Cotygodniowe wiadomości Debiana - 8. listopada 2001r

Debian 2.2r4 wydany! W poniedziałek ukazało się ogłoszenie o wydaniu Debiana 2.2r4. To wydanie jest częścią serii Potato i zawiera dodatkowe poprawki związane z bezpieczeństwem, jak i poprawki zwykłych błędów. Jeżeli używasz dystrybucji stabilnej, prawdopodobnie będziesz chciał zrobić uaktualnienie. Więcej informacji znajdziesz w ogłoszeniu. Phil Hands już stworzył obrazy CD dla tego wydania.

Kontynuowanie procesu zamrażania. Anthony Towns wysłał raport, w kórym informuje nas, iż projekt wreszcie otrzymał poradę prawną o włączeniu crypto do main. Ponieważ jest to ostatnia rzecz, która wstrzymywała proces zamrożenia, możemy odnotować postęp. Oznacza to, iż do base nie będą dodawane żadne nowe pakiety. To w szczególności wymaga od opiekunów pakietów z base, aby nie bawili się swoimi zależnościami i nie kompilowali pakietów z nowszymi wersjami bibliotek. Dodatkowo, od tego momentu pakiety z base pod żadnym pozorem nie powinny zwiększać wersji shlibs.

Rozpoznanie kanałów IRC. Raphaël Hertzog zaproponował Ogólną Rezolucję, która wskazuje IRC jako kanał komunikacyjny Debiana, w kontekscie ostatnich wydarzeń na słynnym kanale deweloperów. Zaproponował, aby wszystkie kanały #debian-* były otwarte dla wszystkich zainteresowanych, z wyjątkiem #debian-private, który funkcjonowałby na takich samych zasadach, jak lista debian-private. Jednakże Peter Makholm zapytał, czy Debian jako projekt otwarty naprawdę może zaakceptować kolejne zamknięte forum?

Poważny błąd w gnome-pilot. W gnome-pilot 0.1.62 występuje problem z backupem, który na niektórych Palmach może spowodować zapaść systemu i konieczność wykonania twardego resetu, a co za tym idzie utratę wszystkich danych. Ten błąd powoduje, iż wszystkie backupy wykonanie przez tą wersję są całkowicie bezużyteczne. Odtworzenie danych z tych backupów z dużym prawdopodobnieństwem spowoduje zapaść systemu. Autor zaleca wszystkim natychmiastowe zaprzestanie używania wersji 0.1.62. Nowe pakiety z 0.1.63 już zostały umieszczone na serwerze.

Domyślny Mail Transport Agent (MTA). Tollef Fog Heen sprawdzał jak wygląda sytuacja z zależnościami od MTA, gdy teraz domyślnym MTA na nowo zainstalowanym systemie jest Exim. Okazało się, że występują różne zależności, zamiast prostego exim | mail-transport-agent, które jest rozumiane przez narzędzia zarządzania pakietami, jako "użyj raczej exima, niż innych pakietów mail-transport-agent, chociaż jeśli są już zainstalowane, to też wszystko w porządku".

Unowocześnienie dwóch ważnych maszyn. Adam Heath ogłosiłgodzinę dla obsługi dla maszyn master i murphy, które grają ważną rolę w naszym projekcie. Brainfood wymienił 64MB RAM na 512MB na naszym biednym serwerze list, co na pewno pomoże tej mocno obciążonej maszynie. Druga maszyna została zabrana spowrotem do swojej właściwej lokalizacji. Dzieki Brainfood, doceniamy to.

Propozycja zasad dla javadoc. Guillaume Rousse zaproponował umieszczenie dokumentacji generowanej przez javadoc w /usr/share/apidoc. To może zainteresować deweloperów Javy.

Błędne użycie notek Debconf. Joey Hess odnosi wrażenie, iż obie dodane ostatnio notki debcnof w pcmcia-cs (o jądrach 2.4 i kolejności podnoszenia interfejsów sieciowych) są błędnym użyciem tego typu danych dla debconfa. Zgodnie z tutortialem debconfa powinno to być coś ważnego, co użytkownik naprawdę powinien zobaczyć. Joeya największym zmartwieniem jest to, iż notki debconfa są niepotrzebnie nadużywane i że zaowocuje to tym, że instalacja Debiana będzie tak usiana mało ważnymi informacjami, że te naprawdę ważne łatwo mogą zostać zagubione.

ReiserFS na napędach SRM-Alpha. James Frells na swojej maszynie Alpha zmienił wszystkie systemy plików ext2 na ReiserFS. Sam sobie napisał notatkę, jak należy skonfigurować proces uruchamiania komputera Debian/Alpha z użyciem konsoli SRM. Część z tego może być także użyteczne dla innych architektur.

Debian i /usr montowany tylko do odczytu. Anthony Towns wysłał ostatnio raport o systemie z Debianem, który ma /usr zamontowane tylko do odczytu. Podczas instalacji pakietu będzie on przemontowany jako RW i apt jest skonfigurowane, aby zrobić to samodzielnie. Jednakże wciąż pozostaje problem z plikami które były używane, a zostały podmienione podczas instalacji. W takim wypadku system plików nie będzie mógł zostać odmontowany ponownie. Anthony załączył dwa skrypty, które powinny sobie z tym poradzić.

Bug-Squashing Party #6. Colin Watson ogłosił iż szóste już Bug-Squashing Party odbędzie się w drugi weekend listopada: od piątku 9. do niedzieli 11. Celem jest usunięcie pozostających błędów release-critical, w szczególności tych dotyczących pakietów base i standard/task. Jak zwykle, impreza będzie koordynowana na kanale IRC #debian-bugs na serwerze OpenProjects Network (IRC serwer irc.debian.org).

Nowe i zaktualizowane pakiety.


Informuj nas na bieżąco! Jeżeli masz komentarze, sugestie, nowe wiadomości dla nas, wysyłaj je na adres dwn@debian.org. Wiele się dzieje w szerokim świecie Debiana -- a my nie chcemy niczego przeoczyć!


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Joe 'Zonker' Brockmeier i Martin 'Joey' Schulze.