Cotygodniowe wiadomości Debiana - 13. kwietnia 2004r

Witaj w piętnastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Kilka osób prowadziło w ostatnim tygodniu dyskusję na temat niewolnych kompnonentów w jądrze Linux, czego efektem okazało się kilka usunięć. Robert Millan poprosił, aby wszystkie pakiety, które wykorzystują libtool zostały uaktualnione do nowszej wersji, gdyż jest to wymagane przy procesie przenoszenia pakietów bazujących na Glibc oraz jąder GNU/kFreeBSD i GNU/kNetBSD.

Mechanizm obsługi żądań dla Debiana. Branden Robinson powiadomił o eksperymentalnym wydaniu mechanizmu obsługi żądań dla infrastruktury Debiana. Jego głównym zamierzeniem jest wygoda obsługi i nie jest on przeznaczony dla rozwiązywania problemów technicznych takich, jak błędy w pakietach - to należy do zadań bugs.debian.org. Jednakże Joachim Breitner zauważył, że oprogramowanie to jest zbyt rozbudowane, jak na potrzeby Debiana i wydaje się być przeznaczone dla pełnoetatowych grup wsparcia, a nie deweloperów pracujących w wolnych chwilach.

Wybrano nowego lidera projektu Debian. Manoj Srivastava ogłosił wyniki tegorocznych wyborów lidera projektu: zwycięzcą jest Martin Michlmayr. Manoj podziękował Brandenowi Robinsonowi oraz Gergely Nagy za ich wkład wniesiony do projektu, za branie udziału w wyborach oraz za stworzenie silnej grupy kandydatów na to stanowisko.

Badanie bezpieczeństwa GNU/Linuksa. W odpowiedzi na przegląd bezpieczeństwa, zespoły ds. bezpieczeństwa Mandrake'a, Red Hat'a, SUSE oraz Debiana wydały wspólne oświadczenie. Pomimo, że autorzy raportu utrzymują, jakoby zawierał on jakościową ocenę reakcji dostawców na poważne luki, traktują wszystkie zagrożenia jednakowo, niezależnie od ich ryzyka dla użytkowników. W rezultacie wnioski wyciągnięte przez Forrester mają niezmiernie ograniczoną wartość w rzeczywistym świecie.

Powrót do fundamentów GNU/Linux. Michael Hall napisał recenzję Debiana 3.0. Dowodzi on, że projekt Debian nadal dostarcza dystrybucję GNU/Linuksa oferującą organizacjom taką formę infrastruktury, z której Linux znany był od początku. Podczas gdy inne odmiany GNU/Linuksa zwykle szybko kończą instalację, przyjmując tylko kilka podstawowych parametrów konfiguracyjnych, instalator Debiana wymaga od użytkownika podjęcia decyzji dotyczących kwestii bezpieczeństwa i innych funkcjonalności.

Debian na routerach satelitarnych. Rodney Gedda ogłosił, że około 75 miast w Nowej Południowej Walii (Australia), które mają dostęp do Internetu poprzez routery satelitarne bazujące na Debianie, zajmują łącznie powierzchnię 800km kwadratowych. Lokalny producent routerów satelitarnych wybrał Debiana ze względu na jego możliwości związane z pakietami, które pozwalają aktualizować routery zdalnie.

"Pakiet dnia" Debiana. Andrew Sweger publikuje codziennie opisy przedstawiające fajne pakiety w testowej dystrybucji Debiana, jak np. proxycheck, pwgen czy vtun. Dotychczas opisano ponad 25 pakietów. Informacje można również pobierać w formatach RSS i Atom.

Przypadek użycia: The Register. Aaron Crane z GBdirect doniósł, że serwery stron internetowych The Register pracują na Debianie GNU/Linux, z wykorzystaniem serwera Apache i bazy danych MySQL oraz specjalnie dostosowanym systemem zarządzania treścią serwisu, napisanym w Perlu. Wszystkie skrypty, pliki HTML oraz arkusze styli CSS zredagowano, korzystając z edytorów Vim, GNU Emacs i rozszerzenia EditCSS do przeglądarki Mozilla Firefox. GBdirect wybrał Debiana ze względu na jego stabilność, niezawodność i elastyczność, a w szczególności za jego doskonałe wsparcie dla zdalnego zarządzania i aktualizacji pakietów.

