla přesunuta z non-free do non-free-firmware. Toto oddělení umožňuje vytvářet různé verze oficiálních instalačních médií.

Debian 12 Bookworm obsahuje různá desktopová prostředí, jako například:

Z celkového počtu 64 419 balíků v tomto vydání je 11 089 balíků zcela nových, 6 296 balíků bylo odstraněno jako zastaralé a 43 254 balíků bylo aktualizováno. Komplení Bookworm zabírá 365 016 420 kB (365 GB) diskového prostoru a tvoří jej 1 341 564 204 řádků kódu.

Bookworm má více přeložených manuálových stránek než kdykoliv dříve díky překladatelům, kteří manuálové stránky překládají také do: češtiny, dánštiny, řečtiny, finštiny, indonéštiny, makedonštiny, norštiny (Bokmål), ruštiny, srbštiny, švédštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny. Německý překlad všech manuálových stránek systemd je nyní komplení.

Varianta Debianu Debian Med přináší nový balík: shiny-server, který zjednodušuje vědecké webové aplikace používající R. Držíme se našich snah o kontinuální integraci balíků spravovaných týmem Debian Med, které si nyní můžete nainstalovat pomocí metabalíků ve verzi 3.8.x.

Varianta Debianu Debian Astro zůstává kompletním řešením na klíč pro profesionální astronomy, nadšence a hobisty. Aktualizovány byly téměř všechny verze zahrnutých balíků. Z nových balíků zmiňme třeba astap a planetary-system-stacker, které pomáhají se skládáním obrázků a astrometrií, nebo korelátor openvlbi.

Na platformu ARM64 se vrátila podpora pro Secure Boot: uživatelé ARM64 hardwaru podporujícícho UEFI nyní mohou plně využít bezpečnostního potenciálu povoleného režimu Secure Boot.

Debian 12 Bookworm obsahuje množství aktualizovaných softwarových balíků (přes 67% oproti předchozímu vydání), mezi kterými nechybí třeba:

S tímto bohatým výběrem softwaru a tradiční podporou širokého spektra počítačových architektur Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro nejrůznější způsoby nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských stanic ke klastrům a databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Bookworm splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Oficiálně je podporováno devět architektur:

32 bitové PC (i386) již nadále nepodporuje žádný procesor řady i586; nový minimální požadavek na procesor je řada i686. Pokud to váš počítač nesplňuje, doporučujeme zůstat na distribuci Bullseye po zbytek její podpory.

Tým Debian Cloud vydává obrazy s Bookwormem pro několik poskytovatelů cloudových služeb:

Obraz genericcloud by měl být schopen běžet v jakémkoliv virtualizovaném prostředí, obraz nocloud je užitečný pro testování procesu sestavení.

GRUB nyní ve výchozím nastavení nespouští os-prober pro nalezení ostatních operačních systémů.

Technický výbor potvrdil, že má Debian Bookworm podporovat pouze kořenový souborový systém se sloučeným adresářem usr a zahodit podporu pro nesloučené rozložení. Systémů, které byly prvotně nainstalovány jako Buster nebo Bullseye se to netýká, protože již sloučené usr používají, ale starší systémy budou během aktualizace převedeny na nové rozložení.

Chcete Debian vyzkoušet?

Chcete-li Debian 12 Bookworm vyzkoušet jednoduše bez nutnosti cokoliv instalovat, můžete využít některý z živých (live) obrazů, který zavede celý operační systém do operační paměti počítače, kde si ho můžete vyzkoušet bez obav z rozbití stávajícího systému.

Živé obrazy jsou k dispozici na architekturách amd64 a i386 ve formě obrazů pro DVD, USB paměti a zavádění ze sítě. Uživatel si může vyzkoušet různá desktopová prostředí: GNOME, KDE Plasma, LXDE, LXQt, MATE a Xfce. Bookworm má i standardní živý obraz základního Debianu bez grafického uživatelského rozhraní.

