Týdeník Debianu - 25. května 2005

Vítejte u letošního 21. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. V listu debian-release bylo zaznamenáno spousty aktivity ohledně oprav zbývajících chyb kritických pro vydání Sarge a také ohledně aktualizace překladů do různých jazyků. Matt Whipp citoval několik lidí, aby vyvrátil tvrzení, že Svobodnému Software chybí vývojáři.

Debianí desktop na 12 wattech. Silas Bennett chtěl použít energeticky nenáročný desktopový systém a nakonec skončil u Mac mini. Na své webové stránce popsal, že kvůli úspoře místa a energie odstranil pevný disk a CD-ROM mechaniku, které nahradil za baterii, ze které si systém bere 12 wattů. Také byl potěšen, že instalační systém Sarge fungoval bez jediné chybičky.

Debian GNU/Hurd zvládá GNOME i Qt. Michael Banck dokázal na GNU/Hurdu zkompilovat GNOME a dokonce jej používat (přestože se vyskytlo několik problémů). Ze svého zážitku nám neopomněl přinést obrázek. Protože musely být některé balíčky upraveny, aby šly vůbec zkompilovat, asi hned tak GNOME na architektuře hurd-i386 neuvidíme. Důležité ale je, že podstatné problémy se zdají být vyřešeny. Z podobného soudku je zpráva, že na Hurdu běží i Qt a hledají se dobrovolníci, kteří by pomohli s portováním KDE.

Změny v týdenním zasílání WNPP. Martin Michlmayr oznámil, že týdenní hlášení o balíčcích potřebujících pomoc již nebude zasíláno do listu debian-devel-announce, ale do samostatného listu debian-wnpp. Kromě toho budou příští zprávy obsahovat pouze nové záznamy, aby tak byly užitečnější než dříve.

Matoucí verze balíčků. Nico Golde si všiml, že nejnovější verze balíčku unrar má nižší číslo verze než předchozí balíčky. Roberto Sanchez vysvětlil, že starý balíček nebyl svobodný a byl nahrazen svobodnou verzí s nižším číslem verze. Ta bohužel neumí pracovat s aktuálními archivy RARu 3.x. Aby se předešlo dalším zmatkům, byla svobodná verze přejmenována na unrar-free.

Balíčkování Waste. Romain Beauxis chtěl vyrobit balíček waste, nástroje pro spolupráci malých týmů. Mirco Bauer si všiml, že autoři to považují waste za neautorizovaný software. Zdá se, že AOL, mateřská firma Nullsoftu, vydání neschválila a proto to silné varování.

Poslední aktualizace Woodyho. Joey Schulze připravuje poslední aktualizaci Debianu 3.0. Jako obvykle to znamená hlavně přidání bezpečnostních aktualizací. Joey také vysvětlil, že kvůli nedostatkům v softwaru spravujícím archiv již nebude možné po vydání Sarge vydat další aktualizaci Woodyho.

Non-US pomalu mizí. Frans Pop navrhl přidat do poznámek k vydání odstavec o ukončení archivu non-US, protože ten již není potřeba a kromě toho ani není funkční. Z 29 stále obsažených balíčků jich pouze pět nebylo možno přesunout do hlavního archivu.

Strategie pro Debian-Volatile. Členové týmu volatile uvažovali nad vytvořením druhého volatile archivu s méně přísnými kritérii. To by pomohlo balíkům typu Gaim, které musí být během života v Sargi aktualizovány, aby mohly podporovat upravené protokoly. Tým také hledá cesty, jakými oznamovat aktualizované balíky.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Michael Banck and Martin 'Joey' Schulze.