Týdeník Debianu - 26. července 2005

Vítejte u letošního 30. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Housing dvou důležitých serverů projektu Debian byl ukončen a oba byly přesunuty do HP, což vedlo k dočasnému výpadku několika služeb. Lars Wirzenius ohlásil, že piuparts, testovací nástroj balíčků Debianu, byl přidán do archivu.

Greylisting pro debianí servery. Santiago Vila chce, aby se lidé kolem tohoto projektu zamysleli nad použitím graylistingu, techniky ke zpožďování e-mailů, na servery Debianu. Rich Walker vysvětlil, že některé mailové servery nemohou takové prodlevy zvládat. Florian Weimer dodal, že zombie software, který je spojen s graylistingem bude pravděpodobně v budoucnu vylepšen, aby graylisting ponechal bez efektu. Marc Haber poznamenal, že exim spouští frontu každých 30 minut, což by měla být dostačující prodleva pro většinu uživatelů.

Určení pravidel pro frekvenci CPU. Mattia Dongili zvažoval nastavení regulátoru frekvence CPU při zavádění systému v průběhu rc.S. Bernd Eckenfels vysvětlil, že takové nastavení brzy po startu nic nevyřeší, protože snížení frekvence CPU v průběhu startu není užitečné a běh CPU po krátkou dobu na maximální výkon baterii nevybije.

Možné zneužití Debconfu. Jörg Sommer se pozastavil nad tím, že se debconf ptá na výchozí vzhled editoru, což vypadá jako zneužití Debconfu. Hamish Moffatt se zamyslel nad tím, zda je nezbytné ptát se na takové otázky i když je nastaveno rozumné výchozí prostředí. Petter Reinholdtsen doporučil používat prioritu low, protože pak se program ptát nebude.

Automatické generování hesel. Olaf van der Spek se zamyslel nad tím, jak říct administrátorovi o nově vygenerovaném heslu k přístupu ke službě na systému. Nejlepší metoda je pravděpodobně jeho skladování v konfiguračním souboru umístěném v /etc, jak uvedl John Hasler, a ochrana před neoprávněným přístupem by se řešila nastavením rozumných přístupových práv.

Návrh k Multi-Architecture. Nikita Youshchenko se zeptal na stav návrhu podpory více architektur. Není prozatím nutné podporovat amd64 port, který bude do Debianu integrován, je ale nezbytné podporovat sparc64, s390x, mips64, mipsel64 a powerpc64. Je plánováno poskytnutí pouze limitovaného počtu balíčků nativně uzpůsobených prostředí 64-bitových procesorů, namísto celého archivu.

Font loga Debianu. Andreas Tille se zeptal, jestli je font použitý v logu Debianu k dispozici v TeXu a může být použit pro podpis "Debian-Med". Jörg Friedrich odkázal na stránku z wiki s více detaily a přispěl e-mailem od Gerfrieda Fuchse, který prozradil, že použitým fontem je Poppl Laudatio Condensed.

Bug Mail Subscription. Joachim Breitner ohlásil novou vlastnost pro zadávání chyb prostřednictvím bug tracking systému (BTS). V průběhu DebConf bylo toto rozšíření přidáno do BTS a listserveru. Nyní je možné se přihlásit a odhlásit k jednotlivým bug reportům. To funguje také pro neexistující čísla chyb.

Změněné chování programu. Matt Kraai oznámil, že se výrazně změnilo chování texi2html. Nová verze bude umisťovat vygenerované HTML soubory do podadresáře. To způsobí řadu chyb u mnoha balíčků v průběhu sestavovací fáze.

Debian QA Meeting. Martin Zobel-Helas oznámil, že setkání QA týmu proběhne od 9. do 11. září v Darmstadtu v Německu. Poznamenal, že tato skupina nyní vyvíjí asi 265 balíčků, kolem nichž se nahromadilo již zhruba 633 chyb. Cílem setkání je odstranění dlouhotrvajících chyb, vylepšení infrastruktury QA týmu a práce na dokumentaci.

Konference Debianu úspěšně skončila. Projekt Debian oznámil, že letošní Debian Conference měla velký úspěch a zúčastnilo se jí více než 300 lidí a přes 20 sponzorů. Jedním z nejvýraznějších bodů byla prezentace o velkém přesunu na Debian - více než 80.000 stanic v Extremaduře ve Španělsku. Prezentace byla nafilmována a je k dispozici online.

Debtags konečně integrovány. Enrico Zini oznámil, že soubory Packages konečně začaly obsahovat informace v debtags, které ostatní již zmiňovali. Informace z debtags mohou být prohlíženy online a editovány pomocí debtags-edit nebo tagcooledit.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Filippo Giunchedi and Martin 'Joey' Schulze.