Týdeník Debianu - 08. března 2005

Vítejte u letošního 10. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Mnoho vývojářů prožívá předvolební období letošních voleb vedoucího projektu velmi intenzivně a v konferenci debian-vote žádají kandidáty o objasnění jejich postojů. John Goerzen oznámil, že SPI už může přijímat příspěvky formou šeků z Kanady.

Volby vůdce projektu Debian. Anthony Towns, Jonathan Walther, Branden RobinsonAngus Lees se také nominovali do nadcházejících voleb vůdce projektu, takže vývojáři si mohou vybrat už z šesti kandidátů. Předvolební období bude trvat do 21. března. Helen Faulknerová a Martin F. Krafft chystají na 19. března debatu na IRCvybírají návrhy na otázky pro kandidáty.

Rodina debianích distribucí. Jason Perlow vysvětlil, že Debian není jen jedna distribuce, ale rodina několika odvozených distribucí. Zdůrazňoval, že člověk by neměl instalovat Debian na stejný systém dvakrát nebo častěji. Pokračoval představením několika distribucí odvozených od čistého Debianu.

Lepší podpora pro Asii. Dvě asijské společnosti oznámily společný vývoj univerzální infrastruktury na Debian GNU/Linuxu a aktivní propagaci systémů založených na Debianu v prodejnách obou společností v Číně a Japonsku. "V Asii, zejména v Japonsku a Číně, je open source stále populárnější a nyní i velmi žádaný", říká Tetsuya Ueda, prezident a CEO společnosti VA Linux v Tokiu. Osamu Aoki (青木 修) dodává, že v Asii panuje nedostatek vývojářů, kteří by zajistili vývoj a podporu nejrůznějších asijských nástrojů a systémů.

Setkání release týmu. Steve Langasek oznámil, že vývojáři spojení s procesem vývoje měli setkání ve Vancouveru, jež štědře zasponzoroval NUUGF. Probírali potřebu brzkého vydání Sarge a začali s přípravou na příhodné vydání Etche.

Vedoucí tým projektu Debian. Jeroen van Wolffelaar ohlásil vznik projektu Scud, který je tvořen řadou vývojářů, kteří mají v úmyslu podpořit nového vedoucího projektu po jeho zvolení. Idea spočívá ve vedení projektu Debian formou lepšího rozhodování, než může zvládnout jeden člověk. Kvůli pestrosti týmu a závazku spolupracovat a promýšlet možné cesty řešení problémů konstruktivním způsobem věří, že budou schopni vést Debian správným směrem.

Hlášení o stavu migrace APT. Florian Weimer zaslal první hlášení o stavu migrace APT 0.6 do Sarge, které zahrnuje dosažené úspěchy a plánované úkoly. Dále hledá dobrovolníky k instalaci nové verze, rekompilaci jejich oblíbených frontendů a hlášení úspěchů a chyb. Rekompilace je potřebná kvůli změnám v exportovaném binárním rozhraní.

Automatické generování changelogu pomocí Subversion. Torsten Landschoff pátral po nástroji, který by uměl automaticky updatovat soubor debian/changelog když je změněn obsah na CVS. Joey Hess poskytl skript, který používá části souboru changelog k zaznamenávání zpráv.

Řešení problémů Buildd. Thomas Bushell spustil diskusi o problémech sestavení sítě buildd s pomocí nového balíčku XFree86. Zatímco na jedné architektuře je problémem pouze nedostatek diskového prostoru, problém na druhé architektuře je o něco složitější. Steve Langasek požádal vývojáře, aby v podobných případech zasílali e-mail administrátorovi builddu a release týmu.

Správné kódování manuálových stránek. Eric Lavarde upozornil, že jednoduché uvozovky a pomlčky v manuálových stránkách nevypadají vždy tak, jak by měly. V odpovědi Clint Adams vysvětlil, jaké znaky používat pro pomlčky a znaménko mínus. Dále pak Adeodato Simó poukázal na pravidla nastíněná v balíčku groff.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 25 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 225 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.