Debian GNU/Linux 3.1 uvolněn

06. června 2005

Po téměř třech letech nepřetržitého vývoje projekt Debian s potěšením oznamuje vydání systému Debian GNU/Linux verze 3.1, kódovým označením ,,Sarge''. Debian GNU/Linux je volně šiřitelný operační systém, který nyní podporuje celkem jedenáct procesorových architektur, obsahuje desktopová prostředí KDE, GNOME a GNUstep, využívá kryptografický software, je kompatibilní s FHS v2.3 a podporuje software vyvinutý pro LSB.

S vývojem nového instalačního programu získalo toto vydání nový, modulární a promyšlený instalační systém s podporou automatického rozpoznávání hardwaru a možností neinteraktivní instalace. Instalace je plně přeložena do více než třiceti jazyků a obsahuje nástroj pro nastavení X serveru na mnoha grafických kartách.

Systém výběru úloh byl zcela přepsán a nyní je mnohem pružnější. Nástroj debconf byl integrován do většiny balíčků, které vyžadují konfiguraci přímo při instalaci, což přispívá k jednotnosti a uživatelské přívětivosti. Debian GNU/Linux může být instalován z nejrůznějších médií jako jsou DVD, CD, USB paměti, diskety a nebo síť. Debian si již nyní můžete stáhnout z Internetu a v brzké době bude dostupný i u prodejců na DVD a CD.

Debian GNU/Linux běží na nejrůznějších počítačích od palmtopů a handhelů až po superpočítače a téměř čemkoliv mezi tím. Celkově je podporováno jedenáct architektur zahrnujících Motorola 68k (m68k), Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) a IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm) a IBM S/390 (s390).

Vydání obsahuje mnoho aktuálních softwarových balíků jako K Desktop Environment 3.3 (KDE), desktopové prostředí GNOME 2.8, desktopové prostředí GNUstep, XFree86 4.3.0, GIMP 2.2.6, Mozilla 1.7.8, Galeon 1.3.20, Mozilla Thunderbird 1.0.2, Firefox 1.0.4, PostgreSQL 7.4.7, MySQL 4.0.24 a 4.1.11a, GNU Compiler Collection 3.3.5 (GCC), linuxové jádro ve verzích 2.4.27 a 2.6.8, Apache 1.3.33 a 2.0.54, Samba 3.0.14, Python 2.3.5 a 2.4.1, Perl 5.8.4 a mnoho dalších.

Jedná se o první verzi Debianu, která obsahuje kancelářský balík OpenOffice.org (1.1.3). Zahrnut je i kryptografický software integrovaný přímo do hlavní distribuce. Výchozí instalace obsahuje OpenSSH a GNU Privacy Guard. Silné šifrování je k dispozici ve webových prohlížečích, webových serverech, databázových serverech a spoustě dalšího softwaru obsaženého v tomto vydání.

Debian GNU/Linux 3.1 obsahuje výsledky projektů Debian-Edu/Skolelinux, Debian-Med a Debian-Accessibility, které znásobily počet balíčků zaměřených na vzdělávání, podporu ve zdravotnictví a také balíčků navžených speciálně pro postižené uživatele.

Přechod z dřívější verze Debianu 3.0 ,,Woody'' je automaticky řešen nástrojem pro správu balíčků aptitude a do jisté míry též programem apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena zcela bezbolestně, na místě, bez zbytečné odstávky systému. Podrobné instrukce pro instalaci a aktualizaci systému Debian GNU/Linux naleznete v poznámkách k vydání.

O Debianu

Debian GNU/Linux je svobodný a volně šiřitelný operační systém, vyvinutý více než tisícovkou dobrovolníků z celého světa, spolupracujících prostřednictvím Internetu. Mezi ostatními distribucemi GNU/Linuxu je Debian unikátní pro svoji neziskovou povahu, oddanost svobodnému software a otevřený vývojový model.

Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 3.1 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na adrese https://www.debian.org/ nebo zašlete mail na adresu <press@debian.org>.