Jestliže se vám bude nový operační systém líbit, máte možnost si ho nainstalovat na disk počítače přímo z živého obrazu. Živé obrazy obsahují jak standardní instalační systém Debianu, tak i nezávislý instalátor Calamares. Více informací naleznete v poznámkách k vydání a na stránkách Debianu v části živé obrazy.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si stáhnout nejrůznější instalační média pro Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Více se dozvíte v instalační příručce.

Debian je nyní možné instalovat v 78 jazycích, z nichž většina funguje jak v textovém, tak v grafickém rozhraní.

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Bookworm dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Aktualizace Debianu

Přechod na Debian 12 Bookworm z předchozího vydání (Debian 11 Bullseye) je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků APT.

Před aktualizací systému je velmi vhodné vytvořit úplnou zálohu, nebo přinejmenším zálohovat data a konfigurační soubory, které si nemůžete dovolit ztratit. Nástroje pro aktualizaci systému jsou spolehlivé, ale například selhání hardware během aktualizace by mohlo vést ke kriticky poškozenému systému.

Klíčové asi bude zazálohovat obsah /etc, /var/lib/dpkg, /var/lib/apt/extended_states a rovněž výstup z $ dpkg --get-selections '*' # (apostrofy jsou důležité)

Vítáme jakékoliv postřehy uživatelů ohledně přechodu z Bullseye na Bookworm. Sdílejte informace s ostatními zasláním hlášení do debianího systému sledování chyb pomocí balíku upgrade-reports.

V instalačním systému Debianu se událo mnohé, ale zmiňme hlavně lepší podporu hardwaru, opravy v grafické podpoře, v zavaděči písem v GRUBu, odstranění dlouhého čekání na konci instalace a lepší rozpoznání systémů zaváděných přes BIOS. Tato verze instalačního systému může v případě potřeby povolit instalaci nesvobodného firmwaru.

Balík ntp byl nahrazen balíkem ntpsec s tím, že výchozí systémová služba pro správu hodin je nyní systemd-timesyncd; podporovány jsou též chrony a openntpd.

Jelikož byl nesvobodný firmware přesunut do vlastní sekce v archivu, pokud jste nějaký takový firmware používali, je doporučeno do APT sources.list přidat sekci non-free-firmware.

Před samotnou aktualizací se doporučuje odstranit z APT sources.list záznamy odkazující na bullseye-backports; po aktualizaci můžete zvážit přidání bookworm-backports.

Pro Bookworm se repozitář s bezpečnostními aktualizacemi jmenuje bookworm-security a uživatelé by měli při aktualizaci příslušně upravit své APT sources.list. Jestliže ve svém nastavení APT používáte vypichování balíků nebo APT::Default-Release, nejspíš to také bude vyžadovat úpravy, abyste umožnili balíkům aktualizovat na nové stabilní vydání. Zvažte prosím vypnutí vypichování.

Aktualizace na OpenLDAP 2.5 obsahuje nekompatibilní změny, které mohou vyžadovat ruční zásah. V závislosti na nastavení je možné, že služba slapd zůstane po aktualizaci zastavená do doby, než nastavení dokončíte.

Používáte-li službu systemd-resolved, budete muset příslušný balík po aktualizaci doinstalovat ručně, protože byl oddělen do samostatného balíku. Než balík nainstalujete, je možné, že přestane fungovat překlad DNS jmen, protože služba na systému nebude dostupná.

Změny proběhly také v oblasti systémového logování; balík rsyslog již na většině systémů není potřeba a ve výchozím nastavení se neinstaluje. Uživatelé mohou přejít na journalctl. Zůstanete-li u rsyslog, začnou se používat nové časové značky s vysokou přesností.

U některých balíků nemůže Debian zajistit poskytování bezpečnostních aktualizací. Více informací naleznete v Limity bezpečnostních aktualizací.

Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak případným problémům. V nejbližších týdnech po vydání se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Vydání nové verze Debianu je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na <press@debian.org>.