Týdeník Debianu - 08. listopadu 2005

Vítejte u letošního 45. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Nathanael Nerode se pokusil vyřešit některé problémy balíčků KDE v testovací distribuci, které vznikly kvůli migraci mnoha balíků. Na Floridě bude pravděpodobně 150 obžalovaných sproštěno viny, prootže slopečnost na výrobu balónků pro dechovou zkoušku odmítla zveřejnit zdrojový kód jejich zařízení, a to i přes nařízení soudu.

Účast v procesu GPLv3. Florian Weimer chtěl vědět, zda se projekt Debian nebo Software in the Public Interest, Inc. podílí na procesu vytváření nové verze General Public License. Florian věří, že by se v tomto měl Debian podílet, aby zajistil, že se výrazně nesníží kompatibilita s ostatními licencemi a přitom aby zůstaly praktické věci jako klauzule proti DRM.

Zprávy z drážďanské události Linux-Info-Tag. Meike Reichle a Alexander Schmehl sepsali zprávy o výstavě a konferenci Linux-Info-Tag, která se konala v Drážďanech v Německu koncem minulého měsíce. Členové projektu Debian měli svůj stánek, ve kterém nabídli několik přednášek. Stánek byl provozován společně s lidmi z debianforum.de.

Live CD Debian GNU/kFreeBSD. Robert Millan oznámil první verzi Gingu, jediné live distribuce založené na Debian GNU/kFreeBSD. Ging používá jako desktopové prostředí KDE 3.4 a obsahuje mix KDE i GNOME aplikací jako Konqueror, GIMP, KOffice, Gaim a další.

Vytváření SSL certifikátů na Debianu. Jeden uživatel zdokumentoval postup vytvoření a použití sebou podepsaných SSL certifikátů tak, aby si prohlížeče na certifikáty nestěžovaly. Podrobně popsán není jenom postup vytváření SSL certifikátů a certifikačních autorit, ale také distribuce certifikátů a nastavení Apache.

Debianí konference: Výzva o přednášky. Andreas Schuldei vyzval o zasílání abstraktů potenciálních přednášek na nejbližší Debianí konferenci, která se uskuteční od 14. do 22. května 2006 ve městě Oaxtepec v Mexiku. Návrhy budou přijímány do 6. prosince do 23:59 UTC a po prohlédnutí výborem bude 20. prosince zveřejněn seznam akceptovaných návrhů.

Debian na Systems Exhibition. Erich Schubert referoval o přítomnosti Debianu na letošní výstavě Systems, o kterou se postaralo několik málo lidí z Debianu. Během dopoledne, kdy byl Erich na stánku, se zastavilo několik návštěvníků a kladli vysoce kvalitní otázky. Pro příští ročník je na stánek potřeba více dobrovolníků.

Uzavírání chyb jako zasilatel? Jan Nordholz chtěl vědět, zda je rozumné a možné uzavírat vlastní chybová hlášení, pokud je již omylem vyřešily třeba novější verzí nebo podobným způsobem. Jeroen van Wolffelaar navrhl k chybovému hlášení přidat vysvětlení a nechat správce balíčku, aby se o zbytek postaral dle uvážení. Henning Makholm vysvětlil, že od implementace sledování verzí v BTS je preferovaným způsobem uzavírání chyb použití korektní pseudohlavičky verze.

Populární debianí architektury. Petter Reinholdtsen oznámil vzrůstající popularitu ne-x86 architektur v soutěži popularity contest. Seznam nejpopulárnějších balíčků je velmi užitečný, protože pomáhá setřídit balíčky na CD, aby se nejžádanější balíčky dostaly na přední CD.

Revokace digitálního klíče. Roberta Sancheze zajímalo, kdy má revokovat svůj starý GnuPG klíč, protože si vytvořil nový a samozřejmě veškerá jeho práce v Debianu je podepsaná starým klíčem. Christoph Berg vysvětlil, že si s debianím archivem nemusí dělat starosti, protože jeho balíčky jsou podepsány jeho sponzory a starý klíč není součástí klíčenky vývojářů Debianu.

Jak se postavit k OpenSSL a GPL. Sean Finney oznámil, že spravuje balíček pod licencí GNU GPL, který je ale linkován vůči OpenSSL a nyní by jej chtěl upravit, aby používal GnuTLS. Hendrik Sattler zaslal odkaz na dokument compatibility layer, který se snaží zjednodušit integraci GnuTLS do stávajících aplikací.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Thomas Bliesener, Erik Schanze and Martin 'Joey' Schulze.