Týdeník Debianu - 01. března 2005

Vítejte u letošního 9. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Harald Welte ohlásil 2.1 M pps (paketů za sekundu) při forwardování UDP paketů přes čtyři gigabitové ethernetové porty, což je na Linuxu nový rekord. Poté, co skupina OASIS, jejíž je Debian členem, přijala patentovou politiku, která má negativní důsledky pro implementaci standardů, vyzval John Goerzen komunitu, aby podpořila otevřený dopis.

Nová zpráva o vydání Debianu. Andreas Barth zaslal novou zprávu o stavu vydávání Debianu, ve které zmiňuje časový rámec pro třetí kandidátskou verzi instalačního programu. Infrastruktura buildd zaznamenala několik zlepšení a brzy bude připravena na vydání. V Sargi také bylo opraveno mnoho chyb a bylo odstraněno několik zastaralých knihoven.

Debian Cluster Components. Chorvatský institut Rudjera Boskovice uvolnil jejich Debian Cluster Components, což je kompletní sada nástrojů pro vytvoření vysoce výkonných výpočetních clusterů založených na Debianu. DCC se skládá z několika debianích balíčků, které zjednodušují vytváření a nasazení debianích clusterů.

Reportáž z LinuxWorldu. Jaldhar Vyas se společně s dalšími starali o stánek Debianu na LinuxWorld Expo v Bostonu a o celé události napsali reportáž. Vypadá to, že akce měla úspěch, protože rozdali spoustu CD s Debianem a obdrželi množství příspěvků. Více a více lidí nyní slyšelo o Debianu a jeho derivátech, které byly také zastoupeny v hojném počtu v pavilonu .org. Snad jediné zklamání přinesl fakt, že komunita svobodného softwaru byla od zbytku výstavy oddělena zdí.

GNU/Hurd s mikrojádrem L4. Poté, co Marcus Brinkmann dokončil kód, který se stará o inicializaci procesů v Hurd/L4 (ohromném pokusu o přenos Hurdu na vysoce výkonné mikrojádro L4), byl na tomto systému spuštěn první program. Přenos Hurdu na L4 zpomalil celý vývoj, ale spuštění prvního uživatelského programu na Hurd/L4 je významný první krok.

Běžné otázky o vydání. Drew Daniels vytvořil ve wiki dokument, který má pokrývat většinu otázek, jež mají uživatelé ohledně nadcházejícího vydání Debianu. Kromě informací o dočasných komplikacích v procesu také přináší odpovědi na otázky, zda bude v Sargi ten který balík.

Úzký vztah mezi správcem balíku a vývojářem softwaru. Andrew Pollock požádal vývojáře Debianu, aby udržovali úzký vztah s autory programů, jejichž díla pro Debian balíčkují. Zmínil několik příkladů, kdy od někoho přebíral jeho balíčky a s hlavními vývojáři diskutoval chyby, které nalezl v debianím systému sledování chyb (BTS). Taková diskuse s hlavními vývojáři by měla probíhat vždy, když chyba není způsobena balíčkováním.

Stav portu na AMD64. Goswin von Brederlow zaslal zprávu o postupu portu Debianu na platformu AMD64. Jak GNOME, tak KDE nyní mají v Sargi splněné všechny své závislosti. Vezmeme-li v úvahu nedávné zprávy o úspěšných testech debian-installeru na této platformě, zdá se, že se AMD64 dostal do stavu, kdy by se mohl stát součástí oficiálního archivu.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Pascal Hakim and Martin 'Joey' Schulze.