Týdeník Debianu - 21. června 2005

Vítejte u letošního 25. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Jordi Mallach oznámil, že tým GNOME dokončil všechny potřebné uploady pro včlenění GNOME 2.10.1 do větve unstable. Díky přítomnosti na letošním LinuxTagu a prvním DVD po vydání Sarge bude tento týden pro evropské debianisty hektický.

Upgrade z Woodyho na Sarge. Bill Allombert shrnul hlavní problémy lidí, kteří hlásili chyby při upgrade. Cyklické závislosti ve Woodym a závislosti apt-get a aptitude na C++ se zdají jako nejvíce problematické. Příliš mnoho balíčků upravuje konfigurační soubory a dpkg vyžaduje jejich schválení před přepsáním.

Odkaz Debianu. Nick Myra oznámil, že byl vydán Sarge a že vzrůstající popularita Debianu inspirovala tucty variant, z nichž několik běží přímo z CD. Knoppix a jeho odvozeniny podporují nárůst uživatelů GNU/Linuxu. Debian pomáhá ukazovat, že se silou GNU/Linuxu by se mělo počítat ve společnosti, politice a ekonomice.

SELinux a porty BSD. Aurélien Jarno ohlásil problémy BSD portů Debianu s integrací podpory SELinuxu v běžných balíčcích. Od té doby, co je SELinux zaměřený na Linux, tyto patche nefungují na portech BSD a Hurdu. Připojil kousek kódu, který přidává řádnou podporu pro libselinux1.

Updaty v systému Menu. Bill Allombert ohlásil hotová vylepšení balíčku menu, která proběhla během přípravy Sarge, na jehož balíčcích nyní závisí. Podporovány jsou nyní překlady sekcí menu, odlišné znakové sady a menu XDG. Také požádal vývojáře o dodržování velkých počátečních písmen v položkách menu a o přesunutí souborů menu do adresáře /usr/share vzhledem k podpoře Filesystem Hierarchy Standard.

Debian na embedded systémech. Pátý ročník přehledu trhu ukazuje, že Debian byl nejpopulárnější distribucí. Projekt OpenEmbedded se ukazuje jako pozoruhodný a tvrdý hráč. Začal jako projekt OpenZaurus, a později se rozvinul v multi-platformí build systém podporující širokou škálu cílových embedded zařízení.

Projekt Debian na cestách. Projekt Debian oznámil svoji přítomnost na OSS Symposium pro obchodní a věřejnou administraci ve městě Ostfildern, Německo, na letošním LinuxTagu a na páté Debian Conference ve městě Helsinki, Finsko. Dokončen byl časový plán přednášek, které se vztahují k Debianu, pro LinuxTag, včetně popisů archivu, sub-projektů, portování a mnoho dalšího.

Javi's Etch Wishlist. Javier Fernández-Sanguino Peńa naznačil některé položky wishlistu příštího vydání Debianu. Seznam obsahuje několik vylepšení pro dokonalejší bezpečnost systému, mechanizmus pro možnost navrácení změn po upgradu, alternativní bootovací sytém, přechod na xinetd, potřebu lepší dokumentace, vylepšené hledání v balíčcích, sledovací systém a mnoho dalšího.

Změna v PostgreSQL. Martin Pitt ohlásil, že byl právě implementován přechod na novou architekturu balíčku PostgeSQL. Nová struktura se o dost lépe spravuje, a také nabízí mnoho nových vlastností pro uživatele. Všechny balíčky, které dříve závisely na postgresql-dev bude potřeba upravit a znovu uploadnout.

Minikonference Debian v Japonsku. Yukiharu Yabuki oznámil mini konferenci Debian, která se bude konat v říjnu ve městě Osaka, Japonsko. Už organizoval akci "Debian birds of a feather session" v rámci OpenSource konference v Kansai. Alespoň některé přednášky budou v angličtině.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.