Týdeník Debianu - 11. ledna 2005

Vítejte u letošního 2. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Knowing Knoppix je pro začátečníky vhodná příručka, která si klade za cíl pomoci novým uživatelům s live-CD Knoppix. Bruno Torres udělal interview s Martinem Michlmayrem (současný Debian projekt leader).

KDE 3.3 přijato do testingu. Release manager Steve Langasek oznámil, že KDE 3.3 bylo přijato do testingu. Vyjádřil též mnoho díků KDE týmu za jejich úsilí, které přijetí umožnilo, a Anthony Townsovi za práci na britney během přechodu (pozn. překl.: britney je software starající se o testing). Přijetí KDE 3.3 uzavírá mnoho vleklých RC chyb v Sarge, a ještě mnoho dalších.

Kratší perioda aktualizací archívu. Ken Bloom se zeptal, zda by bylo možné urychlit release proces zkrácením periody obnovy archívu (začlenění balíčků a mirroring) na méně než jeden den, jak bylo požadováno v tomto návrhu. Joey Hess poznamenal, že James Troup toto zatím neodmítnul. Release manager Steve Langasek dodal, že častější mirroring by ovlivnil i příjem balíčků do testingu.

Podpora svobodné Javy v Debianu. Michael Koch považuje svobodné implementace Javy za dostatečně zralé pro běh většiny aplikací a požádal, aby uživatelé tyto implementace častěji používali a reportovali chyby. Michael se domnívá, že mnoho lidí preferuje používání nesvobodných implementací místo hlášení problémů se svobodnými. Lidé by měli Kaffe, SableVM or JamVM nebo jakýkoliv jiný svobodný JVM v Debianu alespoň vyzkoušet.

Jak se vypořádat s firmware. Matthew Garrett se zeptal, jak se Debian chce vypořádat s jadernými ovladači, které pro svou funkci požadují nahrání binárního nesvobodného firmware do hardware. Navrhnul, aby firmware byl ponechán v non-free sekci, ale nevyžadoval by, aby ovladače požadující takový firmware musely být umístěny v contribu. Steve Langasek napsal, že nemá problém s ponecháním ovladačů vyžadujích binární firmware v sekci main.

Balíčkování bez pomocných nástrojů. Miriam Ruiz oznámila vydání svého článku o výrobě Debian balíčků bez pomocných nástrojů. Vysvětlila, že nejde o návod, jak se snadno starat o balíčky, ale zevrubný pohled pod pokličku výroby balíčků v Debianu.

Urážky v changelog souborech. Joey Hess upozornil na nevhodné komentáře ve dvou nedávných changelog souborech a zeptal se, zda je opravdu nutné psát logy takovým způsobem. Steve Greenland souhlasil s tím, že podobné věci patří jinam, vyjádřil také pochopení frustrace při jednání s lidmi, na které je někdo naštvaný.

Dokumentace k APT repositářům. Roberto Sanchez oznámil své APT howto, které napsal, protože žádná jiná stávající dokumentace pro něj nebyla užitečná. Ola Lundqvist dodal, že místo ručního provádění všech činností je vhodnější využít balíček debarchiver.

Začleňování bezpečnostních aktualizací do Sarge. Joey Hess zasílá týdně zprávy o balíčkách, které mají bezpečnostní aktualizace v unstable, ale nebyly ještě začleněny do Sarge. Vytvořil obsáhlou stránku, která obsahuje tyto informace a navíc seznam známých dosud neopravených bezpečnostních chyb.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 10 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 257 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Drew Scott Daniels, Martin Zobel-Helas, Tomas Pospisek, Alexander Schmehl, Drew Daniels and Martin 'Joey' Schulze.