Týdeník Debianu - 16. srpna 2005

Vítejte u letošního 33. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Na dnešní den připadají dvanácté narozeniny Debianu. 16. srpna 1993 oznámil Ian Murdock nový typ distribuce a zveřejnil cíle, kterých chtěl dosáhnout. Ramakrishnan Muthukrishnan oznámil první bangalorskou konferenci debianích vývojářů, která se koná 20. srpna v Bangalore v Indii.

Odstranění balíčků z testingu. Frank Lichtenheld vysvětlil, že pokud nejsou balíčky ve vydání vhodném stavu, je potřeba je občas z testovací distribuce odstranit. Aby se takový balík dostal zpět, mělo by postačit opravit všechny chyby kritické pro vydání. O většině odstraněných balíků naleznete informace v systému sledování balíků.

Přejmenování zdrojového balíku s linuxovým jádrem. Andres Salomon navrhl přejmenování balíků s linuxovými jádry a nadhodil spravování pouze jediné verze jádra 2.6. Schopnost použít starší verzi jádra je však velmi užitečná. Pro zjednodušení práce bezpečnostního týmu se nyní zdrojový balík linuxového jádra nazývá linux-2.6 a poslední binární balík obsahující zdrojové texty linux-source-2.6.12.

Správa chyb a původní autoři. Wichert Akkerman zmínil, že vývojáři Debianu vždy předpokládali plnou zodpovědnost za svou právi v Debianu. To zahrnuje i správu hlášení o chybách, které je potřeba přeposlat původním autorům. Eric Dorland odpověděl, že zabývání se s chybami v původním softwaru zabere příliš mnoho času a odvádí pozornost od opravování chyb v balíčkování.

Bezpečnostní podpora pro AMD64. Projekt Debian oznámil od nynějška bezpečnostní podporu pro stabilní port amd64, i když jeho binární balíčky leží na externím serveru. Tento port zatím není součástí archivu Debianu, ale bude zahrnut do distribuce unstable/testing v dohledné době hned po přesunu služby ftp-master na konečné místo a po implementaci rozdělení zrcadel.

Vyřazení debianích vývojářů. Jörg Jaspert definoval proceduru pro vyřazení debianích vývojářů, čímž se proces zformalizoval a je tak více transparentní. Každý registrovaný vývojář Debianu může navrhnout vyřazení jiného vývojáře z projektu, ale potřebuje podporu mnoha dalších vývojářů. Vyřazený vývojář se může do projektu oficiálně znovu zapojit po vypršení zákazu a po projití běžného přijímacího procesu nových vývojářů.

Debian obdržel finanční podporu. Projekt Debian oznámil, že LinuxFund jej bude financovat po dobu jednoho roku měsíční částkou 500$. Peníze budou použity výhradně pro další budování univerzálního operačního systému, vylepšování distribuce a podporu svobodného softwaru. Branden Robinson zdůraznil, že projekt tak bude více flexibilní a rychlejší při neočekávaných výpadcích hardwaru a může si dovolit i drobné dopředné plánování.

Rozsah Debian Women. Hanna Wallach vysvětlila, že podprojekt Debian women je o integraci žen do vývojářské komunity Debianu. Nejedná se o aktivistické hnutí. Tvrdí, že infrastruktura, která stojí za vývojem distribuce je technicky náročná, ale používání jednodušších nástrojů by znamenalo vzdalování se od Debianu.

Sponzorování vývojářských setkání. Andreas Schuldei vyzval sponzory, aby darovali místa, práci a peníze pro setkání debianích vývojářů, která jsou obvykle nákladově efektivní a produktivní. Během těchto setkání se nejlépe řeší problémy, které vyžadují skupinovou diskusi a zaměřenou spolupráci po určitý čas.

Automatické přijímání změn v soname. Torsten Landschoff navrhl, aby nové balíčky s knihovnami, které se shodují s nějakým vzorem (např. obsahují pouze nové verze stávajících balíčků s novým soname), byly přijímány automaticky, i když technicky je jméno souboru nové. Jörg Jaspert okamžitě uvedl protipříklad, protože někdo nedávno nahrál prázdný balík s knihovnou. Gustavo Noronha Silva však namítl, že to se může stát i s běžným nahráním balíčku.

Gutenprint v Sidovi. Roger Leigh oznámil, že Gutenprint (nové jméno pro Gimp-Print) právě dorazil do unstable včetně mnoha změn. Aktualizace by pro většinu instalací měla proběhnout hladce, ale uživatelé systému CUPS možná budou muset instalovat nové PPD soubory, uživatelé LPRng mohou zaznamenat problémy, je vyžadovaná nová databáze foomaticu a je potřeba odstranit záplatu STP z Ghostscriptu.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 2 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 180 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 5 balíčků bylo během několika posledních týdnů odstraněno z debianího archivu:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Alexandre Rossi and Martin 'Joey' Schulze.