Cotygodniowe wiadomości Debiana - 23. września 2003r

Witaj w trzydziestym ósmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ponieważ obecnie Knoppix używa wyłącznie KDE, kilku zwolenników GNOME stworzyło Gnoppiksa zawierającego ich ulubione środowisko. Matt Zimmerman odkrył przykłady nadużywania dzienników zmian na przerażającym poziomie.

Nowy serwer obrazów CD. Mattias Wadenstein ogłosił uruchomienie nowego serwera cdimage.debian.org zawierającego teraz obrazy iso i autorytatywną strukturę katalogów. Jako że wielu ludzi nadal nie używa jigdo do pobierania i tworzenia obrazów Debiana, są one dostępne na serwerze. Poszukiwani są też chętni do udostępniania jego kopii lustrzanych.

Skolelinux Debian Labs? Martin Michlmayr donosi, że Skolelinux jest bardzo dobrze przyjmowany w Norwegii i otrzymał pewne wsparcie finansowe. Wszystko co Skolelinux robi jest integrowane z Debianem. Szczególnie ciężko pracują nad stworzeniem z projektu debian-installer funkcjonalnego instalatora. Stąd pomysł by mogli nadać fundacji nazwę "Skolelinux Debian Labs" dla podkreślenia pochodzenia i związków z projektem Debian.

Wiadomości od lidera projektu. Martin Michlmayr podsumował ostatnie miesiące spędzone na kilku konferencjach. Poinformował o kilku maszynach Opteron, które mają być podarowane projektowi. Xandros zgodził się na współpracę z Debianem by upewnić się, że sarge będzie zgodny z LSB. Martin zauważył również, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na Debiana w rządach i instytucjach edukacyjnych.

Klauzule eksportowe w licencji XFree86. Henning Makholm zauważył kilka warunków w pliku copyright XFree86, które wydają się niewolne. Generalnie zgodzono się, że te warunki kłócą się z wymaganiami Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania. Branden Robinson uznał tę opinię i obiecał zidentyfikować dotknięty kod. Sądzi, że łatwiej może być uzyskać podwójne licencjonowanie, niż całkowitą zmianę licencji. Branden chciałby otrzymać pomoc w tym zadaniu i zaoferował pełen dostęp do repozytorium Subversion X Strike Force jako pokusę.

Rpmseek dołącza pakiety Debiana. Jak donosi Newsforge, rpmseek.com rozszerzył swoje możliwości wyszukiwania o pakiety .deb z dystrybucji Debiana, jak również z innych archiwów pakietów Debiana. rpmseek.com jest jednym z największych katalogów sieciowych oprogramowania dla Linuksa, chociaż jak zauważył jeden z czytelników, dla użytkowników Debiana ma on mniej więcej taką samą funkcjonalność jak apt-cache search napis. A jeśli domyślny wybór repozytoriów nie jest wystarczający, pomocne może się okazać apt-get.org zawierające dużo więcej proponowanych repozytoriów do dodania do listy.

Skolelinux łączy się z Debian-Edu. Andreas Schuldei ogłosił, że projekt Skolelinux połączy się z podprojektem Debian-Edu celem kontynuacji prac nad Debian-Edu i uniknięcia efektu Knoppiksa. Według założeń ma powstać dystrybucja Debiana ukierunkowana na łatwe i szerokie rozprzestrzenienie w szkołach. Podprojekt ma w przyszłości tworzyć również kursy (lekcje, prace domowe, egzaminy, odpowiedzi do egzaminów) kompatybilne z Debianem.

Pakiety jądra za bardzo połatane? Martin F. Krafft narzekał, że pakiety z jądrem są za bardzo połatane, wskazując szczególnie na te łatki, które powodują błędne aplikowanie łatki grsecurity. Herbert Xu starannie wybrał łatki do przeniesienia z niestabilnych jąder takie jak IPsec.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 15 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 209 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Matt Black i Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Bartosz Zapałowski , Bartosz Feński aka fEnIo i Michał Politowski.