Wiadomości Projektu Debian - 21. kwietnia 2008r

Witamy w pierwszym wydaniu Wiadomości Projektu Debian, elektronicznego biuletynu dla społeczności Debiana! Od teraz będziemy Was informować w cyklu dwutygodniowym o ciekawych wydarzeniach powiązanych — w większym lub mniejszym stopniu — ze społecznością Debiana. Ciągle liczymy na pomoc, więc śmiało odwiedźcie naszą stronę wiki.

Wybrano nowego Lidera Projektu Debian
Po 12 latach pracy jako deweloper Debiana Steve McIntyre został wybrany nowym liderem projektu. Po objęciu stanowiska Steve udzielił pierwszego wywiadu dla iTWire, w którym opowiedział o swoich planach. Podkreślił w nim nadzieje na poprawienie komunikacji pomiędzy głównymi zespołami, wydanie Lennego w drugiej połowie 2008 roku oraz zachęcił do większego udziału w Projekcie.

Zapytany, skąd będzie wiedział, że w ostatnim roku wykonał dobrą robotę odpowiedział: Będę wiedział, że wykonałem dobrą robotę, jeżeli Debian będzie lepszy: bardziej wydajny, więcej ludzi będzie się nim bawić, więcej ludzi będzie pracować nad głównymi zadaniami. Chciałbym, żeby Lenny został wydany na czas. Poza tym muszę zdać się na osąd — swój własny oraz innych. Wiem, że to małe lanie wody, ale nie chcę tutaj robić za handlowca... :-)

Przegląd społeczności Debiana
W duchu maili bitów z wysłanych przez kilku głównych deweloperów oraz zespoły Debiana, Paul Wise przygotował mail bity od użytkowników Debiana, w którym stara się podsumować odpowiedzi, które dostał i które dostaje od użytkowników systemu operacyjnego Debian i wysłał je do społeczności deweloperów Debiana. Użytkownicy zostali poproszeni o wysyłanie do niego maila z informacją, do czego używają Debiana, jakie problemy widzą i tym podobne.

Aby mieć pełny pogląd, Paul szuka ochotników, którzy chcieliby tłumaczyć i przesyłać jego prośbę na listy dyskusyjne, na których korzysta się z innych języków niż angielski, a następnie wyślą przetłumaczone odpowiedzi do niego.

Aktualizacja wydania
Martin Zobel-Helas, członek zespołu wydań, wysłał informację na temat następnej aktualizacji Debiana. Pomimo tego, że nadal istnieje wiele błędów krytycznych dla wydania, dokonano wielkiego postępu podczas ostatniej imprezy BSP (Bug Squashing Parties). Dlatego też maraton BSP będzie kontynuowany.

Martin dodał także trochę informacji od różnych zespołów opiekunów i informuje, że GNOME 2.22 być może zostanie dodany do następnego wydania stabilnego o nazwie kodowej Lenny oraz, że zespół KDE wstrzymał prace nad KDE 4.0.x, by cały wysiłek skupić na tym, aby KDE 4.1 było gotowe dla wydania Lenny.

Debian ponownie bierze udział w Google Summer of Code
Erich Schubert informuje, że Debian ponownie weźmie udział w kampanii Google Summer of Code, umożliwiającej studentom wykonywanie płatnej pracy nad projektami wolnego oprogramowania podczas wakacji.

Debian otrzymał możliwość zgłoszenia 13 projektów i z łatwością wyczerpie limit zgłoszeń świetnymi aplikacjami obejmującymi różne aspekty jego funkcjonowania.

Naukowe badanie organizacji rządowej i społecznej Projektu Debian
W jaki sposób ogomna, niekomercyjnie nastawiona społeczność ewoluowała tak, że tworzy najbardziej ceniony System Operacyjny oraz udostępnia pakiety aplikacji?

Dwaj uczeni, Siobhán O'Mahony i Fabrizio Ferraro, wykonali dokładne, naukowe badania na temat organizacji i społeczności Projektu Debian z perspektywy zarządzania

Debian robi postępy w zakresie niezawodności
Nawiązując do opublikowanych badań Instytutu Zaawansowanych Badań Profesjonalnych grupy Yankee (Institute for Advanced Professional Studies Yankee group) Debian dokonał wielkiej poprawy niezawodności w porównaniu do ostatniego badania z 2006 roku. Średni czas wyłączenia serwera Debiana spadł o 41%, a 24% ankietowanych przyznało, że ma chociaż jeden serwer działający na Debianie, podczas gdy w 2006 było to 15%.

Prośba o pomoc w sprawie infrastruktury Deweloperskiej Debiana
France Olivier Berger poprosił o pomoc w sprawie infrastruktury deweloperskiej Debiana. Zaprasza do udziału w sesjach na nadchodzącym Libre Software Meeting, które odbędzie się w lipcu we Francji, na temat wspólnotowego dewelopingu.

