Cotygodniowe wiadomości Debiana - 25. września 2001r

KDE 2.2.1 i Xinerama. Pakiety KDE 2.2.1 autorstwa Ivana Moore'a są skompilowane bez wsparcia dla Xineramy, z powodu... ze zbyt wielu powodów, by je tu wyliczać. Jednakże jeśli chcesz znaleźć pakiety skompilowane z Xineramą David Bishop był tak miły i umieścił kilka tutaj.

Użycie HFS+ w Linuksie. Miała miejsce dyskusja na temat używania partycji HFS+ w Linuksie. Ten typ partycji jest używany w Mac OS X do dużych partycji. Jednakże sterownik Linuksa jest niestabilny i nierozwijany. Kilkoro ludzi zgłaszało występowanie kernel panic podczas dostępu do partycji HFS+. Jedyną drogą dostępu do tych partycji jest użycie narzędzi spoza jądra, znajdujących się w pakiecie hfsplus. Można także używać partycji UFS, które także są wspierane przez Mac OS X, a dla których istnieje eksperymentalny sterownik w jądrze Linuksa.

Mosix i Debian GNU/Linux. Viral Shah napisał HOWTO o używaniu Mosix i Debiana GNU/Linux. Mosix jest skalowalnym, wspierającym wiele systemów operacyjnych, przezroczystym narzędziem równoważenia obciążenia, które niestety działa tylko na architekturze x86. Wpomniane HOWTO zawiera instrukcje jak krok po kroku rozpocząć korzystanie z Mosix. Mosix oczywiście jest dostępny w postaci pakietów Debiana.

Nowy skarbnik dla SPI. Podczas ogólnego spotkania Software in the Public Interest, Inc. 17 sierpnia 2001, pojawił się Branden Robinson, legendarny X-guy Debiana, a teraz nowy skarbnik SPI. SPI zapewnia prawną osłonę projektowi Debiana.

Sekretarz Bezpieczeństwa. Występujące ostatnio problemy z bezpieczeństwem w Debianie spowodowały iż Joey postanowił dokładniej sprawdzić sytuację. Bezpieczeństwo w Debianie jest krytycznym czynnikiem dla wielu użytkowników i powinno być prawidłowo zarządzane. Aby polepszyć sytuację Joey zaproponował stworzenie funkcji Sekretarza Bezpieczeństwa, który pomógłby Drużynie Bezpieczeństwa Debiana wykonywać jej pracę.

Angielski, Brytyjski angielski czy Amerykański angielski? Na liście Debian-Devel miała miejsce dyskusja zainspirowana przez Marcelo E. Magellona i Bug#111465, podczas której poruszono problem stworzenia aliasu English dla en_US lub en_GB. Było wiele głosów za nazwaniem en_GB.ISO-8859-1 jako English, jako że język ten pochodzi z Wielkiej Brytanii a używany jest poza jej granicami, podobnie jak traktowany jest Francuski jako fr_FR i Hiszpański jako es_ES, nawet gdy używa się go poza granicami Francjii czy Hiszpanii, lub w lokalnej wersji.

Żadnego Zła Więcej? W ostatnim tygodniu opisywaliśmy zło /usr/share/java/repository. Ola Landqvist był tak miły i stworzył podsumowanie dotychczasowych rezultatów dyskusji. Przeciwnicy Javy mogą zechcieć przeczytać ten dokument uważnie i włączyć się do dyskusji. Od tego może zależeć zapobieganie nowemu złu!

Oddzial Zadań Apache. Ardo van Rangelrooij zaproponował stworzenie Oddziału Zadań Apache, który opiekowałby się pakietami Apache. Ostatni stan Apache i potrzeba naprawienia przynajniej kilku wielkich błedów pozwalają wnioskować, iż potrzeba jest bardziej aktywnej opieki nad tymi pakietami. Należałoby włączyć w tę reorganizację także stworzenie strony WWW opisującej cele Oddziału, spisanie wytycznych o metodach tworzenia pakietów Apache, stworzenie repozytorium CVS i migrację pakietów Apache w Debianie do Apache 2, który już został przygotowany przez Thoma May i Daniela Stone. Kilkoro ludzi już zgłosiło się do pomocy. Wygląda na to, że już niedługo pojawią się nowe pakiety z Apache i to lepsze niż kiedykolwiek. Została już nawet stworzona lista dyskusyjna.

Zapowiedź nowych pakietów Ghostscript. Torsten Landschoff ogłosił, iż nowe pakiety Ghostscripta są gotowe do testów. Włączając w to zarówno gs 6.51, jak i gs-alladin 7.00. Torsten zamierza wyrzucić oryginalne skrypty i zastąpić je własnymi.

