هشدار! این ترجمه خیلی قدیمی است، لطفاً نسخه اصلی را ببینید.

انتشار های دبیان

دبیان همواره حداقل سه نسخه فعال درحال نگهداری دارد : پایدار، آزمایشی و ناپایدار.

پایدار

توزیع پایدار دبیان شامل آخرین نسخه انتشار یافته توزیع دبیان است.

این همان محصول انتشار یافته دبیان است، که ما برای استفاده پیشنهاد می کنیم.

توزیع پایدار فعلی سیستم عامل دبیان، نسخه 12.5، با نام رمز bookworm است. Bookworm (12.0) در تاریخ 10 ژوئن 2023 انتشار یافته و آخرین به روز رسانی آن (12.5) در تاریخ 10 فوریه 2024 انتشار یافته است.

آزمایشی

نسخه آزمایشی سیستم عامل دبیان، شامل بسته های نرم افزاری ای است که هنوز در نسخه پایدار پذیرفته نشده اند ولی در صف بازبینی جهت پذیرش قرار دارند تا نوبتشان شود. مزیت استفاده از این نسخه آن است که شامل برنامه های بروزتری است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید نگاهی به سوالات متداول در مورد دبیان بیاندازید. شاید برای شما هنوز سوال باشد که : نسخه در حال تست چیست؟ و چگونه به نسخه پایدار تبدیل می گردد؟.

نسخه فعلی درحال تست ، نسخه trixie می باشد.

ناپایدار

نسخه ناپایدار دبیان همان جایی است که فعالیت اصلی دبیان بر روی آن متمرکز است. عموماً، این نسخه توسط توسعه دهندگان و یا گروهی از کاربران که علاقه دارند خطر کنند نصب می شود.

به نسخه ناپایداردبیانsidاطلاق می شود.

فهرست نسخه های منتشر شده

صفحات وب مرتبط با نسخه های منسوخ شده بدون تغییر باقی می مانند اما، خود نسخه های منتشر شده تنها در آرشیو های جداگانه یافت می شوند.

به بخش پرسش های رایج در مورد دبیان نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید این نامهای رمز از کجا می آیند؟.

یکپارچگی داده ها در نسخه های مختلف

یکپارچگی داده ها توسظ امضای دیجیتالی فایل Release حفظ می شود. برای اطمینان از اینکه کلیه فایل ها موجود متعلق به همان انتشار است، MD5 checksum کلیه بسته های نرم افزاری داخل فایل Release قرار می گیرد.

امضای دیجیتال برای این فایل در داخل فایل Release.gpg ذخیره شده است ، که برای امضای آن از نسخه فعلی کلید آرشیو استفاده شده است. برای نسخه های پایدار و پایدار قدیمی از یک امضای اضافی دیگر نیز با استفاده از یک کلید که عضوی از تیم نسخه پایدار آن را می سازد برای امنیت بیشتر استفاده می شود.