Týdeník Debianu - 30. srpna 2005

Vítejte u letošního 35. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Carla Schroder vysvětlila roustoucí používání Debianu a podala přehled několika odvozených distribucí. Sean Michael Kerner informoval o debianím uvedení v Číně s Sun Wah's enterprise Debian offering.

Odmítnutí z NEW. Jörg Jaspert oznámil požadavky pro balíčky k přičlenění do NEW fronty. V podstatě by měla být všechna pravidla logická a zřejmá, ale stále jsou přidávány nevyhovující balíčky. FAQ obsahuje veletucet chyb a to přispívá k větší možnosti odmítnutí.

Debian GNU/kFreeBSD vývojářský stroj. Guillem Jover oznámil dosažitelnost síťového spojení strojů běžících na Debian GNU/kFreeBSD portu. Všem vývojářům sem může být nyní umožněn přístup. Také oznámil,že 81.69 % balíčků v hlavní větvi je možno použít na kfreebsd-i386 architektuře.

Příliš mnoho přechodů. Andreas Barth informoval o pokračujícím přechodu balíčků: Glibc, C++ ABI, KDE, X.Org a GNOME. Požádal vývojáře, aby nepřejmenovávali žádné knihovny dokud nejsou dokončeny všechny přechody. Mnoho balíčků je již zablokováno z testingu.

Hodnocení bug zpráv. Paul Brossier navrhl přidat vlastnost do sledovacího systému bugů, která by spočítala počet uživatelů otrávených tímto bugem a tím by se zajistilo pořadí zajímavosti jednotlivých bugů. Stuart Yeates řekl ,že by to mohla být dobrá cesta ke startusoutěže popularity. Jon Dowland zaznamenal ,že bugy jsou již hodnoceny podle závažnosti.

Posix-compliant skripty. Brian Carlson navrhl ,aby každý maintainer testoval své balíčky s posh jako standartní shell. Steve Langasek tvrdil ,že praktický vliv může být nulový dokuď uvedené POSIX rozšíření jsou podporovány ostatními shelly obsahující busybox. Marco d'Itri přidal ,že posh ne vždy umožňuje výhodný rozměr.

Debianí CD/DVD obsah. Jerome Warnier se ptal jestli by zde byla možnost určovat na jakém CD bude určitý balíček distribuován. Bartosz Fenski odpověděl ,že současně je jediná možnost podívat se dojigdo složek. Guilherme de S. Pastore poukázal na automaticky generovaný list s požadavky.

Nový protisměr verzí. Nikita Youshchenko navrhl povolit vstup verzí Mozilly a dalších do stable před tím než je možno správně podporovat bezpečnost. Martin Pitt oznámil ,že zkusil opravit backporty, ale skončil s rozbitým prohlížečem, takže to musel vzdát. NEW-Maintainer Process. Yaroslav Halchenkose ptal jestli je zde dostatečný důkaz množství manažerů pro pokrytí všech žadatelů. Marc Brockschmidt negovalvysvětlil, že tito manažeří potřebují investovat nějaký čas na základy a vědí hodně o Debianu. Někteří z nich jsou také otrávení z opakování.

European Union Public License Ales Cepek se ptal na věci okoloEuropean Union Public License. Florian Weimer našel několik vad, které dělají tuto licenci nekompatibilní s GNU General Public License. Nathanael Nerode také objevil několi problémů v návrhu.

Debconf závislost. Joey Hess oznámil, že bude nakonec evidovat bug zprávy v balíčcích, které závisí pouze na debconf a ne na debconf-2.0 jak by měly. Debconf může být poté konečně nahrazen cdebconf. debconf-2.0 byl přidán do debianí politiky jako virtuální balíček v roce 2002 a byl připraven před rokem 2003.

Oznámení spamu. Nico Golde se zeptal jestli je možné oznámit spam v seznamech jinak než přes webové rozhraní, třeba také přes mail. Javier Fernández-Sanguino Peńa se také zeptal co se stane s mailem, který je označen jako spam. Frans Pop vysvětlil, že současně jsou data pouze sbírána. Účel je použít tyto dat k vyfiltrování a vyčištění archivů. Sada nástrojů pro tento účel ještě není vyvinuta.

Přeměněný zdrojový kód. Svante Signell se ptal jak je to s autorskými právy programu, který je změněn nebo je implementován jiný jazyk. Arnoud Engelfriet stanovil ,že konvertor vlastní autorská práva pouze na finální práci. Sean Kellogg, však oponoval ,že konvertot by měl pouze vlastnit autorská práva na části jako překlad.

Mravní momenty v Debianu. Biella Coleman oznámil úspěšnou obranu její rozpravy okolo etiky a politiky Hnutí Svobodného Softwaru a dosažitelnosti kapitoly 6, která pokrývá debianí projekt. V této kapitole vysvětlila vnitřní kulturu v debianím projektu, které vyšetřila na během několika případů. Podle toho Wouter Verhelst má mnohem větší přehled než většina vývojářů může doufat, že bude mít.

Non-free Build skripty. Michael Ablassmeier informovaldi balíčku jehož vývojáři rozhodli k přepnutí do iffe jako konfigurační náhrada. Avšak ten je distribuovaný pod non-free licencí. Bas Zoetekouw oponoval, že pokud je balíček pod non-free licencí nemůže být v main archivu, protože výsledný binární kód není závislý na non-free balíčcích.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky bylynedávnopřidány do Debian unstable archivu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 1 balíček byl tento týden opuštěn a potřebuje nového správce. Celkem už tedy máme 187 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam nastránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky.7 balíčků bylo během minulého týdne odtraněno z debianího archivu.

Chcete číst DWN i nadále?Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.