FSF i Debian łączą siły aby pomóc użytkownikom wolnego oprogramowania znaleźć potrzebny im sprzęt

8. września 2014r

Fundacja Wolnego Oprogramowania (FSF - Free Software Foundation) oraz projekt Debian ogłosili dzisiaj współpracę dotyczącą rozwoju i ulepszania h-node, bazy danych pomagającej użytkownikom w zapoznaniu oraz dzieleniu się informacją na temat komputerów, które pracują z systemem operacyjnym będącym wolnym oprogramowaniem.

Podczas gdy inne tego typu bazy zawierają listę sprzętu, która jest zgodna pod względem technicznym z GNU/Linux, h-node wymienia sprzęt jako zgodny tylko wtedy, gdy nie wymaga on jakiegokolwiek oprogramowania lub firmware prawnie zastrzeżonego. Umieszczone są także informacje o sprzęcie, który nie przeszedł testu, aby użytkownicy wiedzieli czego mają unikać. Baza zawiera listę zarówno pojedyńczych komponentów, jak karty wifi czy karty graficzne jak też kompletne urządzenia, np. notebooki.

Informacje o zgodności pochodzą od użytkowników testujących sprzęt na systemach używających tylko wolnego oprogramowania. Poprzednio wytyczne h-node wymagały uruchamiania jednej z zatwierdzonych przez FSF dystrybucji. Chociaż FSF nie włączyła Debiana do tej listy z uwagi na to, że projekt Debian dostarcza repozytoria z niewolnym oprogramowaniem, FSF przyjmuje do wiadomości, że główne repozytorium, które domyślnie jest jedynym miejscem z którego można pobrać pakiety, jest całkowicie wolne.

W przeciwieństwie do innych znanych dystrybucji GNU/Linux, domyślna instalacja Debiana oznacza instalację tylko wolnego oprogramowania. Tak długo jak użytkownicy Debiana nie dodadzą dodatkowych repozytoriów z pakietamy, ich systemy są w pełni wiarygodnym źródłem informacji o zgodności z wolnym oprogramowaniem. Cieszymy się na współpracę z Debianem, która pomoże użytkownikom wolnego oprogramowania dostać sprzęt, jakiego potrzebują oraz zachęci firmy, które go dostarczają, powiedział dyrektor wykonawczy FSF John Sullivan.

Poprzez współpracę z h-node, Debian po raz pierwszy ma okazję przyłączyć się do wysiłków innych społeczności wolnego oprogramowania w kompletowaniu bazy sprzętu, który do poprawnej pracy nie wymaga niczego spoza głównego archiwum Debiana, powiedział Lucas Nussbaum, Lider Projektu Debian. Debian jest przekonany, że owocem tej współpracy będzie większa, zweryfikowana baza sprzętu zgodnego z Debianem i zaprasza wszystkich członków społeczności Debian do wspólnego tworzenia z h-node listy zgodnego sprzętu.

H-node został założony przez Antonio Gallo, który w dalszym ciągu jest deweloperem prowadzącym tego projetku. Obecnie FSF dostarcza infrastrukturę oraz wsparcie. Oprogramowanie obsługujące stronę także jest dystrybuowane jako wolne oprogramowanie na licencji GNU General Public License w wersji 3.

Użytkownicy mogą pomóc poprzez uruchomienie jednej z zatwierdzonych przez FSF dystrybucji albo Debiana z zainstalowanymi pakietami pochodzącymi tylko z domyślnego, głównego archiwum. Deweloperzy oraz tłumacze mogą pomóc poprzez pracę nad kodem strony. Informacje jak rozpocząć współpracę znajdują się na stronie http://h-node.org/help/page/en/Help.

O Debianie

Projekt Debian został założony w roku 1993 przez Ian Murdock jako w pełni wolny projekt społecznościowy. Od tego czasu projekt rozwinął się do jednego z największych i wpływowych projektów open source. Tysiące wolontariuszy z całego świata pracują razem nad stworzeniem i zarządzaniem oprogramowaniem Debiana. Dostępny w 70 językach oraz wspierając dużą liczbę różnych typów komputerów, Debian nazywa siebie "uniwersalnym systemem operacyjnym".

Dodatkowe informacje o Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF) można znaleźć na stronie FSF.