Týdeník Debianu - 18. ledna 2005

Vítejte u letošního 3. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Roger So poslal upomínku na Call for Papers (hledání přenášejících) pro Asia Debian Mini-Confs, která se bude konat koncem února ve městě Beijing v Číně. Jeroen van Wolffelaar vytvořil seznam balíčků v contribu, které by měly být protlačeny do testing stage contribu. Ankit Malik uvedl deset způsobů jak se odvděčit komunitě kolem svobodného software.

Hotová zpráva o DebConf. Pablo Lorenzzoni oznámil hotovou zprávukonferenci Debian, která se konala minulý rok v Porto Alegre. Zpráva je spíše tabulkou a seznamem 163 lidí, kteří navštěvovali tuto konferenci a reprezentovali mnoho týmů projektu Debian. Uspořádat tuto akci bylo možné díky několika sponzorům a organizátoři dokonce zdokumentovali věci, které by mohly být vylepšeny příště.

Vývoj dpkg. Scott James Remnant oznámil experimentální větev dpkg. Tato větev je určena k rychlému vydávání začleněných oprav chyb a nových vlastností. Může být nepatrně více nestabilní než jak jste byli možná zvyklí. Vývojové plány jsou zdokumentovány na dpkg wiki.

Nová politika pro konzultanty Debian. Tobias Toedter navrhl novou politiku ohledně přidávání dalších položek do seznamu konzultantů Debianu. Team konzultantů se neshodl na tom, která část adresy je závazná. Dodatečně z toho vzešla diskuze, proč nyní Debian vyžaduje od konzultantů také odkaz na stránky Debianu.

Call for Papers pro Mini-DebConf. Jonathan Oxer hledal přednášející pro nadcházející Debian Miniconf, která se bude konat před Linux Conference Australia. Prezentovaná témata musí přímo souviset s Debianem a musí být určeny pro technické publikum. Jednotlivé prezentace jsou dlouhé 1 hodinu s 45 minutami pro prezentaci, 10 minutami pro otázky a 5 minutami pro výměnu přednášejících. Uspořádání je trochu náhodné a pohodové, takže se během dne může stát cokoli.

Udržení neporušených starých verzí knihoven. Thomas Bushnell byl zvědavý, jak udržet neporušenou starou knihovnu, ale současně mít i novou verzi. Santiago Vila navrhl nahrát starou verzi s vyšším číslem verze než je současná a novou verzi s novým názvem binárky a knihovny. Když jsou obě knihovny kompatibilní, starý balíček -dev už není vyžadován a knihovna by měla být v sekci oldlibs.

Binární balíčky pro různé architektury. Norbert Preining chtěl vědět jestli je podporováno umístění binárek pro různé architektury a operační systémy ve stejném balíčku Debian. Steve Langasek vysvětlil, že navržená lokace souborů specifických pro jednu architekturu by mohla být dokonce v rozporu s Filesystem Hierarchy Standard (FHS).

Zakázání démon služeb. Erik Schanze se zajímal jak zakázat start démonů tak, aby se toto nastavení zachovalo i po aktualizacích. Javier Fernández-Sanguino Peńa odkázal na Securing Debian Manual, kde je vysvětleno, že potřebujete ponechat jeden odkaz nedotčený.

Historie úprav? Frank Küster se zeptal zda by bylo akceptovatelné přidávání informací o vyřešených chybách do starších položek v changelogu. Jeroen van Wolffelaar myslel, že by to bylo dobré vylepšení a oprava starých položek. Dodal, že Branden Robinson vylepší soubor changelog tak, aby bylo možné správně vyhledávat, zda byla určitá chyba opravena.

Nezbytné balíčky pro kompilaci balíčků. Scott James Remnant chtěl vědět jestli debhelper je nebo raději jestli by měl být deklarovaný jako build-essential (nezbytný pro kompilaci), protože 92 % všech zdrojových balíčků na něj mají deklarovanou závislost pro kompilaci. To by mohlo na jedné straně odstranit dost potíží s hromadou závislostí, ale na druhou stranu by se objevily nové závislosti pro kompilaci proti build-essential při každé nové verzi balíčku debhelper, která by byla vyžadována pro kompilaci.

Turck-MMCache nedistributovatelný? Elizabeth Fong hledal informace od té doby co Andres Salomon oznámil, že Turck-MMCache je nedistributovatelný. Tento software opustil upstream vývojář a došlo k rozvětvení. Avšak, jeho licence (GPL) není kompatibilní s licencí PHP4, se kterou musí být slinkován. Díky kombinací těchto faktů tedy nemůže Debian distribuovat binární balíčky Turck-MMCache.

Licence graphviz. Někdo chtěl vědět proč je graphviz v sekci non-free, když licence na jeho domovské stránce je FSF a debian-legal považovaná za svobodnou. Marco d'Itri podotkl, že tento software změnil nedávno licenci. Andrew Suffield dodal, že nová upstream verze možná půjde rovnou do sekce main.

Debian From Scratch. Bruce Byfield napsal úvodDebian from scratch (DFS; Debian od nuly). Zahrnuje bootovatelné CD a programy k jeho generování. Implicitně jsou instalovány pouze nezbytné balíčky. DFS podporuje většinu hlavních filesystémů, RAID a LVM2 a obsahuje několik editorů tabulky rozdělení disku, což ho dělá použitelným záchranným CD.

Správný zápis souboru debian/copyright. Jochen Voss chtěl vědět jak správně psát soubor debian/copyright. Henning Makholm vysvětlil, že všichni autoři, kteří uplatňují copyright na zdrojové kódy, by měli být zmíněni v souboru Debian copyright spolu s přesným uvedením licence, se kterou je program vydán. Navíc přidal několik postupů ke zlepšení čitelnosti tohoto souboru.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 10 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 255 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.