Cotygodniowe wiadomości Debiana - 28. stycznia 2003r

Witamy w czwartym w tym roku numerze DWN, tygodniku dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Netcraft niedawno dodał Debiana do listy producentów systemów operacyjnych. Ekipa zajmująca się bezpieczeństwem w końcu pozbierała wszystko do kupy i wydała wiele rad (z ang. advisories) dla KDE znajdującego się w woodym. Tylko jeden pakiet nie mógł się skompilować na dwóch architekturach.

Nowe, Działające Dyskietki do Instalacji Sieciowej. Matt Kraai ogłosił, że pomyślnie udało mu się użyć dyskietki do instalacji sieciowej do zainstalowania sarge (dystrybucja testowa). Matt odkrył, że musi użyć pakietów ethdetect, netcfg-dhcp i netcfg-static oraz opcji "edit sources list by hand", by ominąć błąd w base-config. Byłby wdzięczny, gdyby obraz był przetestowany przez innych i zostały zgłoszone błędy.

Strona z Błędami dla Debian-Installler. Matt Kraai zastanawiał się, czy jest ładna strona wyświetlająca błędy w debian-installer, podobna do strony z błędami w systemie bazowym. Colin Watson szybko przygotował taką. Strona wyświetla błędy w pakietach, na którym debian-installer bazuje. Petter Reinholdtsen był bardziej zainteresowany pakietami utrzymywanymi przez osoby zajmujące się instalatorem i już używa tego przeglądu.

Cross-Kompilator dla architektury x86-64. Arnd Bergmann spakietował cross-kompilator do budowania binarek na architekturę AMD x86-64. Razem z wieloma innymi ludźmi zaczyna wstępne prace nad portem Debiana na x86-64 używając emulatora sprzętu Bochs.

Wybory Prowadzącego Projekt Debiana. Manoj Srivastava poinformował nas o zbliżających się wyborach następnego prowadzącego Projekt Debiana. Okres nominacji w tym roku rozpoczyna się dzisiaj (24.01.2003) i powinien się zakończyć 14.02.2003 0:0:0 UTC. Głosowanie powinno się rozpocząć 7 marca (07.03.2003 0:0:0 UTC) i zakończyć 28.03.2003 0:0:0 UTC. Przewidywani prowadzący powinni być zaznajomieni z konstytucją, a Manoj zamierza zebrać oświadczenia platform od kandydatów i opublikować je pod podanym adresem pod koniec okresu nominacji i na początku kampani.

Wieści z PTS. Raphaël Hertzog wysłał raport o Systemie Śledzenia Pakietów (PTS, Package Tracking System). Razem z Michaelem Bramerem, który zajmuje się Projektem Tłumaczenia Opisów Pakietów (DDTP, Debian Description Translation Project), połączyli ze sobą dwa systemy. Nowe odnośniki wskazują na strony, gdzie możesz zobaczyć wszystkie dostępne tłumaczenia pakietów. Możesz stamtąd łatwo wysyłać swoje tłumaczenia.

Podprojekt Debian-Edu Potrzebuje Nowego Prowadzącego. Raphaël Hertzog zawiadomił, że podprojekt Debian-Edu jest w zasadzie w stanie zastoju. Podkreśla, że jest to jego wina, ponieważ nie być w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Dlatego teraz szuka ochotników, którzy chcieliby przejąć i prowadzić dalej ten podprojekt. Obecne wydanie miesięcznej kolumny TUX&GNU@school, poświęconej wolnemu, edukacyjnego oprogramowaniu, zawiera sekcję o Debianie i szkołach.

Zwiększające się Zainteresowanie Debianem. DesktopLinux.com rozmawiał z Bdale Garbee, prowadzącym projekt Debiana, który mówił o swoich wrażeniach podczas tego roku, w którym Debian był świadkiem zdobywania rynku przez komercyjne produkty oparte właśnie na nim. Bdale twierdzi, że rosnące zainteresowanie Debianem jest związane z całkowicie niekomercyjną naturą Debiana oraz znaczeniem społeczności. Spośród większych dystrybucji GNU/Linux, Debian jest najbliższy ideałom i procesom, które sprawiają, że GNU/Linux jest tak wyjątkowy.

Debian Traci Jakość? Erik Steffl zauważył, że dystrybucja niestabilna Debiana zawiera obecnie wiele zepsutych pakietów. Używał Sida przez kilka lat i generalnie nie miał problemów. Jednakże, obecnie jesteśmy świadkami okresów przejściowych Perla i Pythona, które przeszły gładko, oraz nadchodzących przejść Glibc, GCC, Gnome i libpng, podczas gdy zmiana KDE jest nadal zaległa.

Oficjalne Obrazy CD Instalacji Sieciowej Sarge. Santiago García Mantinan ogłosił, że obrazy CD instalacji sieciowej dla dystrybucji testowej (sarge) będą tworzone co tydzień dla architektury i386. Są dwa obrazy: jeden mniejszy obraz (41MB), który wymaga dostępu do sieci oraz drugi, większy (83MB), który zawiera kompletny system podstawowy. Obrazy te powinny być użyte do przetestowania nowego procesu instalacyjnego i opisania wrażeń w zgłaszanych raportach.

Zbyt Obszerna Polityka DDP. Adam Di Carlo stwierdził, że polityka Dokumentacji Projektu Debiana (DDP), która jest obecnie omawiana, jest zbyt szeroka w swoim zakresie i nigdy nie zostanie zastosowana. Dla przykładu, polityka uważa podręczniki Debiana za jakąkolwiek dokumentację stworzoną, by zaspokoić potrzeby użytkowników. Adam uważa, że jest to zbyt obszerne stwierdzenie i może to być przyczyną zastoju polityki DDP. Proponuje, by ograniczyć DDP do dokumentacji Debiana zarządzanej przez samo DDP.

