Týdeník Debianu - 19. dubna 2005

Vítejte u letošního 16. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Micah Anderson oznámil, že počet nejstarších otevřených bug reportů překročil v tomto týdnu desítku. Brian Proffitt komentovat zprávu, která tvrdí, že v roce 2005 by většina vývojářů svobodného software upřednostňovala komunitní distribuce.

Desktopy s Debianem v Mnichově. Město Mnichov vybralo (německy) distribuci Debian jako základ pro své desktopy. Dvě německé společnosti budou konfigurovat a udržovat 14.000 strojů běžících na tomto systému. Rozhodnutí (německy) k přechodu z proprietárního software zaznamenalo velký zájem všech médií.

Rozhovor s Brandenem Robinsonem. Náš bývalý redaktor, Joe 'Zonker' Brockmeier, provedl rozhovor s Brandenem Robinsonem, novým Project Leaderem Debianu. Rád by věnoval více péče infrastruktuře, která je často kritizována a chce dále posilovat pozici Debianu coby nejtypičtější distribuce GNU/Linuxu. Podrobnější zprávy budou následovat.

Updatován Debian GNU/Linux 3.0. Projekt Debian oznámil pátý update své stabilní větve známé jako Woody. Obsahuje zejména bezpečnostní updaty, které se nashromáždily od ledna, kdy byl vydán minulý update. Navíc byly některé balíčky z této verze vyňaty z licenčních důvodů. Kompletní seznam přidaných či odebraných balíčků naleznete spolu s vysvětlením na přípravné stránce.

Patří programy pod GNU GPL do non-free? Adrian Bunk upozornil, že všechny programy pod licencí GNU GPL by měly být přemístěny do non-free, protože licence GNU GPL nesmí být sama změněna. Glenn Maynard uvedl, že jediným důvodem, proč je GNU GPL povolena v hlavní větvi je ten, že její text je základním a nevyhnutelným požadavkem pro distribuci software jako celku.

Setkání na IRC. Debianí kernel tým zorganizoval setkání na IRC, ve kterém se rozhodli zmrazit testování kernelu. Setkání vývojářů portujících AMD64 se uskuteční 23. dubna a jeho cílem je diskuse o tom, jak vytvořit neoficiální port Sarge pro AMD64. 26. dubna se pak uskuteční veřejné setkání SPI na IRC.

Dřívější omezení GNU GPL. Warren Turkal byl překvapen tím, že ustanovení a podmínky v dodatku ke GNU GPL mohou vést k vytvoření non-free balíčku. Glenn Maynard vysvětlil, že garance uživatelských oprávnění použitím GNU GPL a zároveň omezení práv dalšími limity staví software do pochybného stavu. Protože Debian dbá na přání autorů jak jen může, mohlo by to znamenat, že Debian nebude tento software distribuovat.

Části firmwaru v kernelu. Sven Luther odstartovat novou diskusi o binárních částech v jaderných ovladačích bez explicitního uvedení copyrightu. Údajně jsou tyto části pouze seskupením bitů a bytů, které nejsou linkovány do kernelu a tudíž neporušují licenci kernelu.

Křesťanská debianí distribuce. Raphaël Pinson informoval o odstartování nové distribuce, Ichtux, upravené distribuce Debianu (CDD) zaměřené na Křesťanství a svobodné křesťanské projekty. V současné době usilují o postavení oficiálního CDD, aby byly zahrnuti do projektu Debian.

FAQ k licencování dokumentace. Jacobo Tarrio vydal návrh FAQ k licencování dokumentace. V tomto dokumentu shrnuje mnoho otázek a odpovědí o tomto tématu, které mohou být užitečné zejména pro lidi, kteří mají nejasnosti kolem GNU FDL.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 2 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 223 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 6 balíčků bylo odstraněno z archivu Debianu v průběhu uplynulých týdnů.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.