Debian GNU/Linux 5.0 bol vydaný

14. februára 2009

Projekt Debian Project s potešením oznamuje oficiálne vydanie Debian GNU/Linux verzie 5.0 (kódové označenie lenny) po 22 mesiacoch nepretržitého vývoja. Debian GNU/Linux je slobodný operačný systém, ktorý podporuje celkom dvanásť architektúr procesorov a obsahuje pracovné prostredia KDE, GNOME, Xfce a LXDE. Tiež je kompatibilný s FHS v2.3 a softvérom vyvinutým pre LSB verzie 3.2.

Debian GNU/Linux funguje na počítačoch od handheldov po superpočítače a na takmer všetkom medzi tým. Je podporovaných celkom dvanásť architektúr: Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386), IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm, armel), IBM +S/390 (s390), AMD64 a Intel EM64T (amd64).

Sem patrí podpora platformy Orion od Marvell a zariadení založených na platforme Orion ako QNAP Turbo Station, HP mv2120 a Buffalo Kurobox Pro ako aj netbooky ako Eee PC od firmy Asus. Debian GNU/Linux 5.0 Lenny tiež obsahuje nástroje na zostavenie Emdebian, čo umožňuje krížové zostavenie a zmenšenie zdrojových balíkov Debianu tak, aby boli vhodné pre vnorené systémy ARM.

Debian GNU/Linux 5.0 (Lenny) obsahuje nový port ARM EABI port, Armel. Tento nový port poskytuje efektívnejšie využitie moderných aj budúcich procesorov ARM. V dôsledku toho je použitie starého portu ARM (arm) odteraz zavrhovené.

Toto vydanie obsahuje množstvo aktualizovaných balíkov softvéru ako Pracovné prostredie KDE 3.5.10, aktualizovanú verziu pracovného prostredia GNOME 2.22.2, pracovné prostredie Xfce 4.4.2, LXDE 0.3.2.1, plochu GNUstep 7.3, X.Org 7.3, OpenOffice.org 2.4.1, GIMP 2.4.7, Iceweasel (verzia Mozilla Firefox 3.0.6 zbavená brandingu), Icedove (verzia Mozilla Thunderbird 2.0.0.19 zbavená brandingu), PostgreSQL 8.3.6, MySQL 5.0.51a, GNU Compiler Collection 4.3.2, jadro Linuxu verzie 2.6.26, Apache 2.2.9, Samba 3.2.5, Python 2.5.2 a 2.4.6, Perl 5.10.0, PHP 5.2.6, Asterisk 1.4.21.2, Emacs 22, Inkscape 0.46, Nagios 3.06, Xen Hypervisor 3.2.1 (podpora dom0 ako aj domU), OpenJDK 6b11 a viac ako 23 000 ďalších balíkov softvéru pripravených na použitie (zostavených z viac ako 12 000 zdrojových balíkov).

Od integrácie X.Org 7.3 sa X server automaticky nakonfiguruje na väčšine hardvéru. Nové balíky pridávajú plnú podporu súborového systému NTFS či štandardnú možnosť využitia všetkých kláves multimediálnych klávesníc. Podpora súborov vo formáte Adobe® Flash® je dostupná buď prostredníctvom zásuvného modulu swfdec alebo Gnash. Boli predstavené celkové zlepšenia pre notebooky ako napríklad štandardná podpora zmeny frekvencie CPU. Pre voľný čas bolo pridaných niekoľko nových hier vrátane rébusov a strieľačiek z prvej osoby. Významnou zmenou je zahrnutie goplay, grafického prehliadača hier, ktorý ponúka filtre, hľadanie, snímky obrazovky a popisu hier v Debiane.

Zahrnutie OpenJDK, slobodnej verzie technológie Java od firmy Sun do Debian GNU/Linux 5.0 umožňuje dodávanie aplikácií založených na Jave v sekcii main Debianu.

Medzi ďalšie zlepšenia týkajúce sa bezpečnosti systému patrí inštalácia bezpečnostných aktualizácií pred prvým reštartom inštalačného systému, zníženie počtu spustiteľných súborov so setuid root a počtu otvorených portov v štandardnej inštalácii ako aj zostavenie niekoľkých aplikácií pri ktorých najviac záleží na bezpečnosti s bezpečnostnými (hardening) voľbami GCC. Rôzne aplikácie majú konkrétne zlepšenia. Napríklad PHP sa teraz zostavuje so záplatou Suhosin na zlepšenie bezpečnosti.

