Týdeník Debianu - 12. července 2005

Vítejte u letošního 28. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Bill Allombert volal po podpoře Debianu na ARM port. I tento rok se koná debianí konference, Debian Planet, která nese mnoho informací pro zúčastněné vývojáře.

Podpora LSB verze. Andreas Barth se ptal, která verze Linux Standard Base (LSB) standardu bude podporována pro Etch. Matt Taggart by rád, aby to byl LSB 3.0, který vyžaduje novější glibc a možná také potřebuje přidat nějaké věci do X.Org, ale oba dva jsou potřeba. Dave Neil vyvolal diskuzi pro lidi, kteří pracují na této části.

GCC 4.0 a C++ ABI Change. Matthias Klose oznámil start přechodu GCC a C++. GCC 4.0 je nyní výchozí kompilátor v unstable. vývojáři jsou požádáni o upgrade podle jejich prostředí. Vývojáři by neměly nahrávat žádné kódy v C++, pokud závisí na knihovně v C++, která ještě není konvertována do nového rozhraní C++ ABI.

Obnova debianího seznamu konzultantů Thomas Huriaux označil několik debianích konzultantů, kteří ještě neodpověděli na "ping" zprávu přes e-mail, i když jsou požádání k odpovědi během 4 týdnů podle nové debianí konzultantské politiky. Pokud dotyční neodpoví, budou ze seznamu odstraněni.

Stav Ada v Debianu. Ludovic Brenta podal zprávu o jeho osmnáctiměsíční správě mnoha Ada balíčků a souvisejících balíčků v Debianu, a že hledá nového sponsora. Také napsal návrh politiky pro Ada balíčky, která by měla zaručit, že všechny Ada balíčky používají stejné ABI rozhraní a pracují dobře dohromady, zvláště pak knihovny.

Fiktivní balíčky a nahrazení pole. Margarita Manterola se ptala co dělat, aby se vyvarovala fiktivním balíčkům. Tento help aktualizuje balíček do jiného balíčku. Další alternativa znamená použití Replaces a Conflicts nastavení. Simon Richter vysvětlil jak je tento mechanizmus pracuje v dist-upgrade.

Cyklické závislosti. Bill Allombert chtěl odstranit cyklické závislosti, protože způsobujíproblémy během upgradu. Robert Lemmen vytvořil souhrn obvyklých cyklických závislostí. Colin Watson dodal ,že dpkg zničí smyčky, a  že předzávislostmi zklidní problémy.

Odstranění starých osiřelých balíčků? Frank Lichtenheld nachystal seznam balíčků, které jsou osiřelé více jak jeden rok. Spousta těchto balíčků není hromadně použitelná. Martin Michlmayr přidal další osiřelé balíčky do seznamu. Tyto balíčky jsou naplánovány brzy k odstranění z distribuce.

Odstranění non-free dokumentace. Frank Lichtenheld naplánoval odstranění non-free dokumentace z Debianu. Není zde ještě časová rovina, kdy bude evidovat bug zprávy. Nicméně také navrhl používání speciálního předmětu, v kterém bude zakódována použitá licence pro jednoduší zjišťování takových bugů.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky bylynedávnopřidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 7 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 222 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam nastránkách WNPPa pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále?Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete nastránce o přispívání Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Filippo Giunchedi and Martin 'Joey' Schulze.