Chińska książka o Debianie. Niezwykle aktywna społeczność Debiana (tekst w jęz. chińskim) wydała ostatnio pierwszą w języku chińskim książkę o Debianie. Nosi ona tytuł "Debian GNU/Linux, bezbolesna książka" (Debian GNU/Linux 無痛起步), a jej autorami są Asho Yeh (葉信佑) i Moto Chen (陳漢儀), którzy również opiekują się erratą.

Rozdrobnienie zależności. Kevin McCarty ogłosił, iż właśnie pracuje nad definiowaniem bardziej rozdrobnionych zależności w stosunku do pakietów libdevel, które obecnie są zależne od xlibs-dev. Branden Robinson dodał, że Moritz Muehlenhoff także nad tym pracuje.

Przestrzeń nazw dla pakietów GNUstep. William Ballard rozpoczął dyskusję na temat nazewnictwa pakietów GNUstep, gdyż niektóre z nich posiadają zbyt ogólne nazwy. Jednak Evan Prodromou z tym się nie zgodził i wyraźnie zaznaczył, że poczeka, aż powstanie globalny standard nazewnictwa dla pakietów aplikacji GNUstep.

Dystrybucja zewnętrznego oprogramowania w postaci binarnej. J.D. Hood wymienił sposoby, w jakie Debian mógłby obsługiwać udostępnione w binarnej postaci komponenty firmware, których kod źródłowy nie jest udostępniony. Herbert Xu podzielił się swym poglądem na ten temat i jego zdaniem należy przenieść wszystkie pakiety zawierające jądra do sekcji non-free, gdyż będzie to podkreślało nasz wkład wnoszony do Wolnego Oprogramowania oraz będzie spełniało wymagania naszych użytkowników.

Status wydania pakietów PAM. Sam Hartman powiadomił o problemach dotyczących obecnych pakietów PAM. Podczas uaktualniania systemu z woodiego użytkownik zmuszony jest do udzielenia odpowiedzi na pytanie pliku konfiguracyjnego dpkg - Branden Robinson dostarczył na to rozwiązanie. Ponieważ opcje konfiguracyjne zostały zgrupowane, instalacje, które skutkują pustym hasłem superużytkownika, uniemożliwiają administratorowi zalogowanie się do systemu. Steve Langasek prowadzi właśnie dyskusje z zewnętrznymi deweloperami na temat zmian w module pam_unix.so, których celem ma być obejście powyższego problemu i umożliwienie logowania z linii poleceń.

The Gathering 2004 działa na Debianie. Steinar Gunderson powiadomił, iż wszystkie centralne serwery w sieci The Gathering 2004 w Norwegii działają na Debianie, a obciążenie każdego z nich wynosi zazwyczaj poniżej 0.2. Ponieważ ich sponsorem jest Sun, centralnymi maszynami są Sun Netra X1 (maszyny 1U 400 MHz, architektura bazująca na SPARC-u), działające pod kontrolą woodiego.

Ogólna uchwała dotycząca umowy społecznej. Manoj Srivastava zaprosił do głosowania w sprawie ogólnej uchwały, która ma wprowadzić redakcyjne zmiany do umowy społecznej. Ze względu na to, iż uchwała ta ma modyfikować umowę społeczną, do wprowadzenia w życie wymaga większości w stosunku 3:1.

Binarne komponenty Firmware usunięte. Po tym, jak opiekun pakietu jądra usunął sterowniki ethernet acenic i tg3 z powodu zawierania przez nie wbudowanych niewolnych komponentów firmware, Marco d'Itri prześledził pakiety jądra Linuksa i XFree86 w poszukiwaniu innych sterowników zawierających firmware. Dodał, że jeśli Debian będzie nadal stosował tę politykę, to sterowniki DRM do MGA, Rage 128 i Radeona będą musiały zostać usunięte.

Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Andre Lehovich i Martin 'Joey' Schulze.
Tłumaczenie: Artur Szymański , Bartosz Feński aka fEnIo , Kalina Detko , Marcin Paweł Kobierzycki i Tomasz Zen Napierała .