Týdeník Debianu - 06. prosince 2005

Vítejte u letošního 49. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Roland Stigge plánoval sepsat chyby v balíčcích, které neposkytují původní zdrojové balíčky a také nejsou nativní balíčky Debianu. Andreas Barth oznámil, že LDAP gateway k bug tracking systému byla přesunuta na nový stroj s konfigurovatelnou adresou.

Rezoluce: Otevření archivu. Manoj Srivastava oznámil diskuzní období pro general resolution o Odtajnění archivu list debian-private. Anthony Towns navrhl touto rezolucí ve smyslu principů otevřenosti a transparentnosti odtajnění a zveřejnění zpráv v historickém a současném důležitém privátním mailling listu.

Hotová zpráva o Debian Conference 5. Fabian Fagerholm oznámil dokončení zprávy o letošní konferenci Debian v Helsinkách. Dokument je zaměřen na návštěvníky konference a širokou veřejnost. Obsahuje dojmy a fakta z konference. Podrobnější detailní finanční zpráva bude dostupná později.

Dočasné adresáře pro jednotlivé uživatele? Noah Meyerhans oznámil diskuzi mezi bezpečnostním týmem o prosazení implicitního používání různých dočasných adresářů pro jednotlivé uživatele. Se správným kódem to může být pouze otázkou nastavení PAMu, nicméně některé programy mají v kódu napevno adresář /tmp.

Update stavu překladu C++. Nathanael Nerode popsal překlad knihoven C++ vzhledem k použití jiného paměťového alokátoru ve standardní knihovně C++. Dvě knihovny jsou stále linkovány proti starší verzi a mohou být ignorovány, pět balíčků stále potřebuje správně přeložit, pět dalších balíčků ještě nebylo správně vytvořeno pro všechny architektury a velký počet knihoven je stále potřeba přeložit.

Systémová zařízení s udev. Miles Bader si všiml, že několik starých zařízení se vytváří po nabootování jádra také s nainstalovaným balíčkem udev. Marco d'Itri vysvětlil, že jsou výsledkem konfigurace kernelu. Avšak, jejich vytvoření může být snadno předejito správným konfiguračním souborem pro udev.

Nový balíček kernelu. Manoj Srivastava oznámil nové vlastnosti v novém balíčku kernel-package, který prošel zásadní rekonstrukcí. Generování ramdisku bylo vylepšeno a nyní může být kontrolováno přes konfigurační proměnné. Skripty pro správu obrazů kernelu nyní používají debconf a jejich post-installation script se stal méně "upovídanější".

Určení software pro různé verze Debianu. Christopher Crammond se zajímal, jestli je nějaký způsob, jak určit, pro kterou verzi Debianu patří určité balíčky. Marc Brockschmidt vysvětlil, že téměř všechny balíčky ve stable byly uploadovány nejdříve do unstable, ze kterého migrovaly do testingu a pak byly vydány jako stable.

Zrušení balíčků Kerberos 4? Andreas Barth si všiml, že balíčky krb4 obsahují několik chyb release-critical, které půjdou opravit pouze obtížně a jejich upstream nevypadá, že bude ještě někdy aktivní. Russ Allbery dodal, že MIT Kerberos se chystá zrušit podporu Kerberos v4 v květnu roku 2006.

Zrušení podpory GCC 2.95? Thiemo Seufer se zeptal kolik uživatelů má stále GCC 2.95. Protože pouze 9 balíčků deklaruje závislost pro překlad na této verzi, navrhl odstranit tuto verzi kompilátoru z Etche před jeho vydáním.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 4 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 192 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 24 balíčků bylo za minulý týden odstraněno z archivu Debianu:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.