Týdeník Debianu - 10. května 2005

Vítejte u letošního 19. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Těsně před vydáním se objevila diskuze nad číslem verze Sarge. Ve světle nacházejícího vydání Sarge se zdál list debian-release přetékající požadavky na aktualizaci balíčků v Sargi, na kterých release team právě pracuje.

Sarge je zmrazen. Steve Langasek konečně oznámil zmražení Sarge. Všechny aktualizace už musí být schvalovány ručně a pokud to bude možné, měly by projít větví unstable. Také oznámil, které změny Sarge jsou stále povolené a zdůraznil, že se to týká především oprav chyb bez jakýchkoli dalších změn. Pokud všechno půjde dobře, vydání bude připraveno koncem tohoto měsíce.

Server s Debianem a 3.1 Watty Alex Perry nainstaloval Woodyho na Peplink Manga. Tento stroj obsahuje procesor založený na ARM, dvě síťová rozhraní, čtyřportový switch, USB 2.0 a jeho spotřeba elektrické energie je rovna zhruba 3 Wattům (včetně AC adaptéru). Debian je nainstalován na 1 GB USB flash a v článku je vysvětlen postup, jak to funguje.

Druhá zpráva Project Leadera. Branden Robinson napsal druhou zprávu, ve které píše mimo jiné o postupu ve věci vydání Sarge, o třech nových strojích ARM, které byly přidány do sítě buildd, o nadcházejících hardwarových upgradech, o majetku Debianu a hardwarových darech, o interview a plánech cest.

Aktualizace portu AMD64. Jörg Jaspert oznámil, že archiv AMD64 by přesunut z Alioth na samostatný server, aby tak došlo ke snížení zatížení systému a disku na už starším serveru. Systém používá kopii Debian archive suite a má pár dalších speciálních nástrojů pro udržení konzistence této neoficiální distribuce Sarge se standardní distribucí Debianu. Obrazy CD budou hostovány také na cdimage.debian.org.

Nekompatibilní licence. Christian Hammers oznámil problém s balíčkem Quagga, který je licencován pod GNU GPL, ale je slinkovaný s NetSNMP. To je příčinou problému od té doby, co NetSNMP závisí na OpenSSL, které není GPL kompatibilní.

Stav migrace APTu. Florian Weimer popsal stav migrace apt 0.6 do Sida a možná také do Sarge. Zřídil veřejný test suite, takže uživatelé, kteří se o tuto změnu zajímají, mohou otestovat chování aptu 0.6 s jinými testovacími daty. Matt Zimmerman dodal, že dokonce i nahrání nové verze do větve experimental není jednoduché kvůli závislostem na knihovny.

Dotazníky v Debianu. MJ Ray napsal souhrn, který popisuje současné dotazníky se zaměřením na projekt Debian. Andrew Suffield k nim přidal několik cynických poznámek s tím, že tyto dotazníky by měly být brány extrémně skepticky.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 2 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 219 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 6 balíčků bylo odstraněno z archivu Debianu:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Alex Perry and Martin 'Joey' Schulze.