Týdeník Debianu - 17. května 2005

Vítejte u letošního 20. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Oznámení z MIT pojednávající o vývoji Free Software je základem pro článek na Groklaw, který vyzdvihuje důležitost Free Software díky jeho potenciálu ve výuce. Podle traffic na debian-release listu se zdá, že Debian sarge bude již brzo vydán.

Inkonzistentní autentizace pomocí hesla. Shaul Karl se zajímal o rozdíly mezi zakázaném loginu a zakázaném heslu. Marc Haber vysvětlil, jak toto funguje při přístupu přes ssh. Russ Allbery dodal některé poznámky o UsePam. Brian May dodal ještě další možnosti.

Mixování obsahu GNU GPL a FDL. Gueven Bay se zajímal, jestli je možné kombinovat obsah licencovaný pod GNU FDL a GNU GPL. Anthony DeRobertis zdůraznil, že tyto licence jsou nekompatibilní. K distribuci pod jinou licencí byste totiž museli získat povolení od vlastníků copyrightu.

Alioth v pohybu. Wichert Akkerman oznámil, že Alioth, se bude přesouvat na nový server. Nyní, když AMD64 archív byl přesunut na svůj vlastní server, zde bude dostatek místa pro nového hostitele pro Alioth. Po přesunu budou zdrojové kódy a webové stránky na stejném hostiteli a změny hesel se projeví během dne.

Testy upgradů. Steve Langasek vyzval pro testery upgradů. Je doporučeno přečíst release notes před upgradem, hlavně kapitolu 4, "Upgrady z předchozích verzí". Andreas Barth připravil prázdný upgrade report formulář na pomoc při reportování problémů během upgradu. Pokud budete mít nějaké problémy, prosíme o jeho vyplnění a poslání na submit@bugs.debian.org.

Debian je odlišný. Anthony Awtrey se zajímal o to, jak je distribuce vyvíjena. Poznamenal, že vývojové a distribuční procesy komerčních distribucí jsou uzavřené, zatímco vývoj Debianu je otevřený a volně dostupný. Zmínil, že pro některé organizace je nezbytné, aby tento proces byl otevřený, dostupný pro ostatní a rozšiřitelný.

Automatické testování balíčků. Lars Wirzenius popsal jeho myšlenky o automatickém testování balíčků. Toto zahrnuje testování funkčnosti v upstreamu. Testování funkčnosti balíčkování by mělo být provedeno nástroji jako linda a lintian. Pro testy instalace a odebrání balíčku by měl být vytvořen nový nástroj.

Výzva po Free BIOSu. Richard Stallman vyzval pro podporu a pomoc při osvobozování BIOSu. Původně bylo nemožné přepsat původní BIOS, který se nacházel na read-only paměti, ale nyní je uložen na zapisovatelné paměti. Požádal o nákupy čipů od výrobců, kteří podporují volný BIOS. Ve světle digitálních restrikcí bude ještě důležitější mít možnost věřit svému počítači.

Bezpečnostní aktualizace. Víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové nebo pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu nebo obsahují důležité aktualizace.

Odebrané balíčky. 6 balíčků bylo odebráno z archívu během posledního týdne:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom , jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.