Týdeník Debianu - 15. února 2005

Vítejte u letošního 7. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Právní profesionálové v Austrálii vyvinuli nový právní informační systém založený především na Free Software a Debianu. Chris Halls oznámil přípravu balíčků pro OpenOffice.org 1.9.73 s JDK od SUNu.

Správa účtů Debianu. Jörg Jaspert zaslal zprávu o DAM (Debian Account Manager; správě účtů Debianu). Očekává, že na konci měsíce bude fronta čistá a také vysvětlil základní pravidla pro přijímání nových vývojářů. Pokud se bývalí vývojáři chtějí stát opět aktivními, musí si projít krátkým procesem pro nové vývojáře.

Debian-Installer v c't. Andreas Barth ohlásil, že v německém magazínu c't bylo vydáno speciální CD založené na novém installeru Debianu. Joey Hess dodal, že CD používá automatickou instalaci. Martin Zobel-Helas přeposlal závěr článku v magazínu iX stejného vydavatele, installer prý udělal velký krok správným směrem.

Porozumění správcovským skriptům. Margarita Manterola zdokumentovala pravidla podle kterých jsou volány správcovské skripty během údržby balíčku a jejich parametry, protože dokumentace v obecných postupech je příliš obtížná pro pochopení. Dodala nový text s několika obrázky, které umožní některým lidem postupy pochopit snadněji, než z dokumentace v čistém textu.

DebConf5: Call for Papers. Andreas Schuldei shání přednášející (call for papers) pro letošní konferenci o Debianu v Helsinkách, Finsko. Nabídky budou přijímány do 15. března 2005 a musí být odeslány online. Posuzující tým následně do 1. dubna rozhodne, které přednášky budou akceptovány. Proběhlé přednášky budou nahrány a možná budou vysílány přes Internet.

Zmatené chování udev. Maykel Moya si všiml podivného adresáře /.dev a odstranil jeho obsah, díky čemuž jeho systém následně nenabootoval. Sam Morris vysvětlil, že když udev startuje, tak skutečný /dev je namountován do /.dev, takže může být stále přístupný. To je jediný důvod proč adresář existuje, nicméně odstraněním jeho obsahu smažete vše v /dev.

Konfigurace v revizním systému. Enrico Zini ohlásil, že má svůj adresář /etc/svk, což je distribuovaný verzovací systém založený na subversion. Florian Weimer dodal, že nativně podporuje symbolické linky.

Cyklus balíčků v Debianu. Martin F. Krafft vylepšil graf existence balíčků v Debianu, založený na díle Kevina Marka. Vysvětluje cestu, kterou urazí balíčky do archivu Debianu a cestu updatovaných balíčků a bezpečnostních updatů.

Wayback Machine Debianu. Martin 'Joey' Schulze ohlásil existenci stroje pro shromažďování historických verzí balíčků Debianu, které Fumitoshi Ukai (鵜飼 文敏) poskytuje na snapshot.debian.net. Vysvětlil, že se tento historický archiv stal velice užitečným zdrojem pro jeho práci člena bezpečnostního týmu, protože tak může snadno porovnat dvě starší revize balíčku pomocí utility interdiff.

Zvládnutí bounců v mailing listech. Pascal Hakim diskutoval o zvládnutí bounců na severech s mailing listy. Zmínil mail filtry na úrovni SMTP, které předchází spamu a virům, a které by neměly vést k odhlášení. Mimo jiné, aktivní listy potřebují být ošetřeny jinak než méně používané aktivní listy.

Světové uvítací zprávy Debianu. Joey Hess poděkoval Christianu Perrierovi za sbírku uvítacích zvukových souborů, které můžou být přehrávány po instalaci v různých jazycích. Christian použil tyto soubory jako součást Babelbox, demonstračního stroje, který se sám reinstaluje v různých jazycích.

Měl by Branden být DPL? Branden Robinson požádal o názor, zda by se měl nominovat ve volbě Debian project leadera (DPL). Předtím by rád slyšel podporu od 100 vývojářů. Pro zpětnou vazbu byla vytvořena stránka wiki. Svoji podporu už vyjádřilo 51 lidí.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Andre Lehovich and Martin 'Joey' Schulze.