Nowa forma update_excuses. Anthony Towns ogłosił, że w treści zwracanej przez update_excuses pojawią się nowe linie. Jego ogłoszenie zawiera dokładniejsze wyjaśnienia.

Nieinstalowalne pakiety w Debian/testing. Andrew M. Bishop wysłał listę pakietów w testing, które są nieinstalowalne. Lista jest przygnębiająco długa. Anthony Towns zgodził się, że w Woodym rzeczywiście jest kilka pakiektów, które nie dają się zainstalować. Pewna ilość pakietów nie jest od dawna synchronizowana z resztą dystrybucji lub nawet ma błedy krytyczne, uniemożliwiające wydanie. Jest także druga, pełniejsza lista nieinstalowalnych pakietów.

Aptitude uaktualniona. Problem z Aptitude opisywaliśmy w ostatnim wydaniu CWD. Daniel Burrows napisał do nas: Gdy zobaczyłem informację w CWD zdałem sobie sprawę, że jeszcze się tym nie zająłem. Wersja Aptitude w sid nie ma już tego błędu (i innych głupich segfaultów, które jakoś wkradły się tam przy okazji). Zainstaluj 0.2.6.4 i jeśli to nie zadziała - zgłaszaj błędy.

Startowanie na SuperH. Yutaka Niibe wysłał manual, który krok po kroku opisuje jak wystartować dystrybucję Debiana GNU/Linux na SuperH. W tej chwili wymagany jest Debian GNU/Linux na i386, wraz ze środowiskiem deweloperskim i binutils-multiarch. Gratulacje!

Graficzna prezentacja List Debiana. Joey ostatnio bawił się RRD. Stworzył kilka grafik z listami dyskusyjnym Debiana dostępnymi na lists.debian.org. Grafiki pokazują zarówno całkowitą liczbę zapisanych, jak i częstość wysyłania każdej listy. dało to w rezultacie pewne interesujące wykresy, takie jak dla listy Debian-Announce dla której ilość subskrybentów ciągle wzrasta bez wzrostu częstości wysyłania, lub Debian-Alpha z dużą częstością wysyłania, ale niemal tą samą liczbą subskrybentów.

Nowy lintian do testów. W ostatnim CWD opisywaliśmy, że Shaleh ogłosił powrót do pracy nad lintianem. Zdążył już udostępnić wczesne wersje .debów. Bierzcie póki gorące.

Szkic Polityki Pythona. Neil Schemenauer wysłał szkic Polityki Pythona. Wszyscy zainteresowani powinni to przeczytać i ocenić, a komentarze wysłać na listę debian-python.

Współistnienie 32/64-Bitówców. Miała miejsce wielka dyskusja na liście LSB-Scec o propozycji 32 i 64-bitowej kompatybilności na 64-bitowych systemach. Niewielu z nas zdarzyło się mieć 64-bitowy system w domu, ale ten temat w przyszłości będzie stawał się coraz bardziej istotny. (Zauważ, że jeśli masz w domu 64-bitowy system, nie ma potrzeby wysyłać emaila aby nas o tym powiadomić. Dzieki.)

Sprostowanie. W ostatnim tygodniu mówiąc o alternatywach w zależnościach przy budowaniu pakietów przekręciliśmy nazwisko Bdale Garbeego pisząc Garbiego. Przepraszamy Bdale.

Brakujące fonty - po uaktualnieniu. Kilkoro ludzi zgłosiło problem z fontami w Xach po tym, jak uaktualnili swój system. Znaki pojawiały się jako klocki w Gnumericu, GIMPie, XMMSie i innych programach. Było to spowodowane obecnościa fontów ISO10646-1, czyli tzw. fontów unikodowych w nowych pakietach 4.1.0 z fontami dla Xow. Wiele aplikacji i bibliotek graficznych nie wskazuje rodzaju kodowania podczas wyboru fontu i jednocześnie nie potrafi poradzić sobie z 16-bitowymi fontami. Użycie X Font Serwera (xfs) z XFree 4.X usuwa problem. Ludzie zgłosili także, iż zmiana kolejności fontów w /etc/X11/XF86Config-4 również pomoże, chociaż może to być jedynie przyjazny zbieg okoliczności.

Nowe Pakiety. Oto kilka z nowych i wartych odnotowania w tym tygodniu.

Ostatnie ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Kilka ostrzeżeń na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli używasz którychś z tych pakietów.

Masz komentarze, pytania, pochwały lub wartościową wskazówkę? Napisz do nas na adres: dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Cotygodniowe wiadomości Debiana przygotowują Joe 'Zonker' Brockmeier i Martin 'Joey' Schulze.