Týdeník Debianu - 26. dubna 2005

Vítejte u letošního 17. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Podle analýzy IDC, Free Software získává v  Evropě zázemí třetina středně velkých společností, které používají Free Software pro správu databází. Když bylo zveřejněno toto číslo, mělo vedení týmu mělo své první shromáždění.

GNOME 2.10 nahráno do Experimental. Jordi Mallach oznámil, že hodně z  kousků 2.10 bylo nahráno do experimentální distribuce a  mnoho lidi ji již využívá. Před novými verzemi bylo potřeba pár knihoven, které byly dočasně zabaleny GNOME týmem a  nahrány do vlastních repositářů, dokud to neudělají novější verze v  Debianu.

GFDL a  Debian. Matthew Garrett vysvětloval v  diskusi o GNU Free Documentation License, že Debian chce svobodu pro každého. Matthew Wilcox vyzdvihl Debian Free Documentation Guidelines, s tím, že definuje nepatrné rozdíly cílů nebo svobody pro dokumentaci oproti softwaru.

Hlasování: Odstranit non-free dokumentaci? Brian Nelson řídil volbu zrušení veškeré GNU FDL licencované dokumentace. Publikoval výsledky a  zdůraznil některé textové odpovědi, které někteří uživatelé odevzdali. Pouze pár lidí se zúčastnilo tohoto šetření. Většina z  nich nechtěla zrušit tuto dokumentaci zcela, ale mnoho z  nich ji chtělo přesunout do non-free.

Debian Day Call for Papers. Alexander Schmehl volal po tématech na tento rok na Debian day, jednodenní konferenci pro vývojáře Debianu a pobočky. Bude se konat v úterý 31. června během konference a výstavy LinuxTag v  německém Karlsruhe. Obecenstvo pro Debian Day (den Debianu) se předpokládá z řad vývojářů a zkušených uživatelů. Zainteresovaní řečníci by měli poslat zprávu.

Debian a  mplayer FAQ. MJ Ray oznámil návrh FAQ pokrývající situaci mplayeru v–distribuci Debian. Dokument shrnuje dřívější diskuze na toto téma v debian-legal listu. Také vysvětluje nahrání nové verze, očekávaný souhlas ftpmasterů a oznamuje odstranění problematického kódu.

Setkání Debian AMD64. IRC Setkání vývojářů portujících Debian na architekturu AMD64 se konalo 23. května. Hlavní téma diskuse bylo neoficiální vydání portu AMD64 pro Sarge a přesun z  Alioth na nový stroj s  větší diskovou kapacitou. Několika lidem byly přiřazeny úkoly pro nadcházející vydání. Nový stroj bude vUniversity of Darmstadt. VýsledkyIRC log jsou dostupné.

Nová debianí poradní taktika. Tým konzultantů Debianu publikoval novoupolitiku pro doplnění web stránky konzultantů. Od všech konzultantů je vyžadován e-mail a ti, kteří ho neposkytli, by měli kontaktovat týma  upravit svůj záznam.

Zpráva vedoucího projektu Debian. Branden Robinson poslal ve své první zprávě v pozici vedoucího projektu příspěvek, ve kterém mluví o vydání Sarge, buildech ARM, o Debianu jako přínosu pro celý svět, o rozhovorech, které dal, a další. Dále se řešilo záložní místo pro snapshot a další zálohovací strategie pro kritické stroje v infrastruktuře Debianu.

Rok zaměstnání v Debianu. Joey Hess poslal souhrn minulého roku, ve kterém byl zaměstnán v SLX Debian Labs, kde pracoval na debian-edu. Srovnal položky, které má ve svém TODO listu a na kterých momentálně pracuje. Měly by zkrátit práce směrem k  vydání Sarge. Dodatečně nynípřesunul svůj instalator test farm do vzdáleného racku.

Význam služby snapshot. Adrian van Bidder se podivoval, že pokud by služba snapshot neměla být podporována na oficiálních debian.org, jaká by pak byla jeho hodnota vůči projektu. Martin Schulze vysvětloval, že je to velmi nápomocné pro bezpečnost, když se staré verze balíčků musejí přezkoušet.

AMD64 Port Status. Andreas Jochens zkusil postavit obvyklou testovací distribuci pro AMD64 architekturu, kterou za týden použil na standardní procesor EM64T-P4 box. Bylo to velmi slibné, protože téměř všechny balíčky se nainstalovaly bez problémů, využíval přitom zdroje Debian Sarge.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky bylynedávnopřidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 7 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebuje nového správce. Celkem už tedy máme 228 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam nastránkách WNPPa pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete nastránce o přispíváníTěšíme se na vaše příspěvky nadwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Martin Zobel-Helas, Tobias Toedter and Martin 'Joey' Schulze.