Týdeník Debianu - 04. ledna 2005

Vítejte u letošního 1. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Martin Michmayr oznámil, že Jörg Jaspert byl určen jako další správce debianích účtů. Projekt Debian oznámil další aktualizaci stabilní verze. Joey Hess publikoval seznam bezpečnostních problémů odstraněných v nestabilní větvi, ale stále neopravených v sarge.

Nový server pro Arch a Subversion. Wichert Akkerman oznámil přesun všech arch a subversion úložišť na nový server. U subversion se s přechodem zároveň změnil backend na fsfs, což odstraní problémy způsobené deadlocky, zablokovanými procesy a chybnými přístupovými právy. Wichert později oznámil, že byl přesun úspěšný.

Význam GNU/Linuxu. Ed White upozornil, že ve světle nedávného interview s Richardem Stallmanem je debianí interpretace termínu GNU/Linux chybná. V interview Stallman vysvětlil, že termín GNU/Linux znamená, že systém vznikl jako GNU a později přibral Linux. Peter Karlsson namítl, že je to pouze otázka interpretace. Buď začnete s linuxovým jádrem a přidáte GNU nástroje, pak jsou texty na webových stránkách Debianu správné, nebo začnete s GNU nástroji a přidáte jádro, například Linux.

Omezení Mozilla Trademark. Alexander Sack poznamenal, že díky omezením obchodní značky projektu Mozilla může být projekt Debian donucen ke změně jména všech balíků spojených s Mozillou. Také se zeptal, zda to znamená, že by se balíky staly nesvobodnými. Několik návrhů na nová jména zahrnovalo Freebird, Freefox a Freezilla s nebo bez názvu distribuce. Don Armstrong navrhl pro neoficiální balíky Mozilly distribučně neutrální pojmenování.

Projekt Debian Eyecatcher. Alexander Schmehl oznámil, vytvoření projektu Eyecatcher, který má za cíl vytvořit informační a zábavnou prezentaci o Debianu. Prezentace by běžela ve smyčce na nevyužitých počítačích na nejrůznějších výstavách v době, kdy se obsluha stánku věnuje návštěvníkům, nebo kdy zrovna nemá žádnou lepší ukázku. Pomoc s projektem je vítaná.

O balíkování MPEG dekodérů. Nedávno se objevila otázka, proč Debian nemůže distribuovat lame. Chris Cheney vysvětlil, že je tento program zatížen patenty společnosti, která své patenty vymáhá. Florian Weimer dodal, že i když zatím software není v Evropě patentovatelný, může porušovat patentové nároky, což je pro Debian mnohem důležitější.

Experimentální síť buildd? Franka Küstera zajímalo, zda jsou balíky v experimentální větvi sestavovány automaticky. Martin Michlmayr odvětil, že Andreas Barth má pro experimentální větev síť počítačů, na kterých běží buildd. Poté dodal, že verzované závislosti-pro-sestavení z experimentální větve nejsou podporovány.

Upomínací maily ITP. Justin Pryzby se zajímal, zda má posílat upomínací maily vývojářům, kteří otevřeli bug report typu intend-to-package (záměr-vyrobit-balík) a pak se s reportem nic nedělo více než čtyři měsíce. Toto úsilí bylo posledně většinou vítáno a výsledky byly odeslány skupině QA.

Původ debianího loga. Martin F. Krafft chtěl vědět, odkud pochází aktuální logo Debianu. Florian Ernst odkázal čtenáře na soubor readme ve zdrojích webového serveru, kde se píše, že logo vytvořil Raul M. Silva. Projekt Debian oznámil nové logo v srpnu 1999 jako výsledek soutěže v GIMPu a následného hlasování vývojářů Debianu.

Seznam nenainstalovaných balíků. Martin Michlmayr požádal o seznam balíků, které nikdo neinstaloval, nebo které používá pouze několik lidí. Frank Lichtenheld zjistil, že podle soutěže popularity se to týká zhruba 230 balíků (nebo 600 s méně než dvěma instalacemi).

Používání termínu Debian. Jürgen Lüters chtěl vědět, zda může použít slovo "Debian" jako část názvu "Debian extended Xterminal", nebo zda existují nějaké legální překážky i za předpokladu, že budou skripty uvolněny pod licencí GNU GPL. Brian Thomas Sniffen odpověděl, že obchodní značka by mu opravdu mohla znemožnit používání termínu.

Bug Squashing Party příští víkend. Frank Lichtenheld oznámil bug squashing party od 7. do 9. ledna na kanále #debian-bugs na irc.debian.org. Také zmínil, že během posledních týdnů počet kritických chyb opět vzrostl. To má pravděpodobně několik důvodů (např. mnoho lidí na dovolených, pozastavení migrace do testovací větve kvůli problémům s gcc a perlem, atd.).

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Opuštěné balíčky. 29 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 256 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Sebastian Feltel, Martin Zobel-Helas and Martin 'Joey' Schulze.