Debian GNU/Linux jest Najlepszym Wyborem Budżetowym. Szwedzki magazyn komputerowy Mikrodatorn w numerze 1/2003 porównał różne dystrybucje GNU/Linux w zastosowaniach serwerowych systemów operacyjnych. Debian konkurował z Mandrake, Red Hat, Slackware i Suse i otrzymał tytuł najlepszy wybór budżetowy (best bugdet choice) z dodaną motywacją "Debian ma tak dobry wybór pakietów jak Suse, ale jest trudniejszy do utrzymania. Jednak cena jest bardzo atrakcyjna. System może być ściągnięty bez żadnej opłaty, a inaczej trzeba by zapłacić 279 szwedzkich kronor (30 euro)".

Raport z LWCE. W ubiegłym tygodniu projekt Debiana uczestniczył na Linuxworld Conference & Expo (LWCE) w Nowym Jorku. Według LinuxToday ta konferencja była całkiem inna od wcześniejszych Linuxworldów. Na przykład Microsoft wygrał nagrodę za Open Source. Clint Adams z Debiana zauważył również, że wielu producentów oprogramowania wpadało, by powiedzieć, że chcą z nami współpracować. Pytają o model biznesowy Debiana. Jedyne czego nie rozumieją, to to, że Debian nie ma żadnego modelu biznesowego.

Gry z Otwartymi Źródłami i Oszukiwanie. Joachim Breitner zauważył, że gry budzą zainteresowanie komputerem wśród dzieci i uczą je nowych umiejętności. Debian potrzebuje ich jako ochotników. Jednak jeśli Debian nie może zaoferować popularnych gier (np. sieciowych gier dla wielu graczy) ponieważ mają zamknięte źródła, wiele nastolatków będzie używało komercyjnych Dystrybucji i nie dowiedzą się o Free Software oraz Debianie. Jest dowód na to, dlaczego nie ma znaczenia czy gry sieciowe mają lub nie zamknięte źródła do zapobiegania oszukiwaniom.

Optymalizacje dla Pentium Pro? Adam Majer ogłosił, że rozpoczął kolejny proces pbuilder dla dystrybucji sid. Jednak tym razem pakiety są kompilowane z optymalizacjami dla pentium-pro. Pakiety wynikowe mogą być użyte do testów wydajności, by sprawdzić jak duży jest przyrost prędkości daję te optymalizacje. Andrew Suffield wytknął, że wsparcie GCC dla podarchitektur i386 jest ogólnie bardzo ubogie i wiele razy było niepoprawne.

Mity o APT Pinning. Ponieważ wielu ludzi, że APT pinning może rozwiązać wszystkie problemy ze starymi pakietami z dystrybucji stabilnej, Adrian Bunk wyjaśnił dlaczego się mylą. Mieszanie dystrybucji stabilnej z niestabilną jest kiepskim pomysłem, ponieważ prawie każdy pakiet z sida wymaga nowej biblioteki libc6. Możliwe jest też, że niektóre będą wymagały instalacji nowego Perla, czy Pythona. Te z kolei wymagają kolejnych pakietów z dystrybucji niestabilnej, co z końcu prowadzi co mieszanki zawierającej błędy ze słabym wsparciem bezpieczeństwa.

Nielegalne Pakiety w Debianie? Po długiej dyskusji, główny programista MPlayer wysłał listę plików, które (jak sądzi) są nielegalnie dołączone do Debiana. Są one częścią pakietu libxine1. Biblioteki implementuję pewne dekodery audio i video, których użycie może być problematyczne ze względów prawnych. Podobne problemy ma mplayer poza Debianem.

Konwergencja OSD i DFSG. Russell Nelson skontaktował się z Debianem, by zbadać zgodność definicji Open Source (OSD, Open Source Definition) z Debian Free Software Guidelines (DFSG). Open Source Initiative (OSI) jest zainteresowane poprawianiem różnić w społeczeństwie, przez co mógłby razem współistnieć. Pomimo, że OSD było na początku DFSG, zmieniło się to w międzyczasie i OSI zgodziło się nawet na licencję wymagającą potwierdzenia kliknięciem. Jednak to ustanawia restrykcję na modyfikację, łamiąc paragraf 3 DFSG.

Sponsorowani Ludzie. Martin Michlmayr ogłosił, że jest obecnie 191 sponsorowanych, przewidywanych nowych opiekunów pakietów, którzy już opiekują się programami w Debianie. Jednak nie były zdziwiony, gdyby wielu z nich byli już nieaktywni. Odkrywanie nieaktywnych, sponsorowanych ludzi jest jedną ze spraw, której się przyjrzy celem osierocenia porzuconych pakietów.

Debian na FOSDEM oraz Solutions Linux. Projekt Debiana ogłosił, że członkowie projektu będą reprezentowali Debiana na Solutions Linux 2003 / Linux Expo France w Paryżu we Francji od 4 do 6 lutego oraz na Free and Open Source Software Developers' Meeting (FOSDEM) w Brukseli w Belgium w dniach od 8 do 9 lutego. Na FOSDEM Raphaël Hertzog będzie mówił o Debian-Edu, a Martin Michlmayr przedstawi sposoby dostosowania Debiana do użytku w zastosowaniach wbudowanych (embedded).

Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów. Zajrzyj na stronę pomocy , by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Matt Black, Peter Karlsson i Martin 'Joey' Schulze.