Wiadomości Projektu Debian - 9. maja 2008r

Witajcie w drugim, w tym roku, wydaniu WPD, biuletynu społeczności Debiana. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za zainteresowanie poprzednim numerem. Nie sądziliśmy, że taki mały biuletyn wywoła taką sensację — zostaliśmy nawet wspomniani w kilku papierowych magazynach! Ogromne dzięki! Będziemy starali się sprostać waszym oczekiwaniom!

Gdy Stefano Zacchiroli spotkał się na konferencji www 2008 w Chinach z Sir Tim Berners-Lee, usłyszał pochwały Debiana za jego przemyślany system enkapsulacji/pakowania bibliotek. Paul Wise zakończy 1. czerwca przegląd użytkowników oraz nowych współpracowników Debiana, będzie można więc rozpocząć analizy. Weź udział w badaniu, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Debian i Googles Summer of Code

Projekt Debian poinformował, że ponownie weźmie udział w programie Google Summer of Code. Dwunastu studentów dostanie szansę pracy nad różnymi projektami w wakacje, a Google będzie ich sponsorować.

Postępy rozwojowe

Wysiłki deweloperów, aby wydać następną, stabilną wersję Debiana (nazwa kodowa Lenny) we wrześniu, trwają. Praktycznie ukończono przechodzenie na Python 2.5 jako wersję domyślną. Natomiast przechodzenie na Perla 5.10 nadal trwa. Z tego powodu zamrożenie, czyli faza, w której deweloperzy koncentrują się na usuwaniu błędów, a nie na dodawaniu nowych funkcji, zostanie ogłoszone wkrótce.

Andreas Barth, menedżer wydania Debian GNU/Linux 3.1 Sarge oraz Debian GNU/Linux 4.0 Etch ogłosił, że Marc Brockschmidt dołączył do zespołu menedżerów wydania.

Wywiady Lidera Projektu Debian

W dwóch opublikowanych niedawno wywiadach, nasz nowo wybrany Lider Projektu Debian, Steve McIntyre, ujawnił więcej informacji na temat Projektu. Wywiady można znaleźć na ZDNet oraz ComputerWorld UK.

debimg — nowe narzędzie zastępujące debian-cd

debimg jest programem stworzonym w celu zastąpienia debian-cd. Jego obecne funkcje są bardzo ograniczone, jednak budowa pojedyńczego dysku, dla architektur i386 oraz amd64, jest możliwa (dysk netinst budowany jest około 5 sekund). Nadal brakuje wielu opcji, takich jak zestawy dysków czy tryb multi-arch.

19 nowych Deweloperów w tym tygodniu: Projekt Debian usprawnia proces wyłaniania nowych Opiekunów

W piątek, 18 kwietnia 2008, zostało utworzonych 19 nowych kont Deweloperów Debiana (DD).

Jednym z wąskich gardeł jest Zarządzanie Kontami Debiana (DAM), więc Sam Hocevar przydzielił kilka ważniejszych zadań większej ilości osób, rozdzielając w ten sposób nadmiar pracy. Gdy grupa nowych kont DD została utworzona, Sam Hocevar ogłosił to, zanim przekazał stanowisko nowo wybranemu LPD: Steve'owi McIntyre.

W poniedziałek, 28 kwietnia 2008, LPD ogłosił dołączenie jeszcze jednej osoby do zespołu DAM, rozdzielając w ten sposób pracę. Więcej informacji.

Christoh Berg, który niedawno został dodany do zespołu DAM podziękował Martinowi Michlmayr, który był Menedżerem Wniosków. Rozpatrzył on ponad 120 aplikacji osób, które były zainteresowane dołączeniem do Projektu Debian jako oficjalni Deweloperzy Debiana.

Planeta dla Współpracowników Debiana znów działa i czeka na nowe teksty oraz języki

Holger Levsen poinformował, że, po kilku awariach sprzętu, lokalne planety współpracowników Debiana działają ponownie. Obecnie istnieją tylko trzy: angielska, włoska oraz niemiecka, ale ludzie z Debian-community.org wykonują wspaniałą pracę zachęcając nowych ludzi do pisania lub proszenia o nowe, zlokalizowane, planety.

Projekt Debian pojawi się na Szwajcarskich Dniach Linuksa 2008

Projekt Debian uruchomi stoisko na Szwajcarskich Dniach Linuksa 2008, które odbędą sie w dniach 21 maja (środa) oraz 22 maja (czwartek), w Genewewie, W Szwajcarii. Na spotkaniu zostanie zaprezentowany także Debian-Med. Więcej inforamcji na stronie wydarzeń.

Projekt Debian pojawi się na Linux Tag 2008

Projekt Debiana uruchomi stoisko na Linux Tag 2008, które odbędzie się w dniach od 28 maja (środa) do 31 maja (sobota) w Berlinie, w Niemczech. Więcej informacji na stronie wydarzeń.

Inne wiadomości

Lior Kaplan powiadomił o zakończeniu sortowania ponad 300 błędów dotyczących pakietów przeglądarki iceweasel/firefox. Z wymienionej ilości błędów tylko 70 nadal znajduje się w wersji dostarczonej wraz z wydaniem Debiana.

Christian Perrier poinformował o jego kampanii na rzecz poprawy zaległych błędów związanych z umiędzynarodowieniem. Są jeszcze trzy języki, które dopiero ukończyły 90% tłumaczenia Debconf (dwa z nich mogą osiągnąć 100% przed wydaniem Lennego), a czwarty właśnie przekroczył granicę 80%.

Ana Guerrero podsumowała spotkania różnych zespołów, które odbywały się w rejonie Estremadury (Hiszpania), w poprzednim roku. Regionalny rząd jest intensywnym użytkownikiem Debiana, który sponsorował zespoły, aby spotykały się osobiście i razem pracowały. Wśród spotykających się zespołów były: Debian Edu, Quality Assurance, VoIP, Zope, Qt/KDE oraz i18n.

Dalej chcesz czytać WPD? Pomóż nam tworzyć biuletyn. Nadal potrzebujemy ochotników, obserwujących społeczność Debiana i informujących nas o tym, co się dzieje. Poczytaj naszą stronę JAK Wesprzeć, aby dowiedzieć się jak możesz pomóc. Czekamy na mail od Ciebie na debian-publicity@lists.debian.org.


To receive this newsletter in your mailbox, subscribe to the debian-news mailing list.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Wiadomości Projektu Debian przygotowali(ły) Andre Felipe Machado, Adrian von Bidder, Luca Bruno, Jeff Richards, Julian Andres Klode, Martin F- Krafft i Alexander Schmehl.