Debian GNU/Linux 4.0 uvolněn

08. dubna 2007

Po 21 měsících nepřetržitého vývoje projekt Debian s potěšením oznamuje vydání systému Debian GNU/Linux verze 4.0, kódovým označením Etch. Debian GNU/Linux je svobodný operační systém, který nyní podporuje celkem jedenáct procesorových architektur a obsahuje desktopová prostředí KDE, GNOME a Xfce. Využívá kryptografický software, je kompatibilní s FHS v2.3 a podporuje software vyvinutý pro LSB 3.1.

Díky novému plně integrovanému instalačnímu procesu přichází Debian GNU/Linux 4.0 s podporou pro šifrované oblasti. Toto vydání také představuje nově vyvinuté grafické rozhraní k instalačnímu systému, které umožňuje zobrazit texty s kombinovanými znaky a komplexní jazyky. Instalační systém Debian GNU/Linuxu je nyní přeložen do 58 jazyků.

Systém pro správu balíků byl v Debian GNU/Linuxu 4.0 vylepšen v oblastech bezpečnosti a efektivnosti. Bezpečný APT umožňuje ověření integrity stahovaných balíků. Aktualizované seznamy balíků se nebudou stahovat celé, ale jen jako rozdíly oproti minulé verzi.

Debian GNU/Linux běží na nejrůznějších počítačích od palmtopů a handheldů až po superpočítače a téměř čemkoliv mezi tím. Celkově je podporováno jedenáct architektur zahrnujících Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) a IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm), IBM S/390 (s390) a (nově uvedenou) AMD64 a Intel EM64T (amd64).

Debian GNU/Linux může být instalován z nejrůznějších médií jako jsou DVD, CD, USB paměti, diskety nebo síť. Výchozím desktopovým prostředím je GNOME a nachází se na prvním CD. Desktopová prostředí KDE a Xfce mohou být instalována pomocí dvou nových alternativních obrazů CD. Debian GNU/Linux 4.0 nově přináší podporu vícearchitekturních CD a DVD, která umožňují instalaci na více architekturách z jediného média.

Debian GNU/Linux si již nyní můžete stáhnout z Internetu přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP; viz Debian GNU/Linux na CD. V brzké době bude Debian dostupný i u prodejců na DVD a CD.

Toto vydání obsahuje mnoho aktuálních softwarových balíků jako K Desktop Environment 3.5.5a (KDE), desktopové prostředí GNOME 2.14, desktopové prostředí Xfce 4.4, desktopové prostředí GNUstep 5.2, X.Org 7.1, OpenOffice.org 2.0.4a, GIMP 2.2.13, Iceweasel (přejmenovaná verze Mozilla Firefox 2.0.0.3), Icedove (přejmenovaná verze Mozilla Thunderbird 1.5), Iceape (přejmenovaná verze Mozilla Seamonkey 1.0.8), PostgreSQL 8.1.8, MySQL 5.0.32, GNU Compiler Collection 4.1.1, jádro Linux verze 2.6.18, Apache 2.2.3, Samba 3.0.24, Python 2.4.4 a 2.5, Perl 5.8.8, PHP 4.4.4 a 5.2.0, Asterisk 1.2.13 a více než 18 000 dalších softwarových balíků připravených k okamžitému použití.

Přechod z dřívější verze Debianu 3.1 Sarge je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků aptitude a do jisté míry též programem apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a předejít tak potenciálním problémům. Podrobný návod pro instalaci a aktualizaci systému Debian GNU/Linux naleznete v poznámkách k vydání. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky dále vylepšovat a budou dostupné ve více jazycích.

O Debianu

Debian GNU/Linux je svobodný a volně šiřitelný operační systém, vyvinutý více než tisícovkou dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Mezi ostatními distribucemi GNU/Linuxu je Debian unikátní pro svoji neziskovou povahu, otevřený vývojový model a oddanost svobodnému softwaru.

Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 4.0 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na adrese https://www.debian.org/ nebo zašlete mail na adresu <press@debian.org>.