Týdeník Debianu - 22. února 2005

Vítejte u letošního 8. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Manoj Srivastava oznámila, že pouze jeden týden zbývá pro nominace pro nastávající volby vedoucího projektu. Pro dosažení mezinárodní podpory standardů, LSB bylo navrhnuto pro ISO/IEEE.

Překlad šablon pro Debconf. Christian Perrier vydal update průběhu překladu šablon pro debconf. Většina šablon je nyní ovládána přes po-debconf, což činí překlad daleko snadnější. Zbývá nyní pouze 102 balíčků, které nepoužívají tuto možnost. Christian plánuje upload non-maintainer verzí těchto balíčků, které budou tuto vlastnost používat. Lucas Wall poskytl stránku se současným stavem těchto balíčků.

Autor Morie nalezen. Robert Koeneke, původní autor Morie (rogue-like hra) kontaktoval debian-devel a byl ohromen, že vidí lidi, kteří stále hrají hru, kterou začal vyvíjet před 20-ti lety. V současné době plánuje její přelicencování pod GNU GPL, což umožní přesun Morie, Angbandu a odvozenin do hlavního archivu.

Úlohy a odpovědnosti FTPMaster týmu. Matthew Garrett napsal vysvětlení , čím se ftpmasteři zabývají, první ze série článků o různých týmech v Debianu. FTPMasteři spravují hlavní archiv, přidávají a odebírají balíčky, spolupracují s release managery pro zajištění umístění souborů v archivu na správné místo. Ftpmaster tým píše a udržuje skripty používané pro automatizaci těchto úloh.

Rozbité závislosti v unstable. Dan Jacobson se podivil, nad rozbitými závislostmi, které pozoruje dnes a denně. Colin Watson odpověděl , že toto je problém, který by měla vyřešit testing verze distribuce. Goswin Brederlow vysvětlil , že toto bylo způsobeno požadavky na přesnou verzi závislých balíků.

Ověření archivu Sarge? Andreas Barth poznamenal, že je zde možnost zahrnout updatovanýapt do sarge. Žádost o pomoc byla poslána vývojářům, kteří mají zájem o automatické ověření nadcházející release. Pro dosažení Florian Weimer vytvořil detailní report .

Automatické kalkulace závislostí. Joel Aelwyn navrhl implementovat dh_devincludes pro kalkulaci náležitých vývojových knihoven k danému balíčku během build stage. Zajímal se, jestli by byla třeba speciální úprava pro závislosti jednotlivých verzí a jestli jiné programovací jazyky než C by měli být podporovány.

Opouštění architektur? Jako odpověď na chyby při buildu na některých architekturách kvůli nedostatku diskového prostoru bylo rychle navrženo vynechání některých architektur z release. Goswin Brederlow prohlásil, že bylo nalezeno několik chyb v kódu během portování, což vylepšuje software, a Steve Langasek toto detailněvysvětlil a zeptal se, kde přesně Debian plýtval časem.

Nový mplayer pro Debian. Andrea Mennucc ohlásil, že uploadoval nové mplayer balíčky, které by měli vyhovovat Debianím požadavkům. Upstream vývojáři během posledních měsíců vyřešili licenční otázky. Podpora DeCSS byla také odstraněna z balíčku pro právní problémy.

Možný licenční problém s PHP. Martin 'Joey' Schulze citoval části PHP licencí a podivil se, jestli Debian může pojmenovat své balíčky jako upstream. MJ Ray podotknul , že relevantní fráze nezakazuje Debianu pokračovat pojmenovávání PHP balíčků. Steve Langasek naproti tomu vysvětlil, že Debian určitě pro to nemá povolení.

Debianní výstavy. Debian projekt oznámil svou přítomnost na šesti konferencích a výstavách: CONSOL v Mexico City (22.2. - 25.2.), FOSDEM v Bruselu, Belgie (26.2. - 27.2.), Asia Open Source Software Symposium v Pekingu, Čína (28.2. - 4.3.), Chemnitzer Linux-Tage v Chemnitzi, Německo (5.3. - 6.3.), CeBIT in Hannoveru, Německo (10.3. - 16.3.) a IT/Linux Days v Lörrachi, Německo (11.3. - 14.3.).

Grafy stavu Debianních balíčků. Wouter Verhelst uvažoval, jestli by se mělo pokračovat s generováním grafů stavu balíčků. Je zde graf pro email každého vývojáře, který ukazuje vývoj v počtu balíčků, množství chyb a průměrné množství chyb na balíček, na příklad QA group.

Security updaty. Znáte rutinu. Prosím, zajistěte, že váš systém je updatovaný, pokud máte libovolný z těchto balíčků nainstalovaný.

Nové a zajímavé balíčky. Následující balíčky byly přidány do unstable archivu nebo obsahují důležité updaty.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Pascal Hakim, Andre Lehovich and Martin 'Joey' Schulze.