Cotygodniowe wiadomości Debiana - 27. stycznia 2004r

Witaj w czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ognyan Kulev poprawił zadawnion usterkę i opublikował nieoficjaln łatkę dla Hurda, która wreszcie pozwala na korzystanie z systemów plików ext2 większych niż 2 GB. Joe Barr szukał jakiejś łamigłówki umysłowej, zjadacza czasu zmuszającego mózg do wytężonego wysiłku i pozwalającej oderwać się od pracy. Wtedy odkrył frozen-bubble, ale mimo wszystko zdecydował się na napisanie artykułu. Lutowy numer włoskiego magazynu Linux Pro zawiera migawkę Debiana sarge (testing) na DVD lub na 4 płytach CD.

Nowy "głuchy" pakiet portmap. Josselin Mouette ogłosił powstanie nowego pakietu portmap, które domyślnie nie nasłuchują w sieci. Pakiet został zmodyfikowany w ten sposób, ponieważ jest instalowany na wielu komputerach domowych bez potrzeby nasłuchiwania w sieci, co wprowadza potencjaln podatność na błędy związane z bezpieczeństwem.

FOSDEM: Poszukiwania prelegentów. Wouter Verhelst poszukuje prelegentów na jakiekolwiek tematy, które mogą być podjęte w pokoju deweloperów na zbliżającym się FOSDEM. Przedstawił ogólny plan wydarzenia, który jest kierowany głównie do deweloperów, a nie użytkowników, prelekcje powinny mniej więcej dotyczyć spraw technicznych i trwać około godziny.

Usuwanie zależności od Exima. Marc Haber zastanawiał się, co zrobić z około 50 pakietami znajdującymi się w archiwum, które nadal deklarują zależność od pakietu exim zamiast od exim4. Ponieważ Exim 3 nie jest już wspierany przez autorów, a Exim 4 jest domyślnym MTA dla sarge, zamierza wypełnić zgłoszenia błędów dla tych pakietów. Jednakże Exim 4 nie jest zwykłym zamiennikiem dla Exima 3, ponieważ używa innego formatu plików konfiguracyjnych, które nie mogą zostać w prosty sposób przekonwertowane.

Usuwanie użytkownika "operator". Colin Watson chciał dowiedzieć się, który katalog domowy powinien być wykorzystany dla użytkownika "operator". Historycznie ten użytkownik istnieje tylko do zrzutów dysków i do logowania zdalnego bez wykorzystania NIS, NFS i tym podobnych. Jednakże, jako że nie posiada on domyślnie katalogu domowego, konto nie dostarcza tej funkcjonalności. Dyskusja nakłoniła Colina do usunięcia tego użytkownika z nowych instalacji.

Poprawa procesu wydawania Debiana? Lucas Nussbaum zaproponował by ignorować stabilne wydania i przydzielić gałęzie "working", gdzie pakiety mogłyby być przenoszone gdy opiekun o to poprosi, tak jak opisał to Raphaël Hertzog w swojej platformie. Adrian Bunk zaprotestował i wyjaśnił, że wiele pakietów musi przechodzić do testing dokładnie w tym samym momencie by uniknąć pakietów nie do odinstalowania. Poruszył również kwestię wsparcia bezpieczeństwa dla tych pakietów.

Porównanie obu propozycji generalnych zmian szkicu. Anthony DeRobertis porównał szkic Raula Millera i zaproponowaną przez Andrewa Suffielda generaln zmianę szkicu umowy społecznej. Porównuje on obie propozycje zdanie po zdaniu, co powinno pomóc w zrozumieniu różnic w obu propozycjach.

Udostępniony publicznie komputer z zainstalowanym Debianem GNU/Hurd. Gürkan Sengün ogłosił, że udostępniono publicznie komputer z zainstalowanym systemem Debian GNU/Hurd. Zainteresowani deweloperzy powinni wysłać do niego list z prośbą o założenie konta, jeśli chcą poznać lepiej system Debian GNU/Hurd, przetestować lub skompilować swoje pakiety.

Instalowanie Debiana na Thunderbird mini-ITX. Henry Kingman objaśnił, jak należy instalować Debiana GNU/Linux na płycie głównej Lippert Thunderbird mini-ITX bazującej na procesorze Pentium-M. Nie jest to charakterystyczny projekt dotyczący rozwiązań osadzonych, ale zawiera zagadnienia o podobnej naturze do tych, z którymi do czynienia mają deweloperzy zajmujący się osadzaniem Linuksa przy pracy z płytami głównymi posiadającymi stosunkowo nowe chipsety. Artykuł ten zawiera opisy dotyczące startowania z dyskietkami startowymi bf24 oraz konfiguracji X11 i dźwięku.

