Cotygodniowe wiadomości Debiana - 1. czerwca 2004r

Witaj w dwudziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. To był bardzo spokojny tydzień - prawdopodobnie dlatego, że wielu deweloperów Debiana wyjechało na Konferencję Debiana. Peter Palfrader ogłosił, że organizuje key signing party w ramach tegorocznych Dni Linuksa (LinuxTag). Jeśli chcesz się dołączyć, powinieneś dostarczyć swój klucz PGP nie później niż 19 czerwca.

Zapiski z Konferencji Debiana. Junichi Uekawa opublikował swoje notatki stworzone w trakcie Konferencji Debiana, włącznie z krótkimi opisami następujących sesji: Joeya Hessa na temat Instalatora Debiana, Scotta Jamesa Remnanta na temat narzędzi budowania GNU, Steve'a Langaseka na temat zależności w Debianie, Matta Taggarta na temat backportowania BOF, Iana Murdocka na temat modularyzacji Linuksa, Kenshi Muto oraz Christiana Perriera o internacjonalizacji i Benjamina Mako Hilla o SPI Workshop.

Centralna baza danych z informacjami na temat sprzętu. Zenaan Harkness zastanawiał się, czy miałoby sens stworzenie scentralizowanej bazy danych albo strony internetowej, do których producenci sprzętu i użytkownicy mogliby przesyłać informacje na temat sprzętu. Clint Adams wskazał na PCI IDs. Ponadto istnieje strona projektu Knoppix, która służy do przesyłania tych informacji, linuxprinting.org oraz baza danych projektu Mandrake dotycząca sprzętu.

Przepisanie DFSG. Henning Makholm rozważał możliwość przepisania Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania (DFSG) w taki sposób, by wymienić rzeczy, które mogą mieć wolną licencję, zamiast dawać przykłady rzeczy, które takich założeń spełnić nie mogą. Aktualny szkic propozycji pokazuje, że całej prawdy nie da się wcisnąć do dziesięciu przykazań.

Raport z Tygodnia Linuksa w Wiedniu. Gerfried Fuchs poinformował, iż impreza w ramach Tygodni Linuksa (Linuxwochen), która odbyła się w Wiedniu, była niewątpliwym sukcesem. Impreza podzielona była na cztery części - dwie biznesowe i dwie dotyczące społeczności Linuksa. Gerfried wygłosił odczyt na temat tworzenia paczek w Debianie, a trzeciego wieczora dyskutował z politykami na temat patentów na oprogramowanie.

Wstępne DVD z Debianem 3.1 na LinuxTag. Jörg Jaspert ogłosił, że jest przygotowywane wstępne DVD z Debianem sarge, które będzie przedstawione podczas Dnia Linuksa (LinuxTag). DVD bazuje na obrazie stworzonym przez Gaudenza Steinlina i zawiera pakiety zarówno dla architektury i386, jak i powerpc. Ponieważ miejsca na DVD jest sporo, zmieści się również wsparcie dla wielu języków.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Pakiety Debiana zaprezentowane w zeszłym tygodniu. Każdego dnia opisywany jest inny pakiet z dystrybucji testowej Debiana. Jeśli wiesz o jakimś mało znanym pakiecie i uważasz, że inni również powinni się o nim dowiedzieć, wyślij o nim informację do Andrew Swegera. W zeszłym tygodniu zaprezentowano następujące pakiety.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 3 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 165 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Andre Lehovich i Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Artur Szymański , Bartosz Feński aka fEnIo , Kalina Detko i Marcin Paweł Kobierzycki .