Cotygodniowe wiadomości Debiana - 30. grudnia 2003r

Witaj w pięćdziesiątym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. LinuxCertified ogłosił wydanie certyfikowanego dla Debiana laptopa LC2430, który jest sprzedawany ze standardowo zainstalowanym Debianem GNU/Linux. Wesołych Świąt: Nathanael Nerode zauważył, że lista błędów krytycznych dla wydania zawiera ich mniej niż 600.

Debian Timeline 2003. Przygotowaliśmy timeline dla kończącego się roku, jako spojrzenie wstecz na ten emocjonujący i obfitujący w wydarzenia rok. Ukazane są tam (mamy nadzieję) wszytkie najważniejsze wydarzenia 2003 roku spośród wspomnianych w ostatnich 51 wydaniach DWN. Informacje zostały dostarczone łącznie przez 36 ochotników oraz przetłumaczone przez wielu deweloperów na tuzin języków. Duże i gorące podziękowania za Waszą wspaniałą pracę.

Postępy w dystrybucji testing. Anthony Towns doniósł, że kilka pakietów z błędami krytycznymi dla wydania zostało usuniętych z testing. Natomiast Perl i zlib niedługo zostaną włączone do dystrybucji testing. Każdy może aktualizować raporty o błędach (dodawać lub usuwać informacje o nich) zgodnie ze stanem faktycznym. Nie trzeba pytać opiekuna, chyba że ktoś przejmuje się zdaniem 'zgodnie z opinią opiekuna pakietu, nie nadaje się on do wydania'.

Usunięcie elementów non-free. Andrew Suffield zaproponował przyjęcie ogólnej uchwały wyłączającej oprogramowanie non-free z następnego i wszystkich przyszłych wydań. Zasugerował także, aby wyłączyć możliwość wrzucania pakietów do non-free oraz by projekt Debian przestał aktywnie wspierać sekcję non-free. Anthony Towns zaznaczył, że ta propozycja narusza umowę społeczną i dlatego nie może zostać przyjęta.

2003 GNU/Linux Timeline. Nasi koledzy z Linux Weekly News przygotowali szósty doroczny GNU/Linux Timeline. Rok to dużo czasu w świecie Wolnego Oprogramowania, a w 2003 r. zostały wniesione pozwy sądowe, opublikowano ważne wydania i, jak zwykle, ulepszono kod. Autorzy wspomnieli o kilku wydarzeniach dotyczących Debiana, włączając dramat w związku z mICQ, wybory lidera projektu i oczywiście dziesiąte urodziny Debiana. Podsumowanie roku jest tradycyjnie podzielone na miesiące.

Obszerne raporty dotyczące instalatora Debiana. Rick Moen stworzył stronę, na której opisał wszystkie znane metody instalacji Debiana. Ujawnił on niektóre powszechne nieporozumienia dotyczące instalatorów Debiana, takie jak brak łatwych w użytkowaniu instalatorów, brak łatwej obsługi XFree86 4.3.0, brak wsparcia dla ReiserFS, brak wsparcia dla software-RAID itd. Rick wymienił i opisał nowe, łatwe w użytkowaniu instalatory, warianty instalatorów uruchamianych z płyty CD, nieoficjalne obrazy instalatorów, oficjalnego instalatora, inne wyspecjalizowane odmiany instalatorów, instalację z wykorzystaniem mechanizmu chroot, instalację PXE, instalację z karty pamięci USB oraz instalatory typu 'zrób po swojemu'.

Stan portów instalatora Debiana. Joey Hess opisał stan portów pakietu debian-installer. Port i386 jest na drodze do wydania beta 2 i wydaje się dobrze działać. Port PowerPC jest bardzo chwiejny i potrzebuje pomocy ze strony administratora Debiana lub kogoś z PowerPC. IA64 prawdopodobnie działa, ale brakuje raportów z instalacji, aby to potwierdzić. Port mips przypuszczalnie jest w fazie beta 2 - prawie działa, ale może być jeszcze kilka decydujących kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Stan portu arm jest nieokreślony. Widać jakieś postępy, ale najwyraźniej nie ma raportów z instalacji. Stan portu mipsel również niejasny, ale najprawdopodobniej został trochę z tyłu.

APT 0.6.x w experimental. Matt Zimmerman ogłosił, że przesłał apta w wersji 0.6 do dystrybucji eksperymentalnej. Ta gałąź włącza apt-secure do właściwego apta. Planowane są też inne nowe możliwości, ale ta jest pierwsza. Nie wymaga żadnych zmian, chyba że ktoś używa innych niż oficjalne repozytoriów Debiana - wtedy apt wymaga dodatkowego kroku potwierdzającego.

Automatyczne tworzenie pakietów Perla dla Debiana. Andreas Klein ogłosił powstanie programu, który automatycznie zamienia moduły Perla na pakiety Debiana. To narzędzie jest przydatne użytkownikom, gdy dany moduł Perla nie został jeszcze oficjalnie spakietowany. Jest w pewnym sensie podobny do dh-make-perl.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższego pakietu.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Matt Black i Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Kalina Detko , Marcin Paweł Kobierzycki i Bartosz Feński aka fEnIo .