Linux na komputerach Mac - podstawy. David Mertz wyjaśnił, że Linux nie działa tylko na maszynach x86, ale też równie dobrze na PowerPC. Opisał powody, dla których użytkownicy mogliby pragnąć Linuksa na komputerach Mac, a następnie rozważył Debiana, Knoppiksa, Yellow Dog i Mandrake dla PowerPC. David nie mógł jednak polecić Debiana, przede wszystkim ze względu na trudności ze zmuszeniem X11 do działania.

Obsługa programowego RAIDu MD w debian-installerze. Paul Fleischer ogłosił, że pracował nad uzyskaniem obsługi MD w debian-installerze. Przygotował pakiet mdadm-udeb i pakiet udeb mdcfg, który zawiera rzeczy potrzebne dla debconfa do konfiguracji oraz plik blokowy dla partconf. Paul zrobił i udostępnił pakiety źródłowe, chociaż sam proces aktualnie powoduje błędy przy próbie konfiguracji jądra i wymaga od użytkownika instalacji mdadm na docelowej partycji oraz powtórzenia operacji.

Nowy konkurs popularności. Bill Allombert ogłosił powstanie popcon.debian.org, strony zawierającej statystyki wykorzystania pakietów. Jeśli chcesz, aby ankieta brała pod uwagę także informacje o oprogramowaniu obecnym na twoich maszynach, po prostu zainstaluj pakiet popularity-contest. Rezultaty ankiety są, między innymi, brane pod uwagę przy ustalaniu, co powinno znaleźć się na płycie instalacyjnej, a co na płytach dodatkowych.

Właściwe użytkowanie adresów @debian.org. Michael Banck ogłosił wyniki jego sondy dotyczącej poprawnego użytkowania adresów @debian.org. Około stu deweloperów wzięło w niej udział, co stanowi około 1/9 wszystkich zarejestrowanych. Używanie adresów @debian.org w powiązaniu z Wolnym Oprogramowaniem lub osobistą stroną domową zostało uznane za właściwe, podczas gdy ich używanie na cele niezwiązane z Wolnym Oprogramowaniem lub w celach ogólnych zostało wyraźnie uznane za niepoprawne.

Nowa standardowa przeglądarka tekstowa. James Troup ogłosił, że zmienił priorytet przeglądarki tekstowej lynx ze standardowego na opcjonalny. Nową standardową przeglądarką tekstową jest w3m, który obsługuje na przykład tabele. Było trochę dyskusji, czy links nie powinien zająć miejsca w3m, ale do tej pory decyzja nie zapadła.

Uruchamianie z miniaturowych dysków USB. Rene Mayrhofer ogłosił powstanie nowej wersji mkinitrd-cd, która obsługuje uruchamianie z napędów USB CD/DVD, miniaturowych i normalnych dysków twardych USB. Odtąd nie jest to już jedynie pakiet typu wszystko-w-jednym do tworzenia uruchomieniowych dysków CD typu live. Zastanawiał się czy nie powinien zmienić nazwy pakietu.

KDE 3.1.5 w unstable. Chris Cheney ogłosił, że wszystkie komponenty KDE 3.1 zostały przesłane do unstable. Jednakże dopóki sieć budująca nie zaktualizuje swojego g++ z powodu jego polityki by zabierał tak mało czasu jak to możliwe, większość pakietów nie będzie się budowała dla architektur innych niż IA-32.

Statystyki demonów budujących. Ingo Jürgensmann ogłosił powstanie dodatkowych informacji o sieci budującej Debiana. Statystyki odczytują bazę wanna-build i wyświetlają ją. Dodano informacje o maszynach dla każdej architektury, włączając w to ich stan, typ, procesor oraz specyfikację dysków.

Dokumentacja archiwów źródłowych. Henning Makholm zauważył, że Debian nie dostarcza wystarczającej dokumentacji o pierwotnych i innych archiwach źródłowych i w związku z tym przygotował tekst propozycji. Czeka na odzew na ten temat i chciałby również wiedzieć gdzie go wstawić.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Michael Banck, Matt Black, Andre Lehovich, Tobias Toedter i Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Kalina Detko , Bartosz Feński aka fEnIo , Marcin Paweł Kobierzycki i Adam Byrtek .