Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.

Jak się z nami skontaktować

Debian to duża organizacja, z którą można nawiązać kontakt na wiele sposobów. Ta strona opisuje najczęściej wykorzystywane sposoby kontaktu. Oczywiście nie wyczerpuje ona tematu. Inne metody kontaktu można znaleźć na pozostałych stronach.

Prosimy zwrócić uwagę na to, że większość poniżej wymienionych adresów e-mail jest otwartymi listami dyskusyjnymi, o publicznych archiwach. Przed wysłaniem na nie jakichkolwiek wiadomości należy przeczytać disclaimer.

"Urzędowym" językiem, w którym członkowie projektu porozumiewają się ze sobą, jest angielski. Dlatego prosimy, aby pierwsze pytania kierować do rozwijających po angielsku. Jeśli to niemożliwe, należy skorzystać z listy dyskusyjnej w Twoim języku.

Informacje ogólne

Większość informacji na temat Debiana znajduje się na naszej stronie WWW, https://www.debian.org/, dlatego prosimy ją przejrzeć lub przeszukać przed skontaktowaniem się z nami.

Nasze FAQ odpowie na wiele Waszych pytań.

Ogólne pytania na temat projektu Debian można wysyłać na listę dyskusyjną debian-project, na adres debian-project@lists.debian.org. Prosimy nie wysyłać na tą listę pytań dotyczących Linuksa (patrz niżej).

Instalowanie i używanie Debiana

Jeśli okazuje się, że dokumentacja zamieszczona na nośniku instalacyjnym i naszych stronach WWW nie jest w stanie Ci pomóc, pamiętaj że mamy bardzo aktywną listę dyskusyjną użytkowników, na której użytkownicy i rozwijający Debiana mogą odpowiedzieć na Twe pytania - debian-user. Wszystkie pytania dotyczące

powinny być zadawane na forum tej listy. Po prostu zapisz się na listę debian-user i wyślij swoje pytania (w języku angielskim) na adres debian-user@lists.debian.org. Istnieje też specjalna lista dla polskich użytkowników Debiana - debian-user-polish.

Istnieją ponadto poszczególne listy dyskusyjne dla użytkowników mówiących różnymi językami. Więcej informacji na temat list innych niż angielskojęzyczne można znaleźć na poświęconej im stronie.

Nasze listy dyskusyjne można też przeglądać w postaci grup usenet przez interfejs WWW, na przykład Google.

Jeśli znalazłeś/znalazłaś błąd w systemie instalacyjnym, wyślij informację na adres debian-boot@lists.debian.org lub zgłoś błąd w pseudo-pakiecie debian-installer.

Prasa

Zainteresowani informacjami do artykułów lub zgłaszający nowe wiadomości na naszą stronę proszeni są o kontakt z naszym działem prasowym.

Wydarzenia/konferencje

Zaproszenia na konferencje i wystawy oraz innego rodzaju wydarzenia należy wysyłać do działu wydarzeń. Prośby o ulotki, plakaty i uczestnictwo w wydarzeniach w Europie należy wysyłać na listę dotyczącą wydarzeń europejskich.

Pomaganie Debianowi

Jeśli chciałbyś/chciałabyś skontaktować się z nami aby zaoferować nam pomoc, zobacz najpierw listę sposobów, w jakie możesz nam pomóc.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś założyć serwer lustrzany Debiana, zobacz strony na ten temat. Nowe serwery lustrzane prosimy zgłaszać przy pomocy tego formularza. Problemy z istniejącymi serwerami lustrzanymi można zgłaszać na adres mirrors@debian.org.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś sprzedawać płyty CD z Debianem, zobacz informacje dla sprzedawców płyt CD. Aby pojawić się na liście sprzedawców płyt, prosimy użyć tego formularza.

Zgłaszanie problemów z pakietami Debiana

Jeśli chciałbyś/chciałabyś zgłosić błąd w pakiecie Debiana, zobacz nasz system śledzenia błędów (Bug Tracking System - BTS), dzięki któremu możesz w łatwy sposób zgłosić błąd. Prosimy przeczytać instrukcję zgłaszania błędów.

Jeśli chcesz się po prostu skontaktować z opiekunem danego pakietu, możesz użyć specjalnego aliasu pocztowego dla danego pakietu. Każdy list wysłany na adres <nazwa-pakietu>@packages.debian.org zostanie przesłany do opiekuna odpowiedzialnego za dany pakiet.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś powiadomić rozwijających Debiana o problemie z bezpieczeństwem w dyskretny sposób, wyślij pocztę elektroniczną pod adres security@debian.org.

Rozwijanie Debiana

Jeśli masz pytanie związane bardziej z rozwijaniem dystrybucji, dobrze jest wiedzieć, że istnieje kilka list dyskusyjnych dla rozwijających, przy pomocy których można się porozumiewać z rozwijającymi.

Ogólną listą dyskusyjną dla rozwijających jest debian-devel. Możesz się na nią zapisać, a następnie wysłać list na adres debian-devel@lists.debian.org.

Problemy z infrastrukturą Debiana

Aby zgłosić problem z usługą udostępnianą przez Debiana, zazwyczaj możesz zgłosić błąd w odpowiednim pseudo-pakiecie.

Możesz też skontaktować się przy pomocy poczty elektronicznej z następującymi osobami:

Administratorzy stron WWW
package: www.debian.org
debian-www@lists.debian.org
Tłumacze stron WWW
Marcin Owsiany <porridge@debian.org>, Bartosz Feński <fenio@debian.org>
Administratorzy list dyskusyjnych i opiekunowie ich archiwów
package: lists.debian.org
listmaster@lists.debian.org
Administratorzy systemu śledzenia błędów
package: bugs.debian.org
owner@bugs.debian.org

Sprawy związane z molestowaniem

Debian jest wspólnotą ludzi, którzy cenią sobie szacunek i dialog. Jeśli jesteś ofiarą jakiegokolwiek zachowania, które szkodzi Tobie lub czujesz, że jesteś nękany/nękana np. podczas konferencji lub spotkań organizowanych przez nas albo poprzez nasze działanie w ramach projektu, prosimy o kontakt z Community Team: community@debian.org.

Mamy także kompletną listę adresów, z której należy korzystać przy kontaktach z różnymi działami organizacji.