Týdeník Debianu - 12. dubna 2005

Vítejte u letošního 15. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Po neplánovaném výpadku jednoho z hlavních serverů v debianí síti je počítač zase dostupný, ale stále se vzpamatovává z masivního porušení souborového systému.

Výsledky voleb vůdce projektu Debian. Manoj Srivastava oznámil výsledky posledních voleb vůdce projektu Debian. Od roku 2001 nevynechal Branden Robinson jedinou kandidaturu na tento post a nakonec se mu to v roce 2005 podařilo. Okamžitě poděkoval všem, kteří pro něj hlasovali a vyjádřil naději, že vyvrátí pochyby těch ostatních. Hlasovalo 504 vývojářů, což je 52.227 % všech oprávněných.

Proč podporovat PHP3? Marcelo Magallon se divil, proč Debian kromě PHP4 stále v unstable (a v testingu) podporuje i PHP3. Gunnar Wolf poznamenal, že balíky, které závisí na PHP3 jsou také dostupné i pro PHP4 nebo závisí na libovolné z verzí. Andres Salomon dodal, že za to částečně může licence, která se mezi verzemi změnila a to přimělo některé vývojáře zůstat u PHP3.

Komise pro licenci Creative Commons. Evan Prodromou oznámil, že byl kontaktován skupinou Creative Commons, aby pomohl vyřešit problémy s jejich licencemi. Vůdce projektu jej ustanovil oficiálním zástupcem pro tuto záležitost. Vytvořil pracovní skupinu vývojářů Debianu, kteří se budou na diskuzích podílet.

Přepsání Acenic firmwaru. Peter De Schrijver zkoumal, zda by lidé chtěli pracovat na svobodném firmwaru pro čip Tigon II. Podle datasheetu se zdá, že to není příliš komplikovaný čip. Uvažoval o někom, kdo by přečetl stávající zdrojové texty firmwaru, napsal by specifikaci a další osoba nebo skupina by podle této specifikace napsala nový svobodný firmware.

Automatické testování debianích balíčků. Mads Lindstrřm chtěl vědět, zda existují nějaké testy, které se automaticky spouští na debianích balíčcích. Petter Reinholdtsen zmínil prototyp skriptu, který vykoná automatickou aktualizaci. Ola Lundqvist přidal poznámky o funkčních testech a o testech komponent, které jsou specifické pro konkrétní balíček.

Pomoc pro Openswan 2.3.1. Rene Mayrhofer požádal o pomoc s balíčkováním openswanu verze 2.3.1, která opravuje několik problémů z verze 2.3.0. Protože je Sarge blízko vydání, tak nemusí být zabalení nové verze ten nejlepší nápad, i když by měla opravit množství chyb. Rene poskytl předběžné balíčky pro širší testování.

Balíčky GNOME 2.10? Jordi Mallach vysvětlil, že tým balíčkující GNOME se raději stará o stabilizování GNOME 2.8.3 pro Sarge, než aby se snažil vyrobit balíčky nové verze. Pokud vše půjde dobře, začnou práce na verzi 2.10. velmi brzo.

Integrace SELinuxu do Etche. Manoj Srivastava zahájil malý projekt, jež má za cíl sesynchronizovat debianí balíčky upravené pro SELinux s posledním vývojem a také zjednodušit debianím vývojářům přístup k záplatám pro SELinux. Korektní integrace SELinuxu do Etche by mohla být užitečným cílem pro jeho vydání.

Debian jako platforma pro nabízení webových stránek. Ladislav Bodnar diskutoval několik operačních systémů pro webové servery a porovnal vlastnosti a bezpečnostní politiku Debian GNU/Linuxu a FreeBSD. S pomalým vývojovým cyklem Debianu byla jediná možnost aktualizace některých balíčků přes backports.org. Naopak oblast, kde Debian naprosto suverénně vede, je podle autora bezproblémová aktualizace operačního systému na novou verzi.

Provozování bezdomovské neziskové organizace. John Goerzen napsal o provozování Software in the Public Interest, Inc. (SPI), která nemá fyzický domov. Pro mnoho lidí je on-line schůzování, setkání představenstva a dokonce i výroční setkání pouze ve virtuální podobě poměrně matoucí, zatímco pro vývojáře naprosto přirozené. Také se zeptal, jak může SPI přilákat více lidí, kteří by se aktivně podíleli.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 6 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 228 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.