Týdeník Debianu - 13. září 2005

Vítejte u letošního 37. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Wouter Verhelst upozornil na bug tracking system, který dostal nový layout a dokonce používá kaskádové styly jako hlavní webová stránka. Ian Murdock v článku navrhl, že Debian by se měl zaměřit na těsnější cyklus vydávání nových verzí a udržování růstu rodiny distribucí odvozených z Debianu.

Společnost Debian UK. V březnu Steve McIntyre oznámil plány založit Debian UK Society. Tehdy narazil na určitou nelibost proti tomu a proti prodeji předmětů na výstavách, což alespoň vedlo k širší diskuzi. Branden Robinson už zapracoval na odvolatelném udělení licence pro obchodní známku Debian a jeho loga určené pro místní dobročinné pobočky.

Hodnota distribuce Debian GNU/Linux. Zpráva Measuring Libre Software studující velikost zdrojových balíčků v distribuci Debian 3.1 vypočítala velikost Sarge (blížící se k 230 milionům řádek zdrojového kódu), použití široké škály programovacích jazyků, ve kterých byl software napsán a velikost balíčků zahrnutých do distribuce. Také zhruba odhadla náklady na zcela nové vytvoření projektu svojí velikostí odpovídajícího Debianu klasickou dobře známou metodou (COCOMO) na více než 8 miliard amerických dolarů.

Podpora bezpečnosti testingu. Joey Hess oznámil začátek plné podpory bezpečnosti ve větvi testing. Debian testing security tým strávil minulý rok budováním týmu a vytvářením infrastruktury. Bezpečnostní slabiny budou oznamovány a bude možné stažení oprav ze zvláštního repositáře, který je nezávislý na repositáři větve unstable.

Týmová správa. Wolfgang Borgert navrhl jako závěr mnoha diskuzí na konferenci DebConf5 spravovat všechny balíčky týmy a začínat projekty na Alioth. John Goerzen napsal, že se mu ta myšlenka líbí, ale navrhl posun blíže k vývoji, který je podobný vývoji BSD, kde kterýkoli vývojář může upravovat jakýkoli balíček.

Staré linky v dokumentaci Joey Hess našel 497 balíčků, které obsahují v kódu postinst skripu vytvoření linků v /usr/doc/, což by měla být chyba od roku 2002. Rekompilace většiny z nich s aktuální verzí nástroje debhelper tento kód odstraní. Henning Makholm dodal, že několik takových balíčků bylo opuštěno bez změny označení jejich správce QA týmem.

Planet Debian přes Mailing List? Christoph Berg požádalemailovou konferenci (mailing list) pro distribuci obsahu webu Planet Debian. Poskytnutím této služby by vzrostl význam Planet Debian v pomyslné kultuře Debianu. Avšak Tollef Fog Heen nechtěl, aby všechny zprávy končily někde ve veřejném emailovém archivu.

Spustitelné ukázkové soubory. Jörg Sommer navrhl, aby byly ukázkové soubory spustitelné. Clint Adams namítl, že takové soubory musí být v /usr/bin/, aby mohly být spustitelné. Marcelo Magallon navrhl napsání wrapperu, který by příklady spouštěl.

Debian Package Sponsor Platform. Neil McGovern oznámil sponsors.debian.net, který je zaměřen na hledání potencionálních vývojářů Debianu, kteří hledají sponzora pro správu balíčku. Tento web podporuje automatické aktualizace chyb "intent-to-package" v okamžiku nahrání balíčku a upozornění vývojáře, když je balíček sponzorován.

Verzování balíčků v beta verzi. Lars Bahner si všiml, že finální verze balíčků je považována za nižší verzi než beta verze a zajímal se o to, jak se s tím vyrovnat. Robert Collins navrhl použít v těchto případech low-priority tildu (~), ačkoli pro současnou verzi je už příliš pozdě a už nebude dostupná.

Nahrávání pouze zdrojových balíčků. Sven Luther navrhl, aby byly všechny balíčky vytvářeny sítí buildd. Wouter Verhelst oznámil, že mnoho vývojářů by ani netestovalo své balíčky, pokud by byly povoleny uploady pouze zdrojových balíčků. Henrique Holschuh měl nápad, jak obejít tento problém – zahodit binární části balíčků dodané vývojářem a nechal ho buildd znovu zkompilovat.

Uživatelské značky u hlášených chyb. Anthony Towns oznámil dostupnost uživatelských značek v bug tracking systému a vysvětlil jejich použití a způsoby zobrazování vzhledem k dodaným značkám. Marc Brockschmidt doplnil, že takové značky umožní snazší sledování chyb vztaženým ke QA.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 5 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 184 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 17 balíčků bylo za minulý týden odstraněno z archivu Debianu:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Jesus Gonzalez-Barahona and Martin 'Joey' Schulze.