Týdeník Debianu - 08. června 2005

Vítejte u letošního 23. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Lidé oslavují vydání Debianu 3.1. Možná že se koná party v  tvém okolí. Branden Robinson oznámil , že SPI, debianí zákonný deštník, je schopný přijmout dary přes kontrolu z Kanady.

Uvolnění Debian Sarge. Projekt Debian oznámil uvolnění Debian GNU/Linux 3.1 alias Sarge. Po třech letech vývoje je toto vydání označováno jako další milník v historii Debianu. S více jak 15 000 balíčky, spoustou aktualizovaného softwaru, novým instalátorem, vrací toto vydání Debian zpět do přítomnosti.

Problémy s debianími DVD a CD . Colin Watson poukazoval na problémy s obrazy CD/DVD brand-new 3.1r0. Špatně vydané soubory zapříčiní, že apt zdroje pro security.debian.org nejsou aktivní. Výsledek je, že uživatelé, kteří instalují z těchto CD/DVD nebudou mít automaticky výhodu bezpečnostních oprav. Nové 3.1r0a obrazy by již měly mít tuto chybu opravenou.

Debian na Code Fest Japan 2005. V hlavním městě Japonska, Tokiu, se konalCode Fest Japan 2005. Ze 40 hackerů z celého Japonska byl sestaven tým pro 24 hodinové trvající hacking sezení. Tucet debianích vývojářů z Japonska a Číny navštívili toto sezení a pracovali na Debianu. Hacking zahrnoval vývoj okolo Input Methods (im-switch), testování tiskáren s CUPS a portování Debianu na m32r architekturu. Účastníci nechali poznámky jak vytrvali 24 hodin.

Zpoždění vydání? Rickard Armiento předložil vydání s KDE, které několik lidí označilo jako release-critical, ačkoliv ostatní věřili, že je to pouze normální bug. Náhodný spořič obrazovky, který nemá výchozí nastavení, ignoruje nastavení xscreensaveru a náhodně generuje všechny existující spořiče. Nebezpečí spočívá ve spouštění WebCollage spořiče, který nahrává náhodné obrázky ze sítě, které mohou obsahovat urážlivý obsah.

QA cíle pro Etch. Stručně po vydání Sarge, Frank Lichtenheld uvedl své cíle pro stupeň záruky (QA) práce pro Etch vydání. Všechy balíčky by měly být instalovatelné a odstranitelné na čistém cíli, počet přečnívajících souborů potřebuje být minimalizovaný. Chtěl by také opravit posledních 20 balíčků, které nemohou být nainstalovány interaktivně.

GNOME 2.10 v unstable. Josselin Mouette oznámil, že následující vydání je v procesu přesouvání z experimentální větve do unstable. Jádro knihoven je samozřejmě nainstalováno a zbytek bude následovat následující dny. Hrst balíčků bude potřeba nahrát do jejich .desktop složek takže se objevují správně v nabídkách.

Library ABI změny. Philipp Kern se ptal co dělat kromě aktualizace, když je změněno binární rozhraní aplikace (ABI). Hamish Moffatt vysvětloval, že výhody zachovávání staré knihovny v sekci oldlibs je z důvodu malých těžkostí lokálních adminů se self-compiled spustitelnými soubory. Tollef Fog Heen přidal , že je-li změněno jméno balíčku, starší verze zůstanou na adminově systému.

Podepsání klíče bez osobního kontaktu. Wesley Landaker navrhl návod na podepsání klíčů lidem, které osobně neznáme. Tato metoda byla záhy odkryta jako slabina jelikož padělání grafiky není zločin, protože notář není důvěryhodný v každé zemi, a protože síť důvěry je úplněnezávislá, bez dání důvěry od vlády a státu oficiálně. Zkráceně podepsání klíče vyžaduje osobní setkání.

Debian Java v Sarge. Arnaud Vandyck podal drsný přehled o změnách Javy mezi Woodym a Sargem. Nejporozuhodnější je, že Sarge obsahuje vylepšené a nové svobodné Java runtime prostředí. Hodně softwaru bylo přesunuto do hlavní sekce. Java balíčky jsou také group-maintained přes Alioth.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávnopřidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Odstraněné balíčky. 2 balíčky byly během minulého týdne odstraněny z debianího archivu

Chcete číst DWN i nadále?Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete nastránce o přispívání Těšíme se na vaše příspěvky nadwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Junichi Uekawa (上川 純一), Josselin Mouette and Martin 'Joey' Schulze.