Cotygodniowe wiadomości Debiana - 15. czerwca 2004r

Witaj w dwudziestym czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Tom Adelstein opisał GNU/Linuksa na biurku i doszedł do wniosku, że może on wspomóc przedsiębiorczość, a szczególnie miejsca, gdzie ciągle brakuje pieniędzy - takie, jak urzędy miast.

Stan portu AMD64. Chris Cheney ogłosił, że port AMD64 Debiana jest gotowy do włączenia do dystrybucji niestabilnej. Skompilowano 97 % pakietów, a pozostałe nie budują się również na innych architekturach.

Uaktualnione ulotki Debiana. Michael Banck pracuje nad uaktualnieniem ogólnej ulotki o Debianie. Ulotka w założeniu miała ogólnie opisywać Debiana, ale jej część powinna zostać uaktualniona, żeby lepiej opisywać Sarge i inne wydania.

Pakowanie przeglądarki Firefox 0.9. Eric Dorland zastanawiał się jak postępować z następnym wydaniem przeglądarki Firefox. Ponieważ niedługo będzie wydawany Sarge, Eric nie chciałby włączyć do niego wersji z potencjalnymi błędami. Anthony Towns zasugerował jak najszybsze załadowanie nowego Firefoksa do dystrybucji eksperymentalnej, aby zobaczyć, czy przeglądarka działa jak powinna. Jeśli nie będzie sprawiać kłopotów, bez żadnych problemów będzie ją można przenieść do dystrybucji niestabilnej.

Licencja do dokumentacji? Matthieu Delahaye zastanawiał się, jakiej licencji powinien używać do dokumentacji swojego projektu. Autor napisał zwięzły podręcznik dla tego oprogramowania, który nie jest (jeszcze) zgodny z Wytycznymi Debiana dotyczącymi Wolnego Oprogramowania (DFSG). Walter Landry zaproponował, by po prostu pozostać przy licencji używanej przez program i nie używać innej licencji do dokumentacji.

Okresowe zależności budowania. Jeroen van Wolffelaar zauważył, że pakiet oaklisp zawiera plik binarny, który jest wykorzystywany w procesie wstępnego ładowania systemu. W Debianie istnieje już przynajmniej kilka takich pętli. Edmund Grimley Evans założył, że takie okresowe zależności budowania są akceptowalne w Debianie.

Publiczna licencja Mozilli (Mozilla Public License). Jim Marhaus zauważył, że nowa licencja Mozilli w wersji 1.1 nie jest zgodna z DFSG. Przygotował również szkic podsumowania. Sprawa dotyczy głównie samej Mozilli, ponieważ licencje innych pakietów (Firebird, OpenH323, Bugzilla itd.) nie zostały jeszcze dostosowane do nowych zasad.

Opieka nad jądrem Debiana. Christoph Hellwig stworzył krótką listę "rzeczy do zrobienia" w jądrach Sarge. Zastanawiał się także, czy inne architektury (prócz i386, powerpc i ia64) działają na jądrze Linuksa serii 2.6. Martin Michlmayr dodał listę tematów związanych z Debianem, którymi trzeba się zająć. William Lee Irwin II opracował czarną listę plików, które trzeba poprawić i/lub usunąć z jądra.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Pakiety Debiana zaprezentowane w zeszłym tygodniu. Każdego dnia opisywany jest inny pakiet z dystrybucji testowej Debiana. Jeśli wiesz o jakimś mało znanym pakiecie i uważasz, że inni również powinni się o nim dowiedzieć, wyślij o nim informację do Andrew Swegera. W zeszłym tygodniu zaprezentowano następujące pakiety.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 19 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 184 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotował(a) Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Artur Szymański , Bartosz Feński aka fEnIo , Kalina Detko i Tomasz Zen Napierała .