Týdeník Debianu - 15. března 2005

Vítejte u letošního 11. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Sean Finney uvolnil první verzi balíčku dbconfig-common, který implementuje obecné databázové servisní rozhraní a je určené k použití s ostatními balíčky.

DebConf 5 Call for Papers. 15. března skončí Call for Papers pro DebConf 5. Seznam návrhů obsahuje více jak 20 položek. Hodnotící komise oznámí své rozhodnutí 1. května. Konference Debianu je jedna z nejvýznamnějších událostí, kde vývojáři Debianu a zainteresovaní uživatelé mohou diskutovat o projektu Debian a jeho vývoji. Tento rok se DebConf pořádá v Helsinkách a ve Finsku.

Licence loga Debianu. Francesco Poli se divil, že nenastal žádný pokrok ohledně loga Debianu směřující k jeho volné (free) licenci. Martin Michlmayr odpověděl, že právní rada SPI sepsala dohodu o autorských právech a  autor loga souhlasil s podepsáním, čímž přejde vlastnictví do rukou SPI. Jakmile se tak stane, licence může být změněna.

Automatická integrace USB Storage. Martin Dickopp vyvinul skript, který automaticky zavede USB mass storage zařízení, když je zapojeno, a  odpojí ho při odejmutí. Uvedl, že stejná funkcionalita je vložena v pmount balíčku, je-li použit jako část desktopu společně s balíčkem hal device manager

.

Licence pro dokumentaci? Daniel Carrera uvažoval, kterou licenci by měl použít pro dokumentaci a přišel s nápadem licencovat to společně s Creative Commons AttributionGNU GPL. Gervase Markham žádal o nepoužívání GPL pro dokumentaci, protože pro to není vytvořena, ale uznal, že neexistuje žádná speciální licence pro dokumentaci, která by vyhovovala projektu Debian.

Správa klíčů na USB disku. David Härdeman uvažoval o  nejlepší správě privátních klíčů (pro SSH a  GnuPG) na USB paměťových zařízení. Klíče by měly být automaticky přístupné, je-li klíč vložen. Na konec vylepšil skript od Sean Finney, který užívá VFAT system s loopback filesystemem na začátku.

Volba diskusní etikety. Ve světle vysokých čísel kandidátů na vedoucího projektu Jeroen van Wolffelaar žádal všechny účastníky k  uchování jejich stručných e-mailů, které patří k tématu, zkrácených o odpovědi, aby obsah byl slušný, a  byl-li změněn, aby tomu odpovídal předmět zprávy. Poznámky, které nejsou k  tématu, je možná lepší umístit na list debian-curiosa.

Stav vydání Sarge. Steve Langasek poslal novou zprávu o stavu vydání Sarge. Modifikace SSH serveru na wanna-build host a  všech buildds je potřeba vybavit novou frontou testing-security. Po této změně zde bude místo na zmrazení archivu ve spojení s 3. release candidate debianího-instaleru.

Nabídka zpracování NOVÉ fronty. Joey Hess navrhl sdílet zpracování fronty nových balíčků mezi více lidí a ne pouze mezi ftpmasters. Balíčky se budou moci uložit do alternativního publicu nové fronty a tak je bude moci zkoumat více vývojářů a  posílat je zpět k přepsání .změn v hlavní frontě. Balíček obhajovaný vetším počtem vývojářů bude moci být zpracován více automaticky archivními udržovateli.

Debata na IRC o volbě Project Leadera. Martin F. Krafft oznámil, že IRC debata kvůli nadcházející volbě vedoucího projektu se bude konat ve středu 16. dubna ve 06:00 UTC na síti Freenode IRC (irc.debian.org). Používat se budou 4 IRC kanály, jejichž logy budou po debatě přístupné.

Plány po vydání Sarge. Steve Langasek oznámil plány pro vydání Sarge, který obsahuje rozdělení Debianích archivů do stálých a  druhořadých komponent s menší účastí použitých architektur. Mělo by to omezit potřebu místa a času pro testing, protože bude podporovat méně architektur.

Asia Debian Mini-Conf 2005. První Asia Debian Mini-Conf se úspěšně prosadila jako část 5th Asia Open Source Software Symposium v Pekingu v Číně. Sun Wah Linux laskavě sponzoroval setkání a  pozvání několika vývojářů z celého světa. Setkání také pomohlo se sjednocením více komunit Debianu v Číně, Taiwanu a  Hong Kongu, jako například vzkříšení Čínských debianích kanálů #debian-zh a  spolupráce v překladech.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky.Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 4 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 223 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam nastránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete nastránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Manuel Romero Velázquez, Carlos Z.F. Liu and Martin 'Joey' Schulze.