Týdeník Debianu - 09. února 2005

Vítejte u letošního 6. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Andreas Barth nám soukromě oznámil, že architektura mipsel je zpět na seznamu testingem podporovaných architektur. Bylo oznámeno, že Elizabeth, mladá dcera Bdale Garbee, která je uživatelkou Debianu od svých devíti let, bude přednášet o rozšířeních Tuxracera na nadcházející Linux conference Australia.

IRC setkání na téma Debian Kernel. Maximilian Attems oznámil IRC setkání správců Debianích jader, kde bylo rozhodnuto o verzi jádra pro vydání Sarge. Dann Frazier připojil tabulku dostupných jader. Steve Langasek poskytl záznam diskuze, kde byly odhalovány výhody a nevýhody jaderných stromů verzí 2.6.8 a 2.6.10. Verze 2.6.10 není ve stavu hodném uvolnění pro architekturu sprac, proto installer prozatím zůstane s verzí jádra 2.6.8.

Nahrávání balíčků bez FTP. Od kompromitování serverů Debianu v roce 2003 nemají normální vývojáři SSH přístup k účtu ftpmaster. Bartosz Fenski kvůli tomu chtěl vědět, jestli existuje možnost uploadu balíčků bez použití FTP. Andreas Barth navrhl použití zpožděné fronty na gluck, která přeposílá balíčky každých 15 minut.

Zpráva ze Solutions Linux. Julian Blache zaslal zprávu o stánku Debian na letošním veletrhu Solutions Linux v Paříži. Podle všeho to byl zatím nejlepší stánek Debianu, jaký byl kdy k vidění na veletrzích podobného typu. Hodně návštěvníků se zajímalo o plány ohledně vydání Sarge a o Babelbox, demonstrační stroj, který se sám přeinstalovával různými jazyky.

Debian na Mac Mini. William Sowerbutts oznámil, že mu Debian běží na novém Mac Mini, systému s PowerPC v malém, tichém a atraktivním case. Napsal pár poznámek o instalačním procesu a vysvětlil dělení disku. V podstatě potřebujete pouze CD-R s novým installerem a slabý citronový nápoj.

Jak se stát vývojářem Debianu. Bruce Byfield vysvětlil jak se můžete stát vývojářem Debianu (DD; Debian Developer). Vlastní proces zahrnuje souhlas se společenskou smlouvou, kontrolu identity a prokázání nutných technických dovedností. Všichni kandidáti musí být doporučeni někým, kdo už vývojářem je. V posledních letech bylo přijato téměř 100 % těch, kteří prošli všemožnými síty, která mají velké skóre odmítnutých zájemců.

Softwaroví distributoři podporují Debian. Christian Perrier oznámil, že softwaroví distributoři se obraceli na Debian během veletrhu Solutions Linux vzhledem k vzrůstající poptávce po podpoře Debianu. Nevěděli, jak podporovat Debian a jeho jádra. Ve Francii některá ministerstva požadují po dodavatelích podporu Debianu. Joey Schulze vysvětlil, že pravděpodobně dobrá myšlenka by byla sledovat vývoj Debianu použitím nečinného stroje se Sidem.

Pohled do NOVÉ fronty. Al Stone chtěl vědět, jak se podívat, co je nového v NOVÉ frontě (NEW queue) v archivu Debian. Jeroen van Wolffelaar zmínil souhrn fronty. Steve Langasek vysvětlil, že vzrůstající tok nových balíčků do unstable není něco, co by mělo být současnou prioritou, když se Debian snaží opravit release-critical chyby v přípravě na vydání nové verze.

Platná a neplatná uživatelská jména. Marc Haber hledal veřejné názory na uživatelská jména s tečkami a začínajícími čísly. Alastair McKinstry dodal, že POSIX už dovoluje tečky v uživatelských jménech a Michelle Konzack prozradil, že chown z Woodyho to už podporuje. Uživatelská jména začínající čísly si ale pravděpodobně říkají o potíže. Nový balíček adduser, který byl uploadnut do větve experimental, tyto nové vlastnosti implementuje.

Balíčky v archivu pro odstraňování chyb. Josselin Mouette si všimla vzrůstajícího počtu balíčků s -dbg, které jsou v archivu užitečné pouze pro odstraňování chyb (debugging). Joey Hess navrhl začít s oddělenou sekcí v archivu nebo odděleným archivem pro debug-balíčky.

Pojmenování bezdrátových zařízení. Wichert Akkerman začal s diskuzí o pojmenování bezdrátových rozhraní v Debianu a Linuxu, protože některé jsou pojmenovány eth* zatímco jiné wlan*. Christoph Hellwig prohlásil, že všechny ovladače v hlavní větvi jádra používají eth*. David Goodenough dodal, že některé drivery používají jiné názvy zařízení a wlan* je daleko od toho, aby se stal standardním názvem.

Volba soudu. Glenn McGrath se zajímal, proč licence s volbou soudu (choice of venue) patří do non-free. Steve Langasek vysvětlil, že problém s volbou soudu je ten, že každý kdo akceptuje licenci musí také akceptovat riziko toho, že se bude muset sám hájit proti obvinění z porušení licence u soudu; volba je dobrá vzhledem k možné zaujatosti soudu ku prospěchu držitele copyrightu.

Volba Debian Project Leader. Manoj Srivastava oznámil zahájení nominačního období pro volbu letošního Debian Project Leadera. Matthew Garrett a Andreas Schuldei se už nominovali. Budoucí nominace budou akceptovány do 28. února, následovat bude období kampaní do 21. března a období voleb bude až do 11. dubna.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 2 balíčky byly tento týden opuštěny a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 226 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Andre Lehovich and Martin 'Joey' Schulze.