Týdeník Debianu - 05. dubna 2005

Vítejte u letošního 14. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Hurd žije. Bylo vydáno CD pro každého, kdo by chtěl Hurd zkusit bez instalace systému. Nočl Köthe oznámil během CeBITu, že některé německé vládní agentury přešly na Debian. Kenshi Muto zaznamenal instalaci Debian sarge, která se dá sledovat pomocí telnetu.

Použij Sílu, Luku John Goerzen navrhl přístup založený na zdrojovém kódu na zmírnění problému při synchronizaci veškerých architektur a pro ušetření diskového místa na mirrorech. Wouter Verhelst poukázal , že jedním ze základních faktů ohledně Debianu je, že nemusíte nic kompilovat pro použití. Tento návrh by přeměnil Debian do další Gentoo distribuce.

Proč podpora firewallu? Thomas Bushnell se zajímal, proč oznámení z Vancouveru zahrnovalo podporu firewallu jako základní požadavek před vydání release. Joel Aelwyn vysvětlil, že buildd počítač pravděpodobně potřebuje běžet s firewallem pro funkci v nepřátelském prostředí jako Internet.

Emulace architektur Gunnar Wolf navrhl emulovat pomalejší architektury na rychlejších počítačích použitím jedním z mnoha emulátorů v Debianu. Peter De Schrijver dodal, že cross-compiling s distcc nebo scratchbox by bylo dokonce rychlejší, protože buildd by stále běžel na cílové architektuře a byl by schopen vykonávat nově zkompilované programy.

Lepší podpora pro chroot prostředí Jorge deLyra navrhl přidání lepší podpory pro chroot prostředí do init skriptů, takže démoni se v nich nebudou spouštět. Henning Makholm ho požádal , aby napsal patřičný policy-rc.d skript pro chroot prostředí. Toto je dokumentováno v /usr/share/doc/sysv-rc/README.policy-rc.d.gz.

Podpora LSB init funkcí? Thomas Hood se zajímal, jestli by Debian měl používat LSB init skript funkce. Javier Fernández-Sanguino Peńa dodal, že v současné době se skripty podstatně liší. Na rozdíl od běžného povědomí, výstup init skriptů lze logovat, jak Wouter Verhelst poznamenal.

Důvod pro odebrání balíčků Frank Küster se zajímal, jak lze nalézt důvod odebrání balíčku z testingu. Jeroen van Wolffelaar přiznal, že tato informace zatím není dostupná. V budoucnosti bude nový debian-testing-changes list obsahovat tyto informace.

Významný výpadek v Debianní infrastruktuře James Troup oznámil významné problémy s jedním ze serverů. Poté, co bylo zjevné, že se jedná o masivní korupci dat na jedné z oddílů, server byl odstaven ze sítě. Některé služby byly přesunuty a obnoveny.

Update stavu release Andreas Barth poslal další update stavu release sarge. Dodal také poslední výzvu pro dobrovolníky k podpoře 80386 upgradu, jinak tato sub-architektura bude muset být vyřazena. Také předpovídal brzké zmrazení testingu, jakmile se arm architektura uchytí.

Přátelštější Debian projekt? Hanna Wallach napsala esej o vytvoření Debianu přátelštějším pro muže i ženy. Překvapivě mnoho mužů se účastní Debian Women projektu, pro více pozitivní a přátelštější atmosféru něž v ostatních fórech.

Pomoc GNOME teamu Jordi Mallach požádal o pomoc s čtením, testováním a komentováním validity bugreportů pro GNOME balíčky. Samotné balení softwaru není velký problém, tím je velké množství bugreportů.

Security updaty Znáte rutinu. Prosím, zajistěte, že váš systém je updatovaný, pokud máte libovolný z těchto balíčků nainstalovaný.

Nové a zajímavé balíčky. Následující balíčky byly přidány do unstable archivu nebo obsahují důležité updaty.

Osiřelé balíčky 8 balíčků osiřelo a potřebují nového správce. Celkem tedy máme 224 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.