Pre používateľov, ktorých rodným jazykom nie je angličtina, teraz systémy na správu balíkov podporujú preklady popisov balíkov a automaticky zobrazia popis balíka v nastavenom rodnom jazyku používateľa ak je dostupný.

Debian GNU/Linux možno inštalovať z rôznych inštalačných nosičov ako DVD, CD, USB pamäte a diskety alebo prostredníctvom siete. GNOME je štandardné pracovné prostredie obsiahnuté na prvom CD. Pracovné prostredia KDE, Xfce alebo LXDE je možné nainštalovať pomocou nových alternatívnych obrazov CD. Debian GNU/Linux 5.0 znova prináša dostupnosť multi-arch CD a DVD, ktoré podporujú inštaláciu pre viaceré architektúry z jedného disku ako aj Blu-ray disky, ktoré umožňujú uložiť archív pre celú architektúru na jediný inštalačný nosič.

Okrem bežných inštalačných nosičov je odteraz možné používať Debian GNU/Linux aj priamo bez inštalácie. Tieto špeciálne obrazym, tiež známe ako live obrazy sú dostupné pre CD, USB pamäte a rozličné formy sieťových inštalácií. Na začiatok sa poskytujú iba pre architektúry amd64 a i386.

Inštalačný proces Debian GNU/Linux 5.0 bol v mnohom zlepšený: okrem iného bola obnovená podpora inštalácie z viac ako jedného CD či DVD; firmvér, ktorý požadujú niektoré zariadenia je možné načítať z prenosných nosičov a podporovaná je inštalácia s braillovym displejom. Proces zavádzania inštalátora tiež zaznamenal zlepšenia: na voľbu rozhraní, pracovných prostredí a expertného či záchranného režimu je možné použiť grafické menu. Inštalačný systém Debian GNU/Linux bol preložený do 63 jazykov.

Debian GNU/Linux je teraz možné stiahuť prostredníctvom siete bittorrent (odporúčaný spôsob), jigdo alebo HTTP; ďalšie informácie poskytuje Debian GNU/Linux na CD. Čoskoro ho budú rôzni dodávatelia poskytovať na DVD, CD-ROM a tiež Blu-ray.

O aktualizácie na Debian GNU/Linux 5.0 z predošlého vydania Debian GNU/Linux 4.0 (kódové označenie etch) sa pri väčšine konfigurácií automaticky stará nástroj na správu balíkov aptitude a do istej miery aj nástroj správu balíkov apt-get. Ako vždy, systémy Debian GNU/Linux systems je možné aktualizovať bezbolestne, na mieste a bez vynúteného odstavenia, ale dôrazne odporúčame prečítať si Poznámky k vydaniu, kde sú popísané možné problémy a podrobné inštrukcie na inštaláciu a aktualizáciu. Poznámky k vydaniu budú naďalej zlepšované a prekladané v týždňoch po vydaní.

Venovanie

Debian GNU/Linux 5.0 Lenny je venovaný Thiemovi Seuferovi, vývojárovi Debianu, ktorý 26. decembra 2008 pri tragickej autonehode. Thiemo sa zapájal do Debianu mnohými spôsobmi. Spravoval niekoľko balíkov a bol hlavným podporovateľom portu Debianu na architektúru MIPS. Tiež bol členom nášho tímu jadra a členom tímu inštalátora Debianu. Jeho príspevky siahali ďaleko za projekt Debian: tiež spolupracoval na porte jadra Linuxu na MIPS, na emuláciu MIPS v qemu a mnohých ďalších menších projektoch.

Thiemova práca, oddanosť a široké technické vedomosti a schopnosť podeliť sa o ne s ostatnými nám budú chýbať. Jeho príspevky nezabudneme. Vysoké štandardy Thiemovej práce bude ťažké udržať.

About Debian

Debian GNU/Linux je slobodný operačný systém, ktorý vyvíja viac ako tisícka dobrovoľníkov z celého sveta, ktorí spolupracujú prostredníctvom internetu. Oddanosť Debianu slobodnému softvéru, jeho neziskový charakter a jeho otvorený vývojový model ho robia medzi distribúciami GNU/Linuxu jedinečným.

Kľúčové silné stránky projektu Debian sú jeho základňa dobrovoľníkov, jeho oddanosť Spoločenskej zmulve Debianu a jeho záväzok poskytovať najlepší možný operačný systém. Debian 5.0 je ďalším dôležitým krokom v tomto smere.

Kontaktné informácie

Ďalšie informácie nájdete na webových stránkach Debianu na adrese https://www.debian.org/ alebo môžete poslať email na <press@debian.org>.