Debian poszukuje pomysłów na funkcjonalność
Ze względu na zbliżający się Hackcontest w Szwajcarii Martin Krafft szuka dalszych pomysłów na funkcjonalność związaną z Debianem. W czasie imprezy zostaną wylosowane zespoły do realizacji wybranych funkcjonalności. Oczywiście będą one kontynuować pracę nad projektami, aby dokończyć swe zadania, tak więc nawet jeśli dany zespół nie zwycięży, Debian zyska na tym.

FAQ Debian GNU/Linux zostanie udoskonalony wraz z wydaniem Lennego
Jost van Baal poinformował o swoim planie poprawienia oficjalnego FAQ Debian GNU/Linux. Ponieważ wersje dostarczone wraz z Sargem oraz z Etchem nie były dobre jakościowo (i po częsci nieaktualne) Jost dodał opis nowych usług oraz narzędzi i przepisał pewne częsci FAQ. Zaktualizowane FAQ będzie wymagało ponownego tłumaczenia i zostanie dostarczone w odrębym pakiecie debian-faq, a nie jak dotychczas jako część pakietu doc-debian.

Debian Lenny zostanie wydany wraz z qmail oraz djbdns w dystrybucji głównej
W przeszłości użytkownicy Debiana, którzy woleli używać popularnych programów Dana J. Bernsteina (takich jak gmail czy djbdns), musieli korzystać z pakietów zawierających tylko źródło i kompilować programy samodzielnie lub używać pakietów dostarczonych przez zewnętrzne serwisy. Działo się tak z powodu restrykcyjnej licencji stosowanej przy rozpowszechnianiu programów. Jednak odkąd Bernstein zdecydował zmienić warunki licencji, qmail oraz djbdns mogą być rozpowszechniane w głównej dystrybucji Debiana i już rozpoczęto prace nad przygotowaniem tych pakietów wraz z wydaniem następnej wersji stabilnej.

Planeta Debiana jako lista dyskusyjna?
Jörg Jaspert zastanawiał się, czy Planeta Debiana, usługa zbierająca notki z blogów Deweloperów Debiana oraz ludzi, którzy wnoszą wkład w rozwój systemu, powinna być dostępna także jako lista dyskusyjna. Niektórzy nie lubią pomieszania tematów prywatnych i technicznych, które tam się znajdują, a formuła listy może uprościć wybieranie interesujących postów.

Joey Schulze dodał, że już uruchomił niezarchiwizowaną listę kolekcjonującą notki z Planety Debiana.

Kooperatywa daje nowe życie starym maszynom z Debianem
Bristol Wireless jest wspólnym przedsięwzięciem mającym na celu wolny dostęp do internetu przez sieć radiową, ze szczególnym uwzględnieniem ICT (Information and Communication Technologies), które są odpowiednie, dostępne w sposób ciągły i wystarczający dla społeczności, które znalazły się po złej stronie cyfrowego świata. Grupa współpracuje z Voscur oraz Byteback Computing w celu umożliwienia dostępu do komputerów zbudowanych na Debianie mieszkańcom Brystolu. Byteback udostępnia odświeżone maszyny Bristol Wireless; my instalujemy Debiana i używamy w naszym, fundowanym z grantu, projekcie, w rejonach miasta, które są tego pozbawione.

Inne wiadomości

Christian Perrier zauważył, że w ostatnich grupach osób awansujących na oficjalnych Deweloperów Debiana, 10% to kobiety.. Ma nadzieję, że Debian Women Project , który zachęca kobiety do większego zaangażowania w Projekt Debiana, będzie nadal tak skuteczny.

Russell Coker pisał kilka razy o statusie wsparcia SELinuxa w Debianie. Doszedł do wniosku, że nie wygląda to źle, lecz nadal zostało wiele do poprawienia.

Po tym jak zauważono, że główny zespół ftp, tak samo jak Zarządcy Kont Debiana (DAM), mają problem z poradzeniem sobie z nawałem obowiązków, Jörg Jaspert, który już pomagał jako asystent ftp oraz zastępczy DAM został awansowany na Zarządcę ftp oraz DAM przez byłego Lidera Projektu Debian Sama Hocevara.

Bjoern Boschman informuje o spotkaniu, które odbędzie się w Linuxhotel w Essen (Niemcy) w dniach 25-27 kwietnia. Tematem spotkania będą rozwiązania Groupware, które znajdują się/jeszcze się nie znajdują w Debianie.

Dalej chcesz czytać WPD? Pomóż nam tworzyć ten biuletyn. Nadal potrzebujemy ochotników, aby obserwowali społeczność Debiana i informowali o tym, co się dzieje. Przeczytaj naszą stronę Jak wesprzeć, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc. Czekamy na mail od Ciebie na debian-publicity@lists.debian.org.


To receive this newsletter in your mailbox, subscribe to the debian-news mailing list.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Wiadomości Projektu Debian przygotowali(ły) Paul Wise, Jeff Richards, Andre Felipe Machado, Bjoern Boschman, Russell Coker i Alexander Schmehl.