Poznámka: Původní dokument je novější než tento překlad.

Debian 11 Bullseye vydán

14. srpna 2021

Projekt Debian po 2 letech, 1 měsíci a 9 dnech vývoje s hrdostí představuje novou stabilní verzi 11, kódovým názvem Bullseye. Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let.

Debian 11 Bullseye obsahuje nejrůznější desktopové aplikace a desktopová prostředí, mezi jinými například:

Z celkového počtu 59 551 balíků v tomto vydání je 11 294 balíků zcela nových, 9 519 balíků bylo odstraněno jako zastaralé, 42 821 balíků bylo aktualizováno a 5 434 balíků zůstalo beze změny.

Bullseye je naše první vydání, které obsahuje linuxové jádro s podporou pro souborový systém exFAT. To znamená, že již není potřeba používat implementaci souborového systému v uživatelském prostoru, kterou poskytoval balík exfat-fuse. Nástroje pro vytváření a kontrolu souborových systémů exFAT se nachází v balíku exfatprogs.

Většina moderních tiskáren je schopno tisknout a scanovat bez nutnosti použití specifického ovladače (často nesvobodného) od výrobce zařízení. Bullseye přináší balík ipp-usb, který používá neutrální protokol IPP-přes-USB podporovaný mnoha moderními tiskárnami. To umožňuje se k USB zařízení chovat jako k síťovému zařízení. Oficiální SANE backend pro bezovladačová zařízení je poskytován přes sane-escl v balíku libsane1, který používá protokol eSCL.

Systemd v Bullseye ve výchozím nastavení zapíná perzistentní žurnál. To umožňuje uživatelům, kteří nevyužívají speciální vlastnosti jiných logovacích daemonů tyto tradiční nástroje odinstalovat a přejít na kompletní logování jen pomocí Systemd.

Tým Debian Med se podílí na boji proti COVID-19 balíčkováním softwaru pro výzkum a sekvencování viru a pro boj s pandemií pomocí nástrojů používaných v epidemiologii. Tato práce bude pokračovat se zaměřením na nástroje pro strojové učení v obou oblastech. Práce týmu s nástroji kontroly kvality a kontinuální integrace je kritická pro konzistentní a reprodukovatelné výsledky vyžadované ve vědeckém výzkumu. Varianta Debianu Debian Med obsahuje množství aplikací kriticky závislých na výkonu, které nyní mohou těžit z projektu SIMD Everywhere. Pro instalaci balíků spravovaných týmem Debian Med si nainstalujte metabalíky nazvané med-*, které se momentálně nachází ve verzi 3.6.x.

Čínština, japonština, korejština a mnoho dalších jazyků nyní mají novou vstupní metodu Fcitx 5, která nahrazuje populární Fcitx 4 z Busteru. Tato nová verze má mnohem lepší podporu Waylandu.

Debian 11 Bullseye obsahuje množství aktualizovaných softwarových balíků (přes 72% oproti předchozímu vydání), mezi kterými nechybí třeba:

S tímto bohatým výběrem softwaru a tradiční podporou širokého spektra počítačových architektur Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro nejrůznější způsoby nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských stanic ke klastrům a databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Bullseye splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Celkově je podporováno devět architektur: 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové little-endian Motorola/IBM PowerPC (ppc64el), 64 bitové IBM S/390 (s390x), ARM (armel resp. armhf pro starší resp. novější 32 bitový hardware a arm64 pro 64 bitovou architekturu AArch64) a MIPS (mipsel pro 32 bitový little-endian hardware a mips64el pro 64 bitový little-endian hardware).

Chcete Debian vyzkoušet?

Chcete-li Debian 11 Bullseye vyzkoušet jednoduše bez nutnosti cokoliv instalovat, můžete využít některý z živých (live) obrazů, který zavede celý operační systém do operační paměti počítače, kde si ho můžete vyzkoušet bez obav z rozbití stávajícího systému.

Živé obrazy jsou k dispozici na architekturách amd64 a i386 ve formě obrazů pro DVD, USB paměti a zavádění ze sítě. Uživatel si může vyzkoušet různá desktopová prostředí: GNOME, KDE Plasma, LXDE, LXQt, MATE a Xfce. Bullseye má i standardní živý obraz základního Debianu bez grafického uživatelského rozhraní.

Jestliže se vám bude nový operační systém líbit, máte možnost si ho nainstalovat na disk počítače přímo z živého obrazu. Živé obrazy obsahují jak standardní instalační systém Debianu, tak i nezávislý instalátor Calamares. Více informací naleznete v poznámkách k vydání a na stránkách Debianu v části živé obrazy.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si vybrat z nejrůznějších instalačních médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Při instalaci je možné volit z několika desktopových prostředí — Cinnamon, GNOME, KDE Plasma Desktop a Aplikace, LXDE, LXQt, MATE nebo Xfce. Navíc jsou k dispozici vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na různých architekturách z jediného média. Také si třeba můžete vytvořit instalační USB klíčenku (více se dozvíte v instalační příručce).

V instalačním systému Debianu se událo mnohé, ale zmiňme hlavně lepší podporu hardwaru.

V některých případech se stále může stát, že po úspěšné instalaci bude mít nový systém problémy se zobrazováním - pro tyto případy existuje několik tipů, které mohou pomoci s přihlášením. Tamtéž je zmíněna možnost použít nástroj isenkram, který umí automaticky rozpoznat a doinstalovat chybějící firmware, ale jeho použití je třeba zvážit, protože to pravděpodobně bude znamenat instalaci balíků ze sekce non-free.

Kromě toho byly vylepšeny i obrazy instalačního systému s nesvobodným firmwarem, který nyní předvídá nutnost použití firmware v instalovaném systému (např. firmware pro grafické karty AMD nebo Nvidia, případně novější generace audio hardware od Intelu).

Pro cloudové uživatele nabízí Debian přímou podporu mnoha známých cloudových platforem. Oficiální obrazy s Debianem se dají jednoduše zvolit z nabídky u konkrétních poskytovatelů. Debian také poskytuje předpřipravené amd64 a arm64 obrazy pro OpenStack, které lze použít pro lokální cloud.

Debian je nyní možné instalovat v 76 jazycích, z nichž většina funguje jak v textovém, tak v grafickém rozhraní.

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Bullseye dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Aktualizace Debianu

Přechod na Debian 11 z předchozího vydání (Debian 10 Buster) je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků APT. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak případným problémům.

Například repozitář s bezpečnostními aktualizacemi se nyní jmenuje bullseye-security a uživatelé by měli při aktualizaci příslušně opravit své sources.list, jak popisuje příslušná kapitola poznámek k vydání.

Aktualizujete-li vzdáleně, upozorňujeme na část Během aktualizace není možné navazovat nová SSH spojení.

V nejbližších týdnech po vydání se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Vydání nové verze Debianu je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na <press